• Start
  • Wiadomości
  • “Negowanie pandemii jest nieetyczne i niegodziwe” - oświadczenie ekspertów Polskiej Akademii Nauk

“Negowanie pandemii jest nieetyczne i niegodziwe” - oświadczenie ekspertów Polskiej Akademii Nauk

Eksperci z zespołu doradczego ds. COVID-19 działającego przy prezesie Polskiej Akademii Nauk wydali oświadczenie, w którym ostrzegają przed lekceważeniem zagrożeń i wprowadzeniem w błąd opinii publicznej w związku z pandemią. Wśród nich są dwaj naukowcy z Gdańska - prof. Radosław Owczuk i dr hab. Tomasz Smiatacz.
10.08.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W ciągu ostatniego tygodnia na COVID-19 zachorowało w Polsce 4951 osób
fot. Ирина Ирина z Pixabay

 

Prof. Tomasz Smiatacz z GUMed: - Czekam aż koronawirus w końcu złagodnieje ROZMOWA


Do grona ekspertów zespołu doradczego ds. COVID-19, działającego przy prezesie Polskiej Akademii Nauk, należą dwaj lekarze - specjaliści z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego: prof. Radosław Owczuk, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Konsultant Krajowy w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii oraz dr hab. Tomasz Smiatacz - kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych, konsultant wojewódzki chorób zakaźnych.

Naukowcy przypominają, że w ostatnich dniach obserwujemy zwiększoną liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. W ciągu zaledwie ostatniego tygodnia liczba zachorowań w Polsce wzrosła o prawie 5 tysięcy osób. Zmarło w tym czasie 77 osób.

  • w poniedziałek, 3 sierpnia, mieliśmy 47 459 zachorowań (1732 zgonów)
  • w poniedziałek,10 sierpnia, było 52 410 zachorowań (1 809 zgonów)

To najwyższe wartości od początku pandemii.

“Należy się spodziewać, że następstwem tego będzie rosnąca liczba osób z ciężką postacią choroby COVID-19, wymagające leczenia w szpitalach oraz na oddziałach intensywnej terapii. Część z tych przypadków zakończy się śmiercią chorego” 

- ostrzegają eksperci i przypominają: 

“Zbliżamy się do sezonu jesiennego i można się spodziewać, że z każdym tygodniem obraz tej choroby będzie coraz groźniejszy.

Dlatego z dużym niepokojem obserwujemy pojawiające się w przestrzeni publicznej, szczególnie w mediach społecznościowych oraz w wydawnictwach książkowych i prasowych, informacje negujące istnienie wirusa oraz powagi pandemii wywołanej przez niego. Rozpowszechnione negowanie istotnego zagrożenia zdrowotnego, szczególnie w kontekście obserwowanego lekceważenia zaleceń dotyczących stosowania metod ochrony przed zakażeniem, może istotnie przyczyniać się do dalszego wzrostu liczby zachorowań i groźnych tego konsekwencji."

 

Poniedziałek: w województwie pomorskim 48, w całym kraju 619 nowych zakażeń koronawirusem

Naukowcy wyraźnie podkreślają:

Nie ma jakichkolwiek przesłanek naukowych do negowania istnienia wirusa, jego chorobotwórczości i skutków zakażenia. W najważniejszych na świecie periodykach medycznych wypowiedziały się na ten temat najpoważniejsze autorytety w dziedzinie medycyny, wirusologii i epidemiologii.

W Polsce do 7 sierpnia 2020 roku z powodu COVID-19 zmarły 1774 osoby [od red: do 10 sierpnia zmarło 1 809 osób]. W tym samym czasie na grypę zmarło w Polsce 65 osób. Na świecie liczba ofiar COVID-19 przekroczyła 700 tysięcy.

Również ze względu na pamięć o tych osobach, cierpieniu ich i ich bliskich, negowanie pandemii jest nieetyczne i niegodziwe.”


Naukowcy, których zadaniem jest monitorowanie przebiegu epidemii w Polsce i analizowanie możliwych scenariuszy oraz formułowanie zaleceń współpracują z podobnymi grupami w innych krajach. Dostrzegając niepokojące symptomy apelują do wszystkich Polaków, aby nie poddawali się fałszywym informacjom i rzetelne stosowali się do zaleceń: zachowania dystansu co najmniej 1,5 metra, częstego mycia i dezynfekcji rąk i starannego stosowania osłon na nos oraz usta w pomieszczeniach zamkniętych. 

Przypominają też o ostrożności w kontaktach z seniorami. 


O zespole

Interdyscyplinarny zespół doradczy ds. COVID-19 powołano w PAN 30 czerwca 2020 roku. Przewodniczącym grupy jest prezes Akademii prof. Jerzy Duszyński, a jego zastępcą – prof. Krzysztof Pyrć (Uniwersytet Jagielloński). Funkcję sekretarza pełni dr Aneta Afelt (Uniwersytet Warszawski).

Członkami zespołu są ponadto:

  • prof. Radosław Owczuk (Gdański Uniwersytet Medyczny),
  • dr hab. Anna Ochab-Marcinek (Instytut Chemii Fizycznej PAN),
  • dr hab. Magdalena Rosińska (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny),
  • prof. Andrzej Rychard (Instytut Filozofii i Socjologii PAN),
  • dr hab. Tomasz Smiatacz (Gdański Uniwersytet Medyczny).

W pracach mogą też brać udział inni zaproszeni eksperci.

Pełną treść oświadczenia przeczytasz na stronie Polskiej Akademii Nauk

 

TV

W zoo zamieszkały dwa lemury