• Start
  • Wiadomości
  • 12. Narracje odbędą się w Dolnym Wrzeszczu. Futurystyczna, ekologiczna koncepcja miasta

NARRACJE #12 w Dolnym Wrzeszczu. Futurystyczna i ekologiczna koncepcja miasta

12. edycja festiwalu NARRACJE odbędzie się w Dolnym Wrzeszczu w roku 2080. To nie pomyłka, ale koncepcja kuratorów Kariny Kottovej i Piotra Sikory, którzy nie wierząc katastroficznym zapowiedziom ekologów - przepowiadającym zalanie części Gdańska przez wody Bałtyku, snuć będą wizję szczęśliwego miasta przyszłości.
11.12.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Karina Kottova i Piotr Sikora to kuratorzy edycji festiwalu Narracje, który odbędzie się w listopadzie 2020 roku
Karina Kottova i Piotr Sikora to kuratorzy edycji festiwalu Narracje, który odbędzie się w listopadzie 2020 roku
fot. Mat. IKM

 

Futurystyczne NARRACJE #12 odbędą się we Wrzeszczu Dolnym 20 i 21 listopada 2020 roku.

- W naszej wizji kuratorskiej rok 2080, zamiast akceleracjonistycznej wizji betonowej pustyni, zaoferuje stabilny ekosystem, w którym ludzka ingerencja w przyrodę przynosi pozytywne rezultaty. Stworzona przez nas koncepcja proponuje projekty w przestrzeni miejskiej oparte na spekulacji łączącej pracę artystów, naukowców i aktywistów miejskich. Dla osób zaangażowanych w tworzenie prac wspólnym mianownikiem będzie myślenie o przyszłości zdominowane przez racjonalny optymizm. Proponując pozytywne spojrzenie w przyszłość, chcielibyśmy oprzeć się na koncepcji przemieszczenia, która niesie ze sobą nową interpretację pojęć takich jak „płynna nowoczesność” czy „akceleracjonizm” – opowiadają Karina Kottová i Piotr Sikora.

Gdańsk stanie się kiedyś jednym z przykładów dramatycznych następstw wpływu człowieka na naszą planetę. 

- Nie wierzymy w czarne scenariusze antropocenu, a jednocześnie mamy świadomość powagi sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy. Chcemy zbudować wydarzenie, które wybiega daleko w czasie, zamiast apokalipsy, oferując jednak jasny obraz przyszłości, a jako remedium, inicjując współpracę mieszkańców, artystów, aktywistów, działaczy miejskich i ekologów – dodają kuratorzy festiwalu NARRACJE #12.

Skąd tak szybkie tempo prac nad kolejną edycją?

- Przygotowana przez Karinę Kottovą i Piotr Sikorę koncepcja „Gdańsk 2080. Kongres Futurologiczny” została złożona na konkurs kuratorski 11. edycji festiwalu NARRACJE - tłumaczy Marta Bańka z IKM. - Jury konkursu zdecydowało się zaproponować kuratorom współpracę przy realizacji 12. edycji NARRACJI.

Kim są kuratorzy?

Karina Kottová (1984) zajmuje się teorią sztuki współczesnej. Jest kuratorką i dyrektorką Towarzystwa Jindřicha Chalupeckiego. Ukończyła studia licencjackie na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Karola w Pradze oraz zdobyła tytuł magistra na kierunku Art and Heritage: Policy, Management and Education Uniwersytetu w Maastricht w Holandii. W roku 2015 obroniła pracę doktorską „Instytucja i odbiorca” na Uniwersytecie T.G. Masaryka w Brnie.

Mieszka w Pradze, gdzie współpracowała m.in. z: MeetFactory (2012-2015), DOX (2009-2012), Muzeum Kampa (2007-2009).

Karina była również współinicjatorką INI Project będącej niezależną galerią skupioną na projektach procesualnych. W swojej praktyce kuratorskiej interesuje się psychologicznym i emocjonalnym wpływem na współczesne socjopolityczne tendencje oraz teorią feminizmu, a zwłaszcza subwersywnym potencjałem kategorii feministycznych, takich jak empatia, irracjonalność czy intuicja.  W roku 2012 otrzymała stypendium Fulbright-Masaryk w celu prowadzenia badań we współpracy z Elizabeth Foundation for the Arts w Nowym Jorku. 

Ćwiczy pole dance i jest szczęśliwą mamą dwuletniego Borzywoja. 

Piotr Sikora (1986) jest krytykiem i kuratorem sztuki współczesnej. Obronił tytuł magisterski w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Członek AICA Sekcja Polska. Jego kariera kuratorska zaczęła się od współpracy z Festiwalem ArtBoom w Krakowie (2009-2015). Pracował jako dyrektor sekcji ShowOFF Miesiąca Fotografii w Krakowie (2013-2015) oraz opracowywał i realizował program sztuk wizualnych dla Małopolskiego Ogrodu Sztuki w Krakowie (2013-2014). 

W projektach wystawienniczych często odnosi się do tematów polityki tożsamościowej, stereotypów i uprzedzeń związanych z regionem Europy Środkowo-Wschodniej. Bada połączenia pomiędzy pop-kulturą, polityką oraz światem sztuki. Jego praktyka kuratorska skupia się na opracowywaniu metod dekonstrukcji wielkich narracji w oparciu o pojęcia ironii, przejaskrawienia oraz prowokacji. Powyższe obecne były w wystawach „Nie wiedzą dlaczego, ale robią to”, „Czeski papież”, „Słowiański przykuc jako źródło cierpień” oraz zrealizowanych w duecie z Łukaszem Białkowskim: „Intermarium” oraz „Przechwałki i pogróżki”. Mieszka w Pradze. Pracuje jako kurator programu rezydencji artystycznych w MeetFactory gdzie zainicjował program „The New Dictionary of Old Ideas”. Wykłada na Anglo-American University w Pradze. 

Zapalony gracz w polo na rowerze. Tata wspomnianego już Borzywoja. 

Marta Handschke, Aga Szreder, Wartownicy, 2019 - instalacja z 11 edycji Narracji
Marta Handschke, Aga Szreder, Wartownicy, 2019 - instalacja z 11 edycji Narracji
fot. Bogna Kociumbas

 

Tegoroczne Narracje, która odbyły się 15 i 16 listopada 2019 roku na gdańskich Siedlcach, okazały się nie lada sukcesem - wydarzenie odwiedziło 10 000 osób. Kuratorami siedleckiej edycji byli Sylwia Szymaniak i Sarmen Beglarian.

Organizatorem NARRACJI jest Instytut Kultury Miejskiej, współorganizatorem Gdańska Galeria Miejska (instytucje kultury Miasta Gdańska).

O TYM:

11. Festiwal Narracje już 15-16 listopada na Siedlcach. Co przygotowali artyści?

 

TV

Trzeci mikrolas w Gdańsku. Wspólne sadzenie w Pieckach - Migowie