Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Nie czekaj - wymień dowód osobisty jak najszybciej

38 tys. osób w Gdańsku musi w tym roku wymienić dowody osobiste. Wśród mieszkańców widać wzrost zainteresowania wymianą, ale mogłoby być lepiej - zwłaszcza, że do urzędu po dowody ruszyła kolejna grupa petentów - rodzice dzieci wyjeżdżających na wakacje, w związku z czym czas oczekiwania na obsługę i wymianę może się wydłużyć. Wizytę można zarezerwować przez Internet.

Nie czekaj - wymień dowód osobisty jak najszybciej
A
A
data publikacji: 06 lipca 2017 r.

Zanim dojdziesz do etapu odbioru dowodu osobistego, musisz złożyć wniosek o jego wydanie. Jak? Do wyboru aż trzy opcje
Zanim dojdziesz do etapu odbioru dowodu osobistego, musisz złożyć wniosek o jego wydanie. Jak? Do wyboru aż trzy opcje
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Wakacyjny boom na wymianę lub wyrobienie pierwszego dowodu osobistego co roku rozpoczyna się w połowie czerwca.

- Wtedy rodzice przypominają sobie, że ich dziecko pierwszego lipca wyjeżdża na kolonie do jednego z krajów Unii Europejskiej i przychodzą do urzędu po dowód dla niego - mówi Tomasz Filipowicz z Wydziału Obsługi Mieszkańców Urzędu Miejskiego w Gdańsku, kierownik projektu Gdańskie Centrum Kontaktu. - Tymczasem wyrobienie dowodu osobistego ustawowo trwać może nawet 30 dni, chociaż w Gdańsku staramy się robić to w dwa tygodnie. Warto jednak pamiętać, że w przypadku zwiększonej ilości wniosków, proces ten może ulec wydłużeniu.

Co ciekawe, jeśli chodzi o sprawy związane z dowodem osobistym, gdańszczanie wciąż wolą niezapowiedzianie zjawić się w urzędzie, zamiast zarezerwować sobie wizytę na konkretną godzinę przez Internet. Przykładowo kierowcy rejestrujący pojazdy już dawno tłumnie korzystają z opcji rezerwacji.

- Jeśli chodzi o stanowiska wymiany dowodów osobistych, obecnie praktycznie z dnia na dzień można sobie zarezerwować wizytę przez Internet, zarówno w Zespole Obsługi Mieszkańców przy Nowych Ogrodach, jak i przy ul. Partyzantów - informuje Tomasz Filipowicz. - Ponieważ przed wakacjami więcej osób przychodzi do urzędu “z ulicy”, oczekiwanie na obsługę w godzinach szczytu (od południa do godz. 15.00) potrwać może w ich przypadku nawet 45 minut. W godzinach rannych zawsze czeka się krócej, ale i tak najlepiej umówić się wcześniej przez Internet.

Jak to zrobić? Wystarczy w formularzu rezerwacyjnym dokonać wyboru dnia, godziny oraz jednego z dwóch ZOMów (Nowe Ogrody lub Partyzantów) i przygotować komplet dokumentów na wizytę w urzędzie.


Jeszcze mniej czasochłonną opcją wymiany/wyrobienia dowodu osobistego jest złożenie wniosku z pośrednictwem ePUAP (Elektroniczny Urząd Podawczy). Wtedy do urzędu wystarczy przyjść raz - po odbiór dokumentu.

Osoba, która chciałaby skorzystać z takiej opcji załącza do elektronicznego wniosku zdjęcie w wersji cyfrowej. Zanim złoży wniosek musi wyrobić sobie profil zaufany ePUAP (formę elektronicznego podpisu), każdy posiadacz konta bankowego może to zrobić za pośrednictwem swojego banku.

Więcej informacji na temat elektronicznej opcji składania wniosku o wymianę dowodu znajdziesz TUTAJ.


Zobacz nasz wideoczat na temat wymiany dowodów oraz film, w którym prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zachęca mieszkańców do wizyty w urzędzie z tego właśnie powodu.