Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Nie daj się jesieni! Sprawdź nasze propozycje na listopadowy weekend

Koncerty, spektakle, wystawy, imprezy i spotkania z wyjątkowymi gwiazdami - to wszystko czeka nas w Gdańsku w weekend 18-20 listopada. Przygotowaliśmy propozycje dla miłośników jazzu, muzyki alternatywnej, kultury ukraińskiej i polskiego malarstwa.

Nie daj się jesieni! Sprawdź nasze propozycje na listopadowy weekend
A
A
data publikacji: 18 listopada 2016 r.

Piaf the Show
Piaf the Show
MP

Już w piątek 18 listopada rozpoczyna się Gdańska Jesień Pianistyczna - organizowany przez Polską Filharmonię Bałtycką festiwal o zasięgu międzynarodowym. Wśród zaproszonych specjalnie na tę okazję gości są światowej klasy pianiści z Polski i zagranicy - w tym zwycięzcy i laureaci międzynarodowych konkursów pianistycznych - którzy zaprezentują słuchaczom wykonania na najwyższym poziomie. Bilety: 15-95 zł.

Szczegółowy program: Polskie i zagraniczne gwiazdy na Gklimat Paryża i Montmartre dańskiej Jesieni Pianistycznej już od piątku. Zobacz, kto wystąpi.


Klimat Paryża i Montmartre
 

Jeśli ktoś jest fanem Edith Piaf, nie może go natomiast zabraknąć w Filharmonii Bałtyckiej (Gdańsk, ul. Ołowianka 1) w sobotę 19 listopada. O godz. 20 odbędzie się tam bowiem widowisko „Piaf! The Show” - światowej sławy spektakl muzyczny, przygotowany z okazji 100. rocznicy urodzin tej wybitnej, francuskiej artystki.

Dwuczęściowy spektakl przenosi widzów w niepowtarzalny klimat Paryża i Montmartre i przedstawia życie i twórczość legendarnej piosenkarki, na przestrzeni całej jej kariery od początków po największe sukcesy. W programie znalazły się najsłynniejsze utwory Piaf, takie jak „La vie en rose”, „La Foule”, „Paris” czy „L’Accordéoniste”, a wykona je Anna Carrera - młoda i utalentowana wokalistka, która podbiła serca fanów Piaf na całym świecie. O jej głosie tak powiedziała przyjaciółka Piaf z lat młodości, Germaine Ricord, „głos i osobowość Anne Carrere to wcielenie Edith Piaf z najlepszych lat jej kariery.” Spektakl wzbogacony jest scenografią oraz niepublikowanymi zdjęciami Piaf.

Bilety: 90- 170 zł


Głęboka barwa pani Parasol 

Sobota to także okazja dla fanów muzyki alternatywnej i folk, by zobaczyć na żywo Rykardę Parasol - cenioną amerykańską wokalistkę, obdarzoną głosem o wyjątkowej, głębokiej barwie. Artystka wystąpi na scenie Starego Maneża (Gdańsk, ul. Juliusza Słowackiego 23), o godz. 20. W Gdańsku zagra i zaśpiewa m.in. utwory ze swojej ostatniej, czwartej płyty studyjnej „The Color of Destruction”, ale spodziewać się można także przebojów z poprzednich albumów. Poza świetną muzyką, artystka z pewnością zachwyci swoją kreacją sceniczną - wyróżniającym się elegancją, stylem i wysmakowanym wizerunkiem wcieleniem dyskretnego uroku filmu noir. Bilety: 59 zł.


Ukraińskie spotkania

Gdański Teatr Szekspirowski (ul. Bogusławskiego 1) zaprasza na kolejną odsłonę cyklu „Teatry Europy” - tym razem przed nami Tydzień Ukraiński, na którego program złożą się spektakle, koncerty, wystawy, przeglądy filmów, warsztaty i wiele innych wydarzeń. Spotkania z kulturą Ukrainy potrwają do 24 listopada, a rozpocznie się już w sobotę 19 listopada. Tego dnia widzowie będą mieli do wyboru solo taneczne w wykonaniu Daniela Belkina, wystawę młodych ukraińskich artystów lub spektakl „Eryk XIV” na podstawie tekstu Augusta Strindberga, w reżyserii Stanisława Mojsejewa z zespołem Narodowego Akademickiego Teatru Dramatycznego im. Iwana Franki w Kijowie.

Dzień później, atrakcji w ramach wydarzenia będzie jeszcze więcej. O godz. 15.30 odbędzie się dyskusja z artystami „Sztuka ukraińska w obliczu przemian, następnie wykład Tarasa Wozniaka „Ukraiński dylemat Krymu: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość”, pokaz filmu niemego „Cwaniak” („Shkurnyk” w reżyserii Mikołaja Szpikowskiego, z muzyką na żywo w wykonaniu Marcina Pukaluka. Wieczór zakończy pokaz głośnego spektaklu „Dzienniki Majdanu”w reżyserii Andrija Maja z Narodowego Akademickiego Teatru Dramatycznego im. Iwana Franki w Kijowie.

Bilety: 0-75 zł. Szczegóły: Kolejna edycja Teatrów Europy w Gdańsku. Bohaterem: ukraińska kultura i sztuka.


W akcji... youtuberzy i gamerzy

W sobotę już po raz trzeci internetowe sławy, czyli youtuberzy i gamerzy z całej Polski spotkają się ze swoimi fanami na dwudniowym Likes Festivalu w gdańskim AmberExpo (ul. Żaglowa 11). Weekend 19-20 listopada będzie okazją, by poznać na żywo największych idoli sieci (Yoczook, Kosper, Kosper Team, Topowa Dycha, Hasztagi, Ponki, TheUnboxall, Requer, Dziarnowsky oraz N3jxiom) i posłuchać koncertów polskich wykonawców znanych z internetu (BeMy, Young Stadium Club, Patryk Kumór, Monika Lewczuk, Paweł Izdebski, Magda Bereda oraz Lanberry).

Na odwiedzających będzie także tradycyjnie czekać strefa Games Zone, gdzie gamerzy rozegrają mecze pokazowe m.in. w League of Legends czy FIFA17. Likes Festival to także okazja, by przetestować nowinki technologiczne prezentowane przez znane marki i zdobyć atrakcyjne nagrody w licznych konkursach.

Bilety: 20-30 zł. Szczegóły: Likes Festival - festival ludzi internetu.


Interpretacje Komedy

W niedzielę, 20 listopada, w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance odbędzie się XXII Komeda Jazz Festival, poświęcony twórczości wybitnego polskiego kompozytora, twórcy jazzu nowoczesnego w Europie - Krzysztofa Komedy. W Sali Koncertowej zaprezentują się znakomite muzyczne gwiazdy z Polski i zagranicy: Leszek Kułakowski European Quintet (Włochy, USA, Polska) i Mikael Godée EVE Beuvens Quartet (Belgia, Szwecja). Koncerty rozpoczną się o godz. 18, a muzycznym atrakcjom będzie towarzyszyć wystawa zdjęć Arkadiusza Ciupka „Jazz Impressions”. Bilety: 25-75 zł.


20-lecie pewnego rapera

Mamy także coś dla fanów hip hopu - w gdańskim klubie B90 (ul. Doki 1) wystąpi jeden z najbardziej docenianych polskich raperów obecny na scenie od niemal dwudziestu lat, dwukrotnie nominowany do prestiżowej muzycznej nagrody Fryderyki: Pezet. Warto się wybrać, bo to pierwsza trasa koncertowa muzyka od trzech lat. Ponadto, utworom towarzyszyć będą wyjątkowe wizualizacje, a rapera wesprą goście specjalni, z którymi ten zaprezentuje swoje największe hity.

Początek imprezy o godz. 20, Pezet na scenie pojawi się o godz. 21. Bilety: 55 zł.


Wolność w sztuce na ćwierć wieku

Naszą ostatnią niedzielną propozycją jest wystawa „Ćwierć wieku Galerii Glaza Expo Design - Wolność w Sztuce” w Europejskim Centrum Solidarności (Gdańsk, pl. Solidarności 1). Galeria Glaza Expo Design powstała na fali transformacji ustrojowej, z pasji i chęci kojarzenia artystów i ludzi kochających sztukę i jest najstarszą prywatną galerią w Gdańsku, działającą nieprzerwanie od lat przy ulicy Długi Targ 20/21 w sercu Głównego Miasta. Jej pomysłodawcą i założycielem jest Tomasz Glaza, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

W galerii znaleźć można dzieła ze wszystkich dyscyplin sztuk plastycznych. W 2011 r. otrzymała medal Prezydenta Miasta Gdańska w podziękowaniu za wkład w życie kulturalne miasta. Współpracuje z grupą około 200 artystów. W gronie tym znajdują się twórcy o ugruntowanej pozycji m.in. prof. Henryk Cześnik, Teresa Miszkin, prof. Cezary Paszkowski, Barbara i Andrzej Piwarscy, Zbigniew Świercz czy Maria Wojtiuk. Do grona artystów współpracujących z galerią stale dołączają także młode talenty wyznaczające aktualne trendy w sztuce.

Na wystawie „Ćwierć wieku Galerii Glaza Expo Design - Wolność w Sztuce” znalazły się wybrane prace 85 malarzy. Można je oglądać 27 listopada, a wernisaż odbędzie się właśnie w niedzielę 20 listopada, o godz. 17. Wstęp wolny.-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora