• Start
  • Wiadomości
  • Nauczyciele nagrodzeni - w przeddzień swojego święta. Uczczono także pamięć tych z Wolnego Miasta Gdańska

Nauczyciele nagrodzeni - w przeddzień swojego święta. Uczczono także pamięć tych z Wolnego Miasta Gdańska

Gdańskie obchody Dnia Edukacji Narodowej odbyły się w przeddzień nauczycielskiego święta w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. 88 nauczycieli z naszego miasta odebrało nagrody z rąk prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Były także Medale Komisji Edukacji Narodowej, wyróżnienia ministerialne i kuratoryjne. ZOBACZ kto otrzymał nagrody.
13.10.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Nauczyciele nie kryli zadowolenia

- Dzisiejsze święto to nie tylko święto ponad 7200 nauczycieli, ale też nie pełnilibyście tych ról społecznych, zawodowych, gdyby nie uczniowie, a ich mamy w Gdańsku ponad 66 tysięcy. Dzień Edukacji Narodowej jest świętem zarówno mistrzów, jak i uczniów - mówił do nauczycieli prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. - Chciałbym wam bardzo podziękować za to, że oprócz wykonywania programu edukacyjnego, co jest pierwszą powinnością każdego nauczyciela i dyrektora szkoły, podejmujecie mnóstwo przedsięwzięć dodatkowych, które mieszczą się w tym wszystkim, co nazywamy wychowaniem - i to do różnych ról.

- Zawsze podkreślam, że obywatel, gdańszczanin, to powinien być ktoś, kto z jednej strony jest oczywiście wrażliwym patriotą, ale równocześnie jest wrażliwym Europejczykiem. Nie jest zamknięty na własny kraj, ale jest otwarty na Europę i świat. Tylko wymiana i przenikanie się idei daje szanse rozwoju. Z drugiej strony chcemy, żeby gdańszczanie byli też aktywnymi obywatelami, uczestniczyli w życiu społecznym. Dlatego każde wasze włączenie się w rozmaite przedsięwzięcia Caritasu, Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy czy wolontariatu Hospicjum imienia księdza Dudkiewicza i wielu innych, rzeczy uczy postaw otwartości, współpracy i gry zespołowej. To jest niezwykle ważne - zwracał się do nauczycieli prezydent.

W gronie wyróżnionych Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska są przedstawiciele wszystkich szczebli szkolnictwa w naszym mieście:

  • 10 nauczycieli przedszkolnych,
  • 29 nauczycieli ze szkół podstawowych,
  • 8 nauczycieli gimnazjalnych,
  • 17 nauczycieli z zespołów kształcenia podstawowego i gimnazjalnego,
  • 14 nauczycieli z liceów ogólnokształcących,
  • 10 nauczycieli szkół zawodowych i pozostałych placówek oświatowych.

Każdy z laureatów otrzymał 5294 zł.

Wśród nagrodzonych jest Agata Goralska, która pracuje w Szkole Podstawowej nr 17 w Gdańsku i uczy dzieci w klasach 1-3. - To wyróżnienie jest bardzo przyjemne. Ten dzień jest wspaniałym podsumowaniem mojej pracy. Wiem, że dobrze czynię i będę tak robiła nadal. Jestem szczęśliwa, moi uczniowie także - mówi pani Agata. - Co to znaczy dobrze czynić w pracy nauczyciela? Przede wszystkim szanować dzieci. Dziecko powinno chcieć przychodzić do szkoły, być zadowolone z tego, że się tam znajduje. To jest pierwsza, podstawowa rzecz. Kolejne to procesy edukacyjne, takie jak nauka pisania i czytania. Ale radość jest najważniejsza.

Medalem Komisji Edukacji Narodowej została odznaczona m.in. Izabela Szpiler-Stoińska, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, z 21-letnim stażem zawodowym. Od 10 lat pracuje w Szkole Podstawowej nr 84 w Gdańsku. - To pierwsze wyróżnienie, jakie otrzymałam, odkąd pracuję w Gdańsku - wcześniej uczyłam w innym mieście. Czuję się zaszczycona, jest mi tylko przykro, że tak mało moich koleżanek zostało wyróżnionych. Częściej mogłoby się zdarzać przyznawanie nagród nauczycielom, ponieważ myślę, że tak jak cała nasza oświata, wciąż jesteśmy niedofinansowani - tłumaczy pani Izabela. - Dzieje się jednak dużo pozytywnego i trzeba się z tego cieszyć. Ja najbardziej cieszę się z tego, że czekają na mnie w szkole uczniowie i pewnie przygotują mi jakąś miłą niespodziankę. Ich radość jest dla mnie najważniejsza, myślę, że to jest dla mnie nagroda, jak oni się do mnie uśmiechają, przytulają się do mnie, witają mnie na ulicy. 

