PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Narodowe Czytanie "Przedwiośnia". W bibliotece przy Mariackiej 42 w najbliższą sobotę
Narodowe Czytanie "Przedwiośnia". W bibliotece przy Mariackiej 42 w najbliższą sobotę
Lekturą Narodowego Czytania w 100.lecie Niepodległości jest “Przedwiośnie” Żeromskiego: w Gdańsku w sobotę, 8 września.
Dwa lata temu czytaliśmy Sienkiewicza 'Quo vadis'. A jak będzie w tym roku?
Dwa lata temu czytaliśmy Sienkiewicza 'Quo vadis'. A jak będzie w tym roku?
Mateusz Ochocki/KFP

Narodowe Czytanie odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd wybór lektury - będzie nią "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. Opowieść o życiu Cezarego Baryki, politycznych i moralnych przemianach bohatera oraz o kształtującej się międzywojennej Polsce czytać będą w sobotę, 8 września 2018 r. aktorzy, bibliotekarze i czytelnicy...

Wydarzenie odbędzie się w Filii Gdańskiej Biblioteki przy ul. Mariackiej 42, w godz. od 12 do 14.

Niespodzianką dla gości Czytania będzie występ Grupy Improwizacyjnej SzaFoFe, która tworzy - jak sama nazwa wskazuje - dzieła bez przygotowania i przy aktywnym udziale publiczności. Piszą o sobie, że nie mają scenariusza ani reżysera, ale "mamy siebie nawzajem, mamy wyobraźnię, mamy widownię. Rozbawiamy Was, rozbawiamy siebie nawzajem”.

Jak to będzie wyglądało? Po kilku fragmentach "Przedwiośnia" grupa SzaFoFe odegra scenkę inspirowaną przeczytanym fragmentem.

- W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie Przedwiośnia – zachęcał w liście do Polaków Prezydent RP Andrzej Duda. - Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi.
oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl