Nie boimy się już HIV i AIDS? To niebezpieczny błąd

Choć wiemy, jak się przed nim bronić, w ciągu ostatnich pięciu lat liczba nowych zakażeń wirusem HIV wzrosła w Polsce dwukrotnie. W ciągu trwającej od 20 do 27 listopada 2015 r. kampanii dotyczącej zakażeń HIV warto wykonać – bezpłatnie i anonimowo – test w tym kierunku.
22.11.2015
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Zobacz film Krajowego Centrum ds. AIDS:

 

– Gdańsk włącza się w promowanie badań w kierunku HIV – mówi Dorota Stępień-Tłuchowska z Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. – „Coś was łączy? Zrób test na HIV” to hasło Europejskiego Tygodnia Testowania, który zaczął się 20 listopada 2015 roku. Zachęcamy do odwiedzenia, oczywiście nie tylko w tym czasie, punktu konsultacyjnego w Gdańsku przy ul. Smoluchowskiego 18. Podczas kampanii wiele punktów będzie otwartych dłużej i częściej niż co dzień.   

JEDYNY CAŁOROCZNY trójmiejski punkt wykonujący ANONIMOWO i BEZPŁATNIE testy w kierunku HIV działa w Przychodni Ambulatoryjnej Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy przy ul. Smoluchowskiego 18, budynek „G” wejście nr 2. Jest czynny w poniedziałki i czwartki w godz. 16.00-20.00.

 

Strona poradni profilaktyczno-leczniczej (HIV, AIDS)

Szacuje się, że nawet 35 tys. Polaków jest zakażonych HIV, ale aż połowa z nich o tym nie wie. Dlatego pomysłodawcy kampanii przypominają, że warto odpowiedzieć sobie na pytanie: Czy w moim życiu zdarzyło się coś, co mogło spowodować zakażenie?

– Przez lata wiele organizacji pracowało nad tym, żeby „oswoić” temat HIV i AIDS – mówi Adam Hęćko, wiceprezes gdańskiej Fundacji Pomorski Dom Nadziei, która m.in. prowadzi jedyny w Trójmieście bezpłatny punkt wykonywania testów wykrywających HIV. – Odstygmatyzować obraz tej choroby, pokazać jako nieuleczalną, ale przewlekłą, z którą można żyć wiele lat. Do tego doszło znaczne zahamowanie zgonów na AIDS, nowoczesne leki i… ludzie chyba przestali się bać AIDS, jakby trochę o tym zagrożeniu zapomnieli. A to cały czas groźna zakaźna choroba. Dawniej nosiciele wirusa HIV nawet 10 lat żyli bez objawów i konieczności brania leków, zanim rozwinął się u nich AIDS. Dziś trzeba brać leki już po trzech-czterech latach, a na Haiti pojawił się zmutowany wirus, który wywołał u nosiciela pełnoobjawowe AIDS po dwóch latach!

Nie znamy pełnej liczby osób noszących wirus w Polsce, bo wielu ludzi robi badania w prywatnych laboratoriach, te zaś, choć mają obowiązek zgłaszania zakażenia, nie robią tego i praktycznie nie ma nad nimi nadzoru.

Głównym źródłem zakażeń nadal jest droga kontaktów seksualnych.

– Zakażenia podczas transfuzji krwi, które zdarzały się w latach 80. i 90. zostały właściwie wyeliminowane – dodaje Dorota Stępień-Tłuchowska. – Dziś krew jest dokładnie sprawdzana, każdy punkt krwiodawstwa wyposażony jest we wrażliwe testy w kierunku HIV. Krew, zresztą, rzadko trafia od razu od dawcy do biorcy; jest przechowywana i powtórnie badana. Problem używających strzykawek narkomanów istnieje, ale już w bardzo małym wymiarze, bo mają za darmo jednorazowe. Ale zakażona matka może podczas porodu zarazić dziecko, także podczas karmienia.

Gdańsk rocznie wydaje 54,5 tys. zł na profilaktykę związaną z HIV i AIDS. Na co idą pieniądze?

– Między innymi na działalność Fundacji Pomorski Dom Nadziei, która prowadzi w szkołach ponadgimnazjalnych wykłady na temat profilaktyki – mówi Stępień-Tłuchowska – a także zapewnia poradnictwo psychologiczne, indywidualne i grupowe dla osób, które są w kryzysie po informacji o dodatnim wyniku na obecność wirusa. Organizuje też turnusy rehabilitacyjne dla nosicieli i chorych, podczas których mają opiekę lekarzy i psychologów.

Co każdy z nas może zrobić, aby uchronić się przed zakażeniem?

– Badać się i być w trwałym związku z partnerem, który zachowuje wierność – radzi Adam Hęćko.  

 

TV

Profilaktyka piersi w tramwaju w Dzień Kobiet