Decyzją kapituły programu „Samorządowy Lider Edukacji” prezydent Paweł Adamowicz, za szczególne zaangażowanie na rzecz oświaty w ciągu ostatniego roku, otrzymał wyróżnienie specjalne: Mecenas Wiedzy. To certyfikat przyznawany menadżerom certyfikowanych jednostek samorządu terytorialnego, wykazującym się szczególnym, osobistym zaangażowaniem na rzecz rozwoju nowoczesnej, innowacyjnej edukacji.

W uroczystości udział wziął także Marek Strociak - pomorski wicekurator oświaty, który odznaczył 17 nauczycieli Medalami Komisji Edukacji Narodowej, wręczył dwie Nagrody Ministra Edukacji Narodowej oraz 19 Nagród Pomorskiego Kuratora Oświaty.

NA DOLE ARTYKUŁU PEŁNA LISTA NAGRODZONYCH NAUCZYCIELI
 

Prezydent Paweł Adamowicz wręczył nagrody 88. gdańskim nauczycielom

Przed obchodami w Teatrze Szekspirowskim, które rozpoczęły się w samo południe, delegacja nauczycieli gdańskich szkół, przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz zastępca prezydenta Gdańska Piotr Kowalczuk złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą polskich nauczycieli z byłego Wolnego Miasta Gdańska.

- Każdego roku w Dzień Edukacji Narodowej pamiętamy o tych, którzy w czasie wojny stali na straży ojczystego języka i do końca bronili honoru polskiego nauczyciela - podkreśla Piotr Kowalczuk. Na swoim profilu na portalu społecznościowym dodał. - Oddaliśmy hołd Nauczycielom Bohaterom. Uczmy się od nich odwagi głoszenia, świadczenia i ofiarowania tego co najcenniejsze w obronie wartości, które służą drugiemu człowiekowi i dobru wspólnemu. Ich heroizm doprowadził nas do wolności, którą mamy obowiązek przekazać kolejnym pokoleniom. Dziękuję społecznościom placówek oświatowych za tak liczny udział pocztów sztandarowych. 
 


“W hołdzie nauczycielom z byłego Wolnego Miasta Gdańska - bojownikom o polskie słowo i polską kulturę poległym, pomordowanym, zmarłym w latach II wojny światowej” - brzmi nagłówek kamiennej tablicy usytuowanej przy ul. Wałowej 21. Na liście 44 upamiętnionych nauczycieli odnaleźć można nazwiska między innymi patronów gdańskich ulic (informacje biograficzne za Gedanopedią):

  • Alfa Liczmańskiego: komendanta Gdańskiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego i nauczyciela w Polskich Szkołach Handlowych w Gdańsku, wybuch wojny zastał go w Gdyni gdzie utworzył Ochotniczy Oddział Wojskowy Harcerzy Gdańskich. Rozstrzelany w Granicznej Wsi w III. 1940 r.
  • Jana Augustyńskiego, dyrektora Gimnazjum Polskiego w Gdańsku (od r. 1925 do wybuchu II wojny światowej). Jako przewodniczący Komisji Szkolno-Oświatowej Gdańskiej Macierzy Szkolnej kierował organizacją polskiego szkolnictwa w Gdańsku. W latach 1939-43 prowadził tajne nauczanie w Warszawie.
  • ks. Mariana Góreckiego, rektora polskiej Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej w Nowym Porcie. Był prefektem Gminy Polskiej i kapelanem pomocniczym Wojskowej Składnicy na Westerplatte, dużo pracował z młodzieżą. Rozstrzelany w III.1940 r. w obozie koncentracyjnym Stutthof. W Nowym Porcie znajduje się jego pomnik.
  • Szczepana Pileckiego, od 1932 r. nauczyciela w Polskiej Wyższej Szkole Handlowej Macierzy Szkolnej. Był członkiem zarządu i komisji szkolno-oświatowej Macierzy Szkolnej i działaczem Związku Polaków w WMG, współpracował z Polską Organizacją Wojskową w Gdańsku. Po wybuchu wojny został aresztowany i wkrótce rozstrzelany w masowej egzekucji polskiej inteligencji w Piaśnicy w X. 1939 r. (wg. innych źródeł zastrzelony w marcu 1940 w Stutthof).
  • Władysława Pniewskiego, nauczyciela języka polskiego w Gimnazjum Polskim w Gdańsku (w latach 1924-39), w którym zorganizował bibliotekę (z czasem publiczną). Pisał dla “Rocznika Gdańskiego” i “Gryfa” o miejscu Gdańska i Pomorza w polskiej literaturze, był znawcą problematyki kaszubskiej. Rozstrzelany w III. 1940 r. w Stutthof. Jego imieniem nazwano II Liceum Ogólnokształcące.
  • ks. Franciszka Rogaczewskiego, wikarego w trzech gdańskich świątyniach (najpierw w kościele Najświętszego Serca Jezusowego we Wrzeszczu, następnie w kościele św. Brygidy, później w kościele św. Józefa). Był społecznikiem, działaczem polskich organizacji religijno-społecznych w Gdańsku, m.in. prefekt w Gminie Polskiej i w Polskich Szkołach Handlowych, proboszcz kościoła Chrystusa Króla. Rozstrzelany w Stutthof w III. 1940 r.

Współpraca: Izabela Biała


Tablica ku czci nauczycieli z Wolnego Miasta Gdańska


LISTA NAGRODZONYCH NAUCZYCIELI

L.p Imię Nazwisko Nazwa szkoły Stanowisko Wnioskodawca
1 Maria Staniszewska P-1 nauczyciel WP
2 Katarzyna Nowakowska-Puk P-4 nauczyciel WP
3 Bogumiła Kaliszewska P-5 wicedyrektor NWP
4 Ewa Długokęcka P-16 nauczyciel WP
5 Irena Grabowska P-34 nauczyciel WP II
6 Beata Pronobis P-48 nauczyciel WP
7 Małgorzata Wysocka P-66 dyrektor RR
8 Lucyna Gużewska P-71 dyrektor RR
9 Ewa Czerlińska P-81 nauczyciel WP
10 Małgorzata Fałtynowicz SP-8 nauczyciel j.p, j.anauczyciel j.p, j.a
11 Teresa Pańka SP-11 wicedyrektor j.p/j.awicedyrektor j.p/j.a
12 Joanna Monika Baczyńska SP-12 nauczyciel j.polnauczyciel j.pol
13 Agata Patalan SP-12 nauczyciel WFnauczyciel WF
14 Tadeusz Wróblewski SP-15 nauczyciel WFnauczyciel WF
15 Monika Ossowska SP-16 nauczyciel ped.szk.nauczyciel ped.szk.
16 Agata Goralska SP-17 nauczyciel wcz.ed.
17 Krystyna Budzyńska SP-20 wicedyrektor j.pol
18 Małgorzata Hasse SP-23 nauczyciel j.ang
19 Elżbieta Sobolewska SP-24 nauczyciel wcz.ed/etyka
20 Adam Perzyński SP-27 dyrektor WF RR
21 Ewa Woźna SP-45 nauczyciel II
22 Ewa Zofia Kasprowiak SP-49 nauczyciel bibl.
23 Katarzyna Netter-Cyrta SP-50 nauczyciel j.pol
24 Ewelina Marta Michna SP-57 nauczyciel wcz.ed.
25 Aleksandra Papaj SP-58 nauczyciel mat
26 Elżbieta Kwias SP-59 nauczyciel wcz.ed.
27 Agnieszka Żmuda-Trzebiatowska SP-65 nauczyciel wspom
28 Urszula Łuszcz SP-69 nauczyciel p.szk/hist.
29 Alicja Pszczolińska SP-79 nauczyciel mat
30 Beata Gałutowska SP-80 wicedyrektor j.pol II
31 Ewa Kuczyńska SP-81 nauczyciel wcz.ed. "S"
32 Jolanta Rewolińska-Walencik SP-81 nauczyciel j.pol
33 Adam Kijewski SP-82 nauczyciel WF
34 Teresa Michalska SP-86 nauczyciel religii/etyki
35 Katarzyna Anna Turowska G-2 nauczyciel inf/WF
36 Anna Meller G-8 nauczyciel geogr
37 Małgorzata Kapica G-11 nauczyciel religii/rew
38 Ewa Socik G-19 nauczyciel wspom II
39 Katarzyna Szabelska G-20 nauczyciel j.ang
40 Danuta Hoszman G-26 nauczyciel hist.
41 Bartłomiej Cendrowski G-29 nauczyciel WF/muz
42 Beata Krystyna Filińska ZKPiG-2 nauczyciel mat/z.komp III
43 Grzegorz Reszka ZKPiG-2 nauczyciel hist.
44 Monika Szymańska ZKPiG-2 nauczyciel bibl/j.pol
45 Krystyna Jagłowska ZKPiG-8 nauczyciel św/rewnauczyciel św/rewnauczyciel św/rew II
46 Paweł Kramek ZKPiG-12 wicedyrektor WFwicedyrektor WFwicedyrektor WF II
47 Joanna Rzepka-Gajewska ZKPiG-12 nauczyciel biol/przyrnauczyciel biol/przyrnauczyciel biol/przyr II
48 Krzysztof Milusz ZKPiG-13 nauczyciel WFnauczyciel WFnauczyciel WF
49 Magdalena Kwiesielewicz ZKPiG-17 nauczyciel geogrnauczyciel geogrnauczyciel geogr
50 Ewa Mierzejewska-Abraham ZKPiG-17 nauczyciel hist/WOSnauczyciel hist/WOSnauczyciel hist/WOS
51 Joanna Adamkiewicz ZKPiG-20 wicedyrektor przyr/bwicedyrektor przyr/bwicedyrektor przyr/b II
52 Beata Sowa ZKPiG-20 nauczyciel wcz.ed.nauczyciel wcz.ed.nauczyciel wcz.ed.
53 Lidia Dąbrowska ZKPiG-21 nauczyciel k.zintegrnauczyciel k.zintegrnauczyciel k.zintegr
54 Anna Łotowska ZKPiG-21 nauczyciel matnauczyciel matnauczyciel mat
55 Małgorzata Podlaszuk ZKPiG-24 nauczyciel przyrnauczyciel przyrnauczyciel przyr
56 Żanetta Ziółkowska ZKPiG-26 nauczyciel matnauczyciel matnauczyciel mat
57 Katarzyna Stryjek ZSKPiG-33 nauczyciel ped szk/med.nauczyciel ped szk/med.nauczyciel ped szk/med.
58 Wiesława Bogumiła Herman ZSSiO nauczyciel j.polnauczyciel j.polnauczyciel j.pol
59 Halina Nagornik ZSSiO nauczyciel hist/WOSnauczyciel hist/WOSnauczyciel hist/WOS
60 Wioletta Koc ZSO-2 nauczyciel j.angnauczyciel j.angnauczyciel j.ang II
61 Bożenna Sucharska ZSO-6 nauczyciel j.polnauczyciel j.pol
62 Bartłomiej Łyziński ZSO-7 nauczyciel muz/szt/z.anauczyciel muz/szt/z.a
63 Wioletta Piskała ZSO-7 nauczyciel histnauczyciel hist
64 Ewa Grażyna Sośniak ZSO-10 nauczyciel wcz.ed.nauczyciel wcz.ed.
65 Anna Rink ZSO-12 nauczyciel j.niemnauczyciel j.niem
66 Bożena Ordak ZSO-13 dyrektor j.angdyrektor j.ang RR
67 Hanna Schulte-Noelle I LO nauczyciel matnauczyciel mat
68 Dominika Zielińska V LO nauczyciel WFnauczyciel WF
69 Beata Bohdziewicz-Sulecka VIII LO nauczyciel j.pol/etykinauczyciel j.pol/etyki
70 Zuzanna Szczepaniak CKZiU-2 nauczyciel WF/etykinauczyciel WF/etyki
71 Zbigniew Kiedyk PSB nauczyciel pr.nauki zawnauczyciel pr.nauki zaw II
72 Elżbieta Kabat SOiO Conradinum nauczyciel geogr/j.niemnauczyciel geogr/j.niem
73 Beata Spławnik ZSAKiHU nauczyciel hist/WOSnauczyciel hist/WOS
74 Beata Joanna Seleman ZSG-H nauczyciel j.polnauczyciel j.pol
75 Renata Jadach ZSZ-9 nauczyciel geogrnauczyciel geogr
76 Aldona Barbara Riegel ZSS-2 wicedyrektor z.kor-komwicedyrektor z.kor-kom
77 Małgorzata Borawska PPP-3 nauczyciel pedagog/d.z
78 Izabela Anna Banaszczyk PPP-7 nauczyciel psycholog II
79 Andrzej Matyjaszczyk ZSO-7 nauczyciel historii WRS
80 Orest Michalik SP-57 nauczyciel religii, muzyki WRS
81 Elżbieta Budych P-87 dyrektor WP WRS
82 Barbara Sławińska SP-17 dyrektor pedagog WRS
83 Renata Jurkiewicz SP-49 dyrektor matematyka WRS
84 Kamil Gajewski SP-69 dyrektor WF, rewalidacja WRS
85 Mirosława Kowal G-8 dyrektor WOS WRS
86 Bogdan Derkowski ZKPiG-7 dyrektor WF WRS
87 Tadeusz Okrój ZSO-9 dyrektor inform, wychow WRS
88 Wiesława Bromber ZSGH dyrektor p.zawodowe WRS



TV

Lekcja Obywatelska z prezydent Gdańska w Zespole Szkół Specjalnych nr 1