PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Narodowe Muzeum Morskie od nowego roku z nowym dyrektorem
Narodowe Muzeum Morskie od nowego roku z nowym dyrektorem
Od 1 stycznia 2019 roku Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku będzie miało nowego dyrektora. Dotychczasowego - dra inż. Jerzego Litwina - zastąpi dr Robert Domżał.
Robert Domżał - nowy dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku
Robert Domżał - nowy dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku
Fot. Paweł Jóźwiak / NMM


W środę, 12 grudnia, 2018 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego powołał na stanowisko dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku dra Roberta Domżała.

Domżał jest archeologiem i muzealnikiem, kustoszem dyplomowanym. Stopień naukowy doktora uzyskał w 2007 roku, na Wydziale Historii Uniwersytetu Gdańskiego. W Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku pracuje od 1996 roku. Od 2007 roku pełnił funkcję Kierownika Działu Historii Budownictwa Okrętowego oraz Pełnomocnika ds. Rozwoju Muzeum Zalewu Wiślanego.

W tym czasie koordynował prace nad utworzeniem oddziału Muzeum - Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich, kierował również kilkoma międzynarodowymi i krajowymi projektami naukowymi. Jest także autorem oraz współautorem licznych publikacji i wystąpień naukowych wygłoszonych podczas krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych dotyczących morskiego dziedzictwa kulturowego.

Od 2018 roku jest członkiem Rady do Spraw Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wcześniej, w latach 2007-2014 był Przewodniczącym Grupy Roboczej ds. Nadmorskiego Dziedzictwa Krajów Bałtyckich (obecnie jest jej członkiem), oraz, w latach 2009-2017, członkiem zarządu International Congress of Maritime Museums, afiliowanego przy ICOM. Należy do Oddziału Pomorskiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich.

Za swoją pracę został kilkukrotnie wyróżniony - złotą odznaką za „Za opiekę nad zabytkami” (2010 r.), a także odznaką Bliza International, otrzymaną od Towarzystwa Przyjaciół Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, za duży wkład w budowanie międzynarodowej sieci współpracy między placówkami kulturalnymi, szczególnie muzeami morskimi w obszarze basenu Morza Bałtyckiego (2012 r.).

Jego 5-letnia kadencja dyrektora Muzeum Narodowego w Gdańsku rozpocznie się 1 stycznia 2019 r. Na stanowisku zastąpi wieloletniego dyrektora placówki - dra inż. Jerzego Litwina, który tę funkcję pełnił nieprzerwanie od 2001 roku.oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl