• Natalia Maliszewska wicemistrzynią Europy w short tracku w hali Olivia

Natalia Maliszewska wicemistrzynią Europy w short tracku w hali Olivia

W Gdańsku w dniach 22-24 stycznia odbywają się mistrzostwa Europy w short tracku. W sobotę, 23 stycznia, w hali Olivia świetnie radziła sobie Natalia Maliszewska, która na 500 metrów zdobyła srebrny medal. Na siódmej pozycji sklasyfikowana została Nikola Mazur z gdańskiego Stoczniowca.
23.01.2021
Natalia Maliszewska w hali Olivia sięgnęła po srebrny medal mistrzostw Europy

Natalia Maliszewska to liderka polskiej ekipy. W 2019 roku wygrała Puchar Świata, zdobyła złoty medal mistrzostw Europy, przed rokiem była trzecia na europejskim czempionacie. W sobotę, 23 stycznia, w hali Olivia do finału 500 metrów dotarła bez większych problemów. W finale na pierwszym wirażu upadła, bieg został przerwany a sędziowie po analizie całej sytuacji z powtórki wykluczyli Włoszkę Martinę Valcepinę. W powtórce, już w czteroosobowym składzie, Polka od początku do końca była druga. Pierwsza na mecie zameldowała się Holenderka Suzanne Schulting.

– To był bardzo ciężki dzień, bo przejechałam sześć biegów na bardzo wysokim poziomie. Jestem wzruszona tym dniem – cieszyła się Maliszewska.

W finale B na dystansie 500 metrów Nikola Mazur z gdańskiego Stoczniowca finiszowała na drugiej pozycji, co w końcowej klasyfikacji dało jej siódme miejsce.

– Myślę, że jestem w życiowej formie, ale to jest początek, bo jeszcze jest dużo niewykorzystanego potencjału. Chcę się rozwijać, bo nawet ten najdłuższy dystans, choć z reguły jestem sprinterką, wyszedł bardzo dobrze – mówiła Mazur.

– Nikola prezentuje obecnie świetną formę, zresztą nasi zawodnicy jeżdżą w Gdańsku rekordy życiowe, poprawiają swoje możliwości. Cieszę się, że na polskiej ziemi możemy się tak udanie zaprezentować, bo chcemy, żeby ludzie pokochali i zobaczyli, czym jest short track – komentowała trenerka polskiej reprezentacji Urszula Kamińska.

Polki w sobotę, 23 stycznia, rywalizowały także na dystansie 1500 metrów. Maliszewska wywalczyła awans do finału A, w którym została sklasyfikowana na szóstej pozycji. W finale B czwarta była Mazur, a Gabriela Topolska odpadła w półfinale.

W niedzielę, 24 stycznia, Maliszewska liczyła na medal na 1000 metrów, ale odpadła w ćwierćfinale. Polka bardzo mocno walczyła i finiszowała na drugiej pozycji, jednak po biegu sędziowie ukarali ją żółtą kartką, co skutkowało zakończeniem przez nią rywalizacji. Ostatecznie w wieloboju zajęła też piąte miejsce.

Polska sztafeta kobieca w składzie Gabriela Topolska, Nikola Mazur, Kamila Stormowska (obie GKS Stoczniowiec Gdańsk) oraz Magdalena Zych dojechały do finału B, zajmując ostatecznie szóste miejsce.

Organizację mistrzostw Europy w short tracku wsparły Ministerstwo Sportu, miasto Gdańsk oraz samorząd Województwa Pomorskiego.