Naukowa uczta dla ciekawych na Politechnice Gdańskiej

Kilkadziesiąt pokazów, eksperymentów i wykładów ze wszystkich reprezentowanych na Politechnice Gdańskiej dziedzin nauki, przygotowane z myślą o odbiorcy w każdym wieku. Zobaczyć będzie można w weekend 21-22. maja podczas Pomorskiego Festiwalu Nauki. Impreza odbywa się na terenie kampusu uczelni. Wstęp wolny.
20.05.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Pomorski Festiwal Nauki, 20 maja 2016. Miny dzieciaków bezcenne. I o to chodzi.

Politechnika Gdańska od lat organizuje w maju kilkudniowy festiwal popularyzujący naukę. W tym roku pod nową nazwą - Pomorski Festiwal Nauki. Wydarzenie rozpoczęło się już 17 maja, od propozycji przygotowanych z myślą o grupach zorganizowanych ze szkół i przedszkoli. Weekend za to należeć będzie do odbiorców indywidualnych - do rodzin i nie tylko.

- Coś ciekawego znajdzie na naszym festiwalu każdy. Bez względu na wiek: od przedszkolaka do dorosłego intelektualisty. Jeżeli pragniecie zobaczyć, doświadczyć, poznać, zrozumieć: zapraszamy - zachęca dr hab. inż. Ryszard Barczyński, koordynator Pomorskiego Festiwalu Nauki na PG. - Przygotowaliśmy wiele intrygujących imprez popularnonaukowych.

Radość z odkrywania nauki. Przyprowadź swoje dziecko na politechnikę w najbliższy weekend, a na pewno ją poczuje.

Wszystkie festiwalowe propozycje znaleźć można na stronie internetowej PFN. Jeśli ktoś nie ma głowy do samodzielnego wybierania spośród ogromu wydarzeń, albo okaże się, że na warsztaty wymagające wcześniejszych zapisów nie ma już miejsc, wystarczy po prostu odwiedzić kilka punktów na uczelni.


W sobotę (21 maja) polecamy przyjść:

- w godz. 9-14 na plac przed Chemią A (budynek nr 6 na kampusie). Przygotowano tu m.in. pokazy:

  • “Chemia kuchenna”
  • “Chemia z temperamentem”
  • “Chemiczny misz-masz, czyli efekt mieszania”
  • “Czy sztuczny nos potrafi rozróżnić zapachy”
  • wykład “Historia chemii - początki chemii nowożytnej” świetnego mówcy, prof. Wojciecha Chrzanowskiego (godz. 10.15, Audytorium Chemiczne w bud. Chemia A).

- na Trójmiejski Turniej Robotów na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki (budynek nr 42, WETI B). W godz. 10-16 będzie można śledzić tu zmagania robotów w różnych konkurencjach, przygotowano również atrakcje dla dzieci. 21 i 22 maja w tym samym budynku będzie można również zobaczyć co potrafi łazik marsjański Lem Mars Rover, skonstruowany przez studentów WETI PG (hol główny, w godz. 10-16).

- w godz. 9-15 na Dziedziniec Heweliusza w Gmachu Głównym PG na pokazy przygotowane przez pracowników i studentów Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej. Przykładowe propozycje: “Badanie atmosfery z wykorzystaniem balonu”, “Eksperymenty z ciekłym azotem”, “Fizyczne LEGO”, czy “Łóżko fakira”.

- w godz. 11-13 na zabawne matematyczne zajęcia dla przedszkolaków i najmłodszych uczniów pod hasłem “Ogródek matematyczny” (siedziba Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość, budynek nr 18, przy ul. Siedlickiej). Wymagana wcześniejsza rezerwacja (są jeszcze ostatnie miejsca!) pod adresem e-mailowym cnm@pg.gda.pl.


W niedzielę (22 maja) najważniejszym wydarzeniem będzie kolejny turniej robotów! - Roboxy 2016, który w godz. 9-15 rozegrany zostanie na dziedzińcach Heweliusza i Fahrenheita w Gmachu Głównym PG. Organizatorzy zapraszają również na zajęcia towarzyszące, m.in. z konstruowania robotów z klocków LEGO Mindstorms.

W trakcie weekendu przed Gmachem Głównym PG działać będzie punkt informacyjny, w którym na bieżąco będzie można dowiedzieć się gdzie odbywają się pokazy.

A dla starszych? Pokazy ogniowe.


TV

Mevo się kręci!