Najstarsza gdańska pocztówka odnaleziona. Na razie najstarsza, bo poszukiwania będą kontynuowane

Odnaleziono prawdopodobnie najstarszą gdańską pocztówkę! Jej posiadacz otrzymał wyznaczoną w konkursie nagrodę 1000 zł, ale poszukiwania będą kontynuowane. - Prosimy wszystkich miłośników historii o sprawdzenie rodzinnych archiwów - zachęca Jerzy Wojciech Wołodźko z Muzeum Gdańska.
06.08.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Najstarsza gdańska pocztówka. Życzenia noworoczne rodziny v. Morstein ...
Najstarsza gdańska pocztówka. Życzenia noworoczne rodziny v. Morstein ...
fot. A. Staniszewski, materiały MG
... na odwrocie po prawej stronie datownik niemieckiej poczty z datą 29.2.88
... na odwrocie po prawej stronie datownik niemieckiej poczty z datą 29.2.88
fot. A. Staniszewski / materiały MG

Poszukiwania najstarszej gdańskiej pocztówki, starszej od karty wysłanej z Westerplatte 20 lipca 1889 roku, towarzyszyły wystawie „Poszukiwana. XIX-wieczne pocztówki gdańskie”. Akcja zakończyła się sukcesem.

Egzemplarz, wysłany 29 lutego 1888 roku odnaleziono w kolekcji Tadeusza Zająca. Wyznaczoną nagrodę wręczyli muzealnicy z Muzeum Gdańska oraz kolekcjoner Mirosław Podeszwik.

Prawdopodobnie najstarsza gdańska pocztówka

Najstarsza widokówka została wysłana z ulicy Kowalskiej 22 w Gdańsku dnia 29 lutego 1888 roku, ale wydrukowano ją rok wcześniej, o czym świadczy nadruk z życzeniami noworocznymi z końca 1887 r. Adresatem życzeń rodziny był dyrektor Berhard Lahs z Kamienia Ząbkowickiego na Śląsku.

– Pierwsze karty pocztowe, choć dziś mogą się nam wydać przedmiotami, których produkcja nie jest skomplikowanym procesem, powstawały w dwóch, albo trzech etapach. Litograf musiał, w zależności od ilości kolorów, wykonać skomplikowany rysunek na jednym lub kilku kamieniach litograficznych i potem, na prasie spasować kolejne nadruki – wyjaśnia Jerzy Wojciech Wołodźko z Muzeum Gdańska. – Nakłady mogły być nieograniczone i wynikały jedynie z popytu. Parowe maszyny litograficzne mogły wydrukować do 500 odbitek na godzinę. Z  pokazanego na wystawie unikatowego kamienia z rysunkiem pocztówki, z gdańskiej pracowni Juliusa Sauera, można jeszcze dziś wydrukować kolejny nakład widokówek z miejscowości Żuławki.

Poszukiwania najstarszej pocztówki wciąż trwają

Pomimo tego, że wystawa prezentująca XIX-wieczne pocztówki gdańskie została zakończona w niedzielę, 31 lipca, a posiadacz pocztówki otrzymał nagrodę, Muzeum Gdańska będzie poszukiwać najstarszej gdańskiej pocztówki do końca roku.

Prosimy wszystkich miłośników historii o sprawdzenie rodzinnych archiwów. Być może właśnie w nich odnajdzie się pocztówka, którą wysłano z Gdańska przed 29 lutego 1888 roku – dodaje Jerzy Wojciech Wołodźko. – Tym razem za pocztówkę nie wyznaczamy nagrody. Jej wysokość wyznaczy posiadacz poszukiwanej widokówki, a Muzeum postara się ją zakupić do kolekcji. Ale można również tak cenny obiekt przekazać do kolekcji naszego Muzeum i zostać Darczyńcą Muzeum Gdańska.

 

Informacje o posiadanej pocztówce wraz z jej zdjęciem można przesłać na adres poszukiwana@muzeumgdansk.pl.

 

TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim