• Start
  • Wiadomości
  • Najlepszy na wiosnę jest polski jazz. Do niedzieli w Żaku festiwal Jazz Jantar

Najlepszy na wiosnę jest polski jazz. Do niedzieli festiwal Jazz Jantar

Marