• Start
  • Wiadomości
  • Nauka i edukacja kluczem do skutecznej ochrony. 8 czerwca - Światowy Dzień Oceanów

Nauka i edukacja kluczem do skutecznej ochrony. 8 czerwca - Światowy Dzień Oceanów

8 czerwca obchodzony jest jako Światowy Dzień Oceanów. To dobra okazja, by uświadomić sobie, w jaki sposób powinniśmy korzystać z zasobów mórz i oceanów, tak, by je chronić. Z tej okazji – jak co roku – organizacja pozarządowa MSC przygotowała specjalną kampanię edukacyjną „Mały niebieski znak dla naszej Błękitnej Planety”. W jej ramach otwarto m.in. wystawę w gdańskim zoo.
07.06.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
zachód słońca nad wodami oceanu
8 czerwca - Światowy Dzień Oceanów
źródło: pixabay.com


Życie na Ziemi nie mogłoby istnieć bez mórz i oceanów. Od ich kondycji zależy przyszłość naszej planety i nas samych. Przypomina o tym obchodzony 8 czerwca Światowy Dzień Oceanów. Na liście głównych zagrożeń dla życia w morzach i oceanach są od lat zła polityka rybołówcza, zmiany klimatyczne i toksyczny plastik.


Globalne przełowienie

Przełowienie oznacza, że łowi się zbyt wiele ryb z danego łowiska, pozostawiając za mało dorosłych osobników, które mogłyby wydać na świat potomstwo i utrzymać zdrową populację stada. Może to prowadzić do załamania się kondycji stada. Z roku na rok coraz więcej zasobów ryb jest przełowionych: problem ten dotyczy już ponad 34% stad ryb. Konsekwencje nadmiernych połowów dotyczą nie tylko środowiska, ale także nas wszystkich. Utrata ryb w oceanach oznaczałaby utratę pracy i pożywienia dla milionów ludzi na świecie.

– Światowe spożycie ryb wzrosło w ciągu ostatnich 30 lat o 122 procent, powodując rosnącą presję, by zwiększać połowy. Niestety często powyżej poziomów bezpiecznych dla środowiska, a skutkiem jest przełowienie i załamaniem wielu stad. Tymczasem, gdyby wszystkie rybołówstwa na świecie
zarządzane były w sposób zrównoważony, stada mogłyby się odbudowywać - podkreśla Anna Dębicka, dyrektor Programu MSC w Polsce i Europie Centralnej.

Sojusz naukowców z rybakami

Odpowiednie zarządzanie połowami – tak aby zapewnić, że są one prowadzone w sposób zrównoważony, pozwalając na utrzymanie ekosystemów morskich w dobrej kondycji – wymaga oparcia o rzetelne dane naukowe. Lata 2021 - 2030 zostały ogłoszone Dekadą Nauk o Oceanie dla Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Celem inicjatywy ma być wzmocnienie współpracy pomiędzy różnymi interesariuszami z całego świata, aby przeciwdziałać pogarszającej się kondycji środowiska morskiego.

- Zrównoważona eksploatacja ekosystemów morskich jest dużo trudniejsza niż lądowych, głównie dlatego, że nie jesteśmy w stanie kontrolować podstawy ich funkcjonowania – czyli mikroplanktonu. Żeby można było rozumnie wykorzystywać morze, potrzebna jest ogromna ilość informacji – wiedza o środowisku. Zrównoważone rybołówstwo i działania MSC odgrywają wielką rolę w tym procesie - mówi prof. dr hab. Jan Marcin Węsławski, dyrektor Instytutu Oceanologii PAN.


Co może zrobić każdy z nas?

Aby chronić ekosystemy morskie wystarczy ograniczyć ilość zużywanego plastiku, ze starannością segregować śmieci, a podczas codziennych zakupów wybierać produkty rybne i owoce morza z specjalnym certyfikatem zrównoważonego rybołówstwa, taki znak przyznaje organizacja MSC. Warto tez zwracać uwagę na inne oznaczenia np., czy ryba w puszce została wcześniej złowiona bez niszczenia innych gatunków żyjących w wodzie.

Jeden z banerów edukacyjnych na Światowy Dzień Oceanów
Jeden z banerów edukacyjnych na Światowy Dzień Oceanów

 

Organizatorzy akcji edukacyjnej zachęcają do skorzystania ze specjalnie przygotowanych materiałów edukacyjnych dostępnych online.

Dodatkowo w 12 ogrodach zoologicznych i placówkach edukacyjnych w całej Polsce z okazji Światowego Dnia Oceanów stanęły wystawy edukacyjne. Wystawę można zobaczyć od czwartku m.in. w zoo w Gdańsku i jak zapewniają organizatorzy dostępna powinna być przynajmniej do końca tego tygodnia.

Jednocześnie obchodom Światowego Dnia Oceanów towarzyszy szereg innych wydarzeń edukacyjnych, takich jak: Otwarte Dni Nauki „Ocean zmian” organizowane od 1 do 11 czerwca przez Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk.

 

TV

Żywie Biełaruś! Białoruski Dzień Wolności w Gdańsku