PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Najmłodsi sportowcy na start - Gdańska Spartakiada Przedszkolaka

Najmłodsi sportowcy na start - Gdańska Spartakiada Przedszkolaka
Ponad 160 dzieci z 16 przedszkoli wystartowało w II Gdańskiej Spartakiadzie Przedszkolaka, która odbyła się w poniedziałek, 28 maja. Dla zwycięskich placówek były puchary, a dla każdego uczestnika złoty medal.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jedna z pięciu konkurencji Gdańskiej Spartakiady Przedszkolaka - czworaki
Jedna z pięciu konkurencji Gdańskiej Spartakiady Przedszkolaka - czworaki
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Wydarzenie sportowe dla najmłodszych gdańszczan rozegrano na Stadionie Lekkoatletycznym i Rugby przy al. Grunwaldzkiej na Strzyży.

- Formuła naszego projektu “Żyjmy zdrowo na sportowo” jest taka, że najpierw zachęcamy wszystkie gdańskie przedszkola, by w swoich dzielnicach organizowały współzawodnictwo sportowe lokalnych placówek. Proponujemy gry i zabawy, które można wykorzystać podczas takich zawodów. Najlepsze przedszkole z każdej dzielnicy zapraszamy na spartakiadę - opowiada Piotr Woźniak, koordynator imprez sportowych w Gdańskim Zespole Schronisk i Sportu Szkolnego, który organizuje wydarzenie dla najmłodszych gdańszczan.

W tym roku wystartowało w sumie szesnaście przedszkoli: osiem z tytułem lokalnych mistrzów oraz (w zależności od chęci i sytuacji) wicemistrzowie lub gospodarze dzielnicowych rozgrywek.

Lokalni mistrzowie walczyli o Puchar Prezydenta Miasta. Wygrało Przedszkole nr 24 z dzielnicy Orunia - Lipce - św. Wojciech. Pozostali - o Puchar Dyrektora Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego. To trofeum przypadło Przedszkolu nr 71 z tej samej dzielnicy. Wszyscy zawodnicy opuścili stadion ze złotym medalem na szyi.

Bieg a la gąsienica, czyli slalom w wykonaniu całej drużyny
Bieg a la gąsienica, czyli slalom w wykonaniu całej drużyny
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

W wydarzeniu wzięło udział ponad 160 zawodników ze starszych grup (5-6 latkowie) i ich młodsi koledzy w roli kibiców.

Zawody rozegrano w formie sztafety złożonej z pięciu konkurencji, m.in: rzut woreczkiem do hula-hop, przejście przez tunel, slalom gąsienic (zespołowy).

- Dzieci różnie znosiły konieczność mierzenia się z czasem, ale było zdecydowanie więcej śmiechu niż łez - podkreśla Piotr Woźniak. - Startując w spartakiadzie dzieci uczą się radzić sobie z takimi sytuacjami. Na poziomie szkół, od najmłodszych klas rozgrywane są zawody w różnych dyscyplinach sportu. Uznaliśmy, że pierwsze sportowe zawody w formie sztafety to dobry pomysł dla przedszkolaków, żeby także i one mogły się zmierzyć i przekonały się jak wspaniale można się bawić na dworzu, a nie z tabletem w ręku.

Projekt wpisuje się w ogólnopolski program „Sport wszystkich dzieci” i tworzy system umożliwiający powszechny udział najmłodszych mieszkańców naszego miasta w systematycznym usportowieniu.

Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego pragnąłby włączyć rady dzielnic, jako współorganizatorów projektu na lokalnym etapie.


Podobna idea przyświeca Wrzeszczańskiej Olimpiadzie Przedszkolaka, którą już po raz piąty rozegrano w piątek, 25 maja, na Podleśniej Polanie. To wydarzenie od początku organizuje Fundacja Droga, w tym roku przy współudziale Rady Dzielnicy Wrzeszcz Górny.

Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze
Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze