PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS Gdańsk w elicie ośrodków szkoleniowych na świecie

Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS Gdańsk w elicie ośrodków szkoleniowych na świecie
Certyfikat World Sailing Aproved Training Centre ma najwyższą w światowym żeglarstwie kategorię C. Na świecie posiadają go jedynie dwa ośrodki: w Singapurze i na Malcie. Do tego grona dołączyło Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS Gdańsk. - To rekomendacja dla żeglarzy, ale też dla organizatorów różnego rodzaju imprez, regat oraz szkoleń - mówi Tomasz Chamera, prezes PZŻ.
W Narodowym Centrum Żeglarstwa odbywają się imprezy krajowe i zagraniczne, łącznie z mistrzowskimi
W Narodowym Centrum Żeglarstwa odbywają się imprezy krajowe i zagraniczne, łącznie z mistrzowskimi
 

 

Certyfikat C to najwyższa kategoria wśród ośrodków szkoleniowych World Sailing. Oznacza ona, że ośrodek posiada wysokiej jakości infrastrukturę, sprzęt żeglarski oraz ma zdolność do realizacji programów szkoleniowych i upowszechniających żeglarstwo. 

– Jesteśmy bardzo dumni, to niesamowicie duże wyróżnienie. Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS Gdańsk to dopiero trzeci ośrodek na świecie, po singapurskim i maltańskim, który otrzymał tego typu uprawnienia – zaznacza Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego. 

W ciągu ostatnich lat w Narodowym Centrum Żeglarstwa AWFiS Gdańsk w Górkach Zachodnich odbył się szereg szkoleń i seminariów dla kadry World Sailing ze wszystkich kontynentów lub pod patronatem światowej federacji. Były to m.in. szkolenia sędziów, mierniczych, dla członków komisji regatowej, a także seminaria poświęcone upowszechnianiu żeglarstwa w krajach wschodzących oraz rozwojowi żeglarstwa osób z niepełnosprawnościami.

Największą imprezą sportową realizowaną w NCŻ w minionym roku były mistrzostwa Europy w olimpijskich klasach Laser i Laser Radial. 

Trzy medale polskich żeglarzy w żeglarskich mistrzostwach Europy w Gdańsku


– Przyznanie certyfikatu to swoista rekomendacja, która ma znaczenie dla żeglarzy z całego świata wybierających najlepsze ośrodki do treningów. Ma to również znaczenie dla organizatorów różnego rodzaju imprez, regat oraz szkoleń dla sędziów, trenerów, instruktorów, mierniczych i tym podobnych – mówi Chamera. – Szkolenia takie regularnie prowadzi World Sailing dbając o rozwój i jakość kadry. To nie tylko sukces, ale też zobowiązanie. Certyfikat C obliguje nas do ciągłej pracy na rzecz polskiego i światowego żeglarstwa.

– Podkreślano nie tylko jakość infrastruktury NCŻ, ale też fachowość i życzliwość naszej kadry. W procesie ubiegania się o certyfikat C Sailing Aproved Training Centre poddawani byliśmy audytowi, inspekcjom, oceniany był rozwój ośrodka i jego potencjał. Już sam fakt, że na świecie są teraz zaledwie trzy ośrodki z najwyższą rangą certyfikacji, świadczy o tym, jak surowe wymagania trzeba było spełnić – dodaje Maciej Szafran, kierownik NCŻ AWFiS Gdańsk.

 

WS_Certificate_ApprovedTrainingCentre_Gdansk2020 (1)-1

 

Głównym pomysłodawcą, twórcą i od początku kierownikiem NCŻ był śp. dr Krzysztof Zawalski, mistrz Polski w żeglarstwie (w klasie kadet, 420 i katamaran), potem pracownik naukowy Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. Jeszcze jako student trafił do Narodowej Szkoły Żeglarstwa (Ecole Nationale de Voile) w Quiberon we Francji, która uznawana jest w świecie za modelowy przykład żeglarskiego ośrodka szkoleniowego. „Pomyślałem, że taka placówka powinna powstać także w Polsce” - mówił Krzysztof Zawalski i przystąpił do działania. 

Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS Gdańsk znajduje się w gdańskich Górkach Zachodnich. Leży u ujścia Wisły Śmiałej, kilkadziesiąt metrów od Zatoki Gdańskiej. Jest modelowym ośrodkiem, który łączy funkcje naukowo-dydaktyczne, sportowe i rekreacyjne. Centrum ma charakter publiczny, służy nie tylko macierzystej uczelni, ale też społeczeństwu lokalnemu.

W latach 80-tych XX wieku były tu niewielkie kontenery pełniące funkcje warsztatu, żaglowni oraz magazynu. W 1985 roku wybudowano pierwszy hangar o powierzchni 440m 2, w 2004 roku przekazano pływający pomost, będący pierwszym elementem nowej inwestycji pod nazwą Narodowe Centrum Żeglarstwa. W połowie 2006 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Narodowego Centrum Żeglarstwa w Górkach Zachodnich. W 2015 roku rozpoczęła się rozbudowa ośrodka. Dziś NCS to nowoczesna marina na około 100 jednostek pływających, liczny sprzęt sportowy i rekreacyjny, stanowiący zaplecze dydaktyczno-szkoleniowe oraz flotę czarterową, a także kompleksowy budynek z zapleczem sportowym, noclegowym i konferencyjnym służący celom dydaktycznym, sportowym oraz biznesowym. 

Narodowe Centrum Żeglarstwa w Górkach Zachodnich to ośrodek należący do Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Pełni rolę ośrodka przygotowań olimpijskich, jak też akademickiego centrum żeglarstwa. To tutaj trenują żeglarze kadry narodowej w żeglarstwie niemal wszystkich klas, jak i studenci gdańskiego AWFiS.

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl
oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl