Negocjacje dla klimatu a Gdańsk - prezentacja i dyskusja w Hevelianum

Czy międzynarodowe negocjacje klimatyczne mogą zapobiec globalnej katastrofie? W jaki sposób wpłyną na nasze życie? Odpowiedzi na te pytania szukaj podczas debaty z udziałem ekspertów: Lidii Wojtal i Marcina Popkiewicza, która odbędzie się w poniedziałek, 16 grudnia w Hevelianum. Wstęp wolny.
14.12.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Panorama Gdańska z perspektywy Góry Gradowej, na której stoi Hevelianum, styczeń 2019 r.
Panorama Gdańska z perspektywy Góry Gradowej, na której stoi Hevelianum, styczeń 2019 r.
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

COP to cykliczna Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych, popularnie zwana szczytem klimatycznym. Najnowszy COP25 odbywa się w dniach 2-13 grudnia br. w Madrycie.

Wspomnianą Ramową Konwencję Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu, podpisano w 1992 r. w Rio de Janeiro. W 1997 r. podczas konferencji Stron (szczytu) wynegocjowano tzw. protokół z Kioto, wprowadzający limity emisji gazów cieplarnianych.

18 lat później w Paryżu 195 krajów przyjęło pierwsze w historii prawnie wiążące światowe porozumienie w dziedzinie klimatu, zakładające utrzymanie wzrostu średniej globalnej temperatury na poziomie <2 st. C., a w razie możliwości 1,5 st. C powyżej poziomu sprzed rewolucji przemysłowej.

W Madrycie, podczas COP25, delegaci z prawie 200 państw świata negocjowali i wypracowywali rozwiązania na rzecz ograniczenia globalnego ocieplenia, związane przede wszystkim z ambitniejszymi celami klimatycznymi (Nationally Determined Contributions / NDC), które pozwoliłyby osiągnąć cele porozumienia paryskiego. Aktualizacja dotychczasowych oraz nowe cele oczekiwane są od rządów do końca 2020 r.

Tymczasem raport Global Carbon Project wykazuje, że globalna emisja CO2 w 2019 r. nie tylko się nie zmniejszyła, ale… wzrosła o 0,6 proc.!

Czy decyzje, które zapadną na szczycie, mogą zapobiec globalnej katastrofie klimatycznej? Jak zmiany polityki międzynarodowej zmienią nasze życie tu w Polsce, w Gdańsku? Czy i w jaki sposób globalne negocjacje wpłyną na tempo polskiej transformacji gospodarczej?

 

78587096_762601374207178_4620798964071923712_o

 

- Na te i inne pytania, związane z rolą negocjacji klimatycznych w naszym życiu spróbujemy odpowiedzieć podczas poniedziałkowego spotkania w Hevelianum - zachęca Agnieszka Kowalkiewicz, rzeczniczka Gdańskich Wód. - Do udziału w debacie zaprosiliśmy ekspertów. Lidia Wojtal jest specjalistką z kilkunastoletnim doświadczeniem w unijnych i globalnych negocjacjach klimatycznych, negocjatorką w ramach polskiej delegacji na szczyty klimatyczne w latach 2007-2017. Marcin Popkiewicz z kolei to fizyk, autor książek i dziennikarz, redaktor portali Nauka o klimacie i Ziemia na Rozdrożu, popularyzator wiedzy zmianach klimatycznych.

 

Goście dyskusji w Hevelianum: Lidia Wojtal i Marcin Popkiewicz
Goście dyskusji w Hevelianum: Lidia Wojtal i Marcin Popkiewicz
Lidia Wojtal Instagram

 

Spotkanie rozpocznie krótka prezentacja, wprowadzająca w tematykę międzynarodowych negocjacji klimatycznych. Dyskusję poprowadzi Ryszard Gajewski, prezes Gdańskich Wód. Wstęp wolny.

“Klimat. Negocjacje klimatyczne / prezentacja i dyskusja”

Hevelianum, ul. Gradowa 6; 16 grudnia (poniedziałek), start o godz. 17:30

Wstęp wolny

Wydarzenie na Fb

 

Wydarzenie organizują Gdańskie Wody i Hevelianum.

 

TV

To przedszkole jest wzorem