PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Napisz do bezdomnego. Caritas promuje szlachetną akcję

Napisz do bezdomnego. Caritas promuje szlachetną akcję
Świąteczne kartki z życzeniami i dobrym słowem trafią do bezdomnych i samotnych - nadawcą może być każdy chętny. Caritas Archidiecezji Gdańskiej rozpoczyna bożonarodzeniową akcję List do Bliźniego. - Słowa płynące z serca mogą uczynić ten dzień zupełnie innym - zachęca do napisania świątecznej kartki ks. Piotr Brzozowski.

Archiwum

Jak to zrobić? Każdy może na własną rękę sięgnąć po papeterię i po prostu napisać taki list.

- Ważne, żeby na kopercie, zamiast adresu było hasło “List do Bliźniego” - tłumaczy ks. Brzozowski. - Następnie taki list należy przynieść do Centrum Wolontariatu Caritas Archidiecezji Gdańskiej przy ulicy Jesionowej 6a, we Wrzeszczu.

W budynku umieszczono specjalną skrzynkę pocztową, do której nadawcy mogą wrzucać korespondencję, nie wpisując nazwiska odbiorcy. Listy będą przyjmowane do 21 grudnia. Po tym czasie zostaną wysypane, posegregowane i rozdane.


Skąd taki pomysł?

Caritas Archidiecezji Gdańskiej tradycyjnie już wspiera bezdomnych i samotnych - szczególnie w okresie Bożego Narodzenia. Trzy lat temu wolontariusze upiekli kilkaset pierników i rozdali gościom, którzy uczestniczyli we wspólnym wigilijnym posiłku. W kolejnych latach własnoręcznie robili ciepłe szaliki i dawali je potrzebującym z dołączonymi życzeniami świątecznymi.

- Jednak w tym roku odchodzimy od szalików. Chcemy by potrzebujący otrzymali ciepłe słowo, którego w okresie świąt bardzo im brakuje. Stąd pomysł na napisanie listów - mówi ks. Piotr Brzozowski, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

Bożonarodzeniowa akcja „List do bliźniego” ma sprawić radość osobom samotnym i bezdomnym.

- W okresie świątecznym prowadzonych jest wiele zbiórek na rzecz potrzebujących. Najczęściej zbierana jest żywność i ciepła odzież. Zapomina się natomiast o ciepłym słowie i rozmowie - tłumaczy ks. Brzozowski. - W tym roku zamierzamy to zmienić. Do osób bez dachu nad głową nikt nie pisze, nie dzwoni, nie przysyła kartek z wakacji czy listów z życzeniami. Podobnie jest z osobami, które są samotne. Oni bardzo potrzebują i czekają na ciepłe słowa i miłe gesty - dodaje zastępca dyrektora.

Archiwum


Zrób to od serca

Gdańska Caritas zachęca wolontariuszy do napisania listu, najlepiej odręcznego. Organizatorzy nie wskazują na tematy, które mają być poruszane - nadawcy mogą napisać o czymkolwiek zechcą.

- Niech to będą nie tylko życzenia świąteczne, ale przede wszystkim życzliwe i ciepłe słowa, dzięki którym odbiorca listu poczuje się lepiej i na jego twarzy zagości uśmiech - zachęca ks. Brzozowski.

Do akcji przyłączyły się dzieci i seniorzy.

- Zebraliśmy już 300 listów, ale to, mam nadzieję, dopiero początek i listów będzie przybywało. Nie czytamy ich ale po stylu i piśmie widać, że część została napisana przez dzieci i osoby starsze - mówi ksiądz.

Finał akcji nastąpi w Wigilię. Organizatorzy zamierzają przekazać pocztę osobom, które będą uczestniczyły w wieczerzach wigilijnych dla samotnych i bezdomnych, zorganizowanych przez Caritas.

- Część listów przekażemy w trakcie wieczerzy, która odbędzie się w sopockiej siedzibie, a pozostałe listy trafią do uczestników Wigilii w Gdańsku u Dominikanów i w Gdyni u Franciszków - mówi ks. Brzozowski.

Archiwum


Piotr Mirowiczwww.gdansk.plpiotr.mirowicz@gdansk.pl
Piotr Mirowicz - najnowsze
Piotr Mirowiczwww.gdansk.plpiotr.mirowicz@gdansk.pl
Piotr Mirowicz - najnowsze