PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Nauczyciel Pomorza 2019. Robert Cyrta - pasjonat teatru, nauczyciel historii i religii

Nauczyciel Pomorza 2019. Robert Cyrta - pasjonat teatru, nauczyciel historii i religii
- To jest czysta radość być nauczycielem, patrzeć, jak młodzi ludzie się rozwijają, wchodzą w dorosłość - mówił Robert Cyrta podczas uroczystości wręczania nagród Nauczyciel Pomorza 2019. Tegoroczny zwycięzca to prawdziwy człowiek-instytucja: jest nauczycielem historii, religii i wiedzy o teatrze w XX LO w Gdańsku, jest czynnym harcerzem, działa aktywnie w środowisku lokalnym.
Finaliści konkursu Nauczyciel Pomorza 2019. Główną nagrodę i tytuł Nauczyciela Pomorza 2019 otrzymał Robert Cyrta (na zdjęciu trzeci z lewej strony)
Finaliści konkursu Nauczyciel Pomorza 2019. Główną nagrodę i tytuł Nauczyciela Pomorza 2019 otrzymał Robert Cyrta (na zdjęciu trzeci z lewej strony)
fot. pomorskie.eu

 

Nauczyciel Pomorza to konkurs, którego celem jest uhonorowanie wyróżniających się pedagogów pracujących w szkołach i placówkach oświatowych województwa pomorskiego. Tegoroczna edycja była czwartą. Uroczysta gala odbyła się w piątek, 11 października, podczas VIII Forum Pomorskiej Edukacji w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Kapituła konkursowa brała pod uwagę innowacyjne metody nauczania wprowadzane przez nauczyciela oraz w jaki sposób inspiruje uczniów do działania. Ponadto, liczyły się sukcesy nauczyciela, sposób, w jaki wspiera uczniów i kreatywnie organizuje ich czas. Docenione zostały osoby, które nie tylko angażują uczniów, ale są też inspiracją dla innych nauczycieli i wychowawców.

Do tytułu Nauczyciela Pomorza 2019 nominowanych było 10 nauczycieli i wychowawców. Tym najlepszym został Robert Cyrta, nauczyciel historii, religii i wiedzy o teatrze w XX Liceum Ogólnokształcącym im. Zbigniewa Herberta w Gdańsku. Wyróżniony otrzymał pamiątkową statuetkę oraz bon o wartości 6 tys. zł. 

- Największą satysfakcję w pracy daje mi młodzież - mówił Robert Cyrta podczas uroczystości. - To, że są, przychodzą, że ich się chce i są zaangażowani. Bez nich nigdy nie udałby mi się zrealizować żadnego projektu. Bardzo mnie cieszy, że otwierają się na nowe doświadczenia i są ciekawi świata. To jest czysta radość być nauczycielem, patrzeć, jak młodzi ludzie się rozwijają, wchodzą w dorosłość.

Jury przyznało cztery wyróżnienia:

  • Sylwia Anna Kaszuba - nauczycielka języka angielskiego w Zespole Szkół i Przedszkola w Miłoradzu,
  • Halina Maria Mechler - nauczycielka języka polskiego i edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej nr 44 w Gdańsku,
  • Seweryn Murawski - nauczyciel wychowania fizycznego w Publicznej Szkole Podstawowej im. ks. kard. S. Wyszyńskiego w Lubichowie,
  • Gabriel Wołosewicz - nauczyciel chemii oraz przedmiotów zawodowych w zawodzie technik eksploatacji portów i terminali oraz technik organizacji reklamy w Powiatowym Zespole Szkół w Redzie.

Wyróżnieni nauczyciele otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody pieniężne w wysokości 3 tys. zł.


Superaktywny Nauczyciel Pomorza 2019

Robert Cyrta to człowiek instytucja:

- prowadzi program „Teatr w szkole", w ramach którego powstał przedmiot Wiedza o teatrze, realizowany w klasach o profilu humanistycznym ze specjalnością teatralną

- jest także autorem projektu zajęć teatralnych Młodzieżowa Akademia Teatralna, dzięki którym uczniowie poznają historię teatru, zasady ekspresji scenicznej i warsztat aktorski (w ramach zajęć młodzież przygotowuje też spektakle)

- prowadzi grupę teatralną Ephata, która skupia uczniów, absolwentów oraz studentów (młodzież co roku przygotowuje specjalny projekt teatralny „Otwórz się")

- jest twórcą szkolnej grupy profilaktycznej PaTPORT, która ma promować wśród młodzieży życie wolne od przemocy i uzależnień, w tym od dopalaczy (dzięki jego zapałowi i staraniom udało się utworzyć PaTPORTY w innych gdańskich szkołach)

- prowadzi wiele zajęć pozalekcyjnych dla uczniów: Klub Historyczny, Klub Biblijny, Odyseję Umysłu oraz Szkolne Koło Planszówek

- jest czynnym harcerzem i instruktorem harcerskim: prowadzi zajęcia pogłębiające kompetencje społeczne dla drużyn harcerskich, a także społecznie sprawuje opiekę nad zuchami i harcerzami w czasie obozów i biwaków harcerskich

- jest inicjatorem różnych wydarzeń kulturalnych w środowisku lokalnym, m.in. comiesięcznych prezentacji teatralnych dla mieszkańców dzielnicy Piecki-Migowo (Teatralne Piątki), przedstawień teatralnych wystawianych w Klubie Seniora w Domu Kultury Morena, a także warsztatów teatralnych dla przedszkolaków z Przedszkola nr 74 w Gdańsku (Teatr dla Malucha)

Za: pomorskie.eu

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl
oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl