PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Nasze miasto wypięknieje na wiosnę. Gdańszczanie posadzili 10 tysięcy cebulek kwiatowych

Nasze miasto wypięknieje na wiosnę. Gdańszczanie posadzili 10 tysięcy cebulek kwiatowych
Krokusy, żonkile i tulipany – łącznie 10 tys. cebulek kwiatowych posadzili gdańszczanie wraz z pracownikami Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni na skwerze im. Polskich Harcerzy w byłym Wolnym Mieście Gdańsku, tuż przy węźle Hucisko. To pierwsza z 12 lokalizacji w mieście, w których pojawią się na wiosnę kwiaty.
We wspólnym ukwiecaniu Gdańska pomagał nawet... pies:)
We wspólnym ukwiecaniu Gdańska pomagał nawet... pies:)
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

W sobotę, 19 października, na skwerze im. Polskich Harcerzy, który znajduje się nieopodal Forum Gdańsk, spotkać można było pracowników Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. Wyposażeni w łopatki, grabki i przede wszystkim cebulki kwiatowe, zachęcali gdańszczan do wspólnej pracy.

- Sadzimy dzisiaj cebule roślin, które zakwitną na wiosnę – wyjaśnia Ewelina Latoszewska, kierownik Działu Zieleni w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni. - Sadzimy krokusy, tulipany i żonkile. W kolejnych lokalizacjach pojawią się jeszcze czosnki ozdobne.

Teren około 400 mkw podzielono na kwadraty o wymiarach metr na metr. Właśnie tam, po wcześniejszym, krótkim wprowadzeniu pracowników Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, gdańszczanie rozpoczęli sadzenie 10 tysięcy cebulek.

- Ogrodnictwo to trochę matematyka – dodaje Ewelina Latoszewska. - Wydzieliliśmy na trawnikach dwa obszary, które podzieliliśmy na kwadraty. W każdym kwadracie sadzimy przygotowaną porcję roślin cebulowych.

ZOBACZ FILM Z SADZENIA CEBULEK na SKWERZE IM. POLSKICH HARCERZY

 

W pracach ogrodniczych na rzecz piękniejszego Gdańska udzielał się także Piotr Grzelak. Zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju pojawił się na wydarzeniu z blisko dwuletnią córeczką Wandą, która również bardzo angażowała się w pomaganie tacie.

- Idzie się zmachać, ale jest dzisiaj piękna pogoda i myślę, że każda osoba, która tutaj przyszła będzie czuła satysfakcję, gdy na wiosnę spotkamy się w tym samym miejscu i będziemy podziwiać piękno tych kwiatów, które dzisiaj zasadziliśmy – mówi Piotr Grzelak.

 
Nz. Piotr Grzelak - zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju z córeczką Wandą
Nz. Piotr Grzelak - zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju z córeczką Wandą
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Warto dodać, że inicjatywę jesiennego sadzenia roślin wsparła Korporacja Budowlana Doraco, która przekazała 5 tys. cebulek kwiatowych na jesienne nasadzenia na terenie Gdańska. Część z nich posadzono podczas sobotniej akcji. 

Do końca października, poza skwerem im. Polskich Harcerzy, cebulki kwiatowe sadzone będą także w następujących lokalizacjach: 

 • pętla autobusowa przy ul. Droszyńskiego
 • al. Grunwaldzka na wysokości budynków Alchemii
 • skrzyżowanie ulic Chłopskiej i Kołobrzeskiej
 • skrzyżowanie ulic Chłopskiej i Piastowskiej (ogród sensoryczny)
 • zieleniec przy ul. Wapienniczej (w pobliżu kładki na Ołowiankę)
 • zieleniec przy ul. Stolarskiej
 • Park Brzeźnieński im. J. J. Haffnera
 • cmentarz historyczny przy ul. Cedrowej
 • skrzyżowanie przy Galerii Bałtyckiej
 • teren przy ul. Lektykarskiej
 • zieleniec Skwer Świętopełka (ul. Szeroka).

Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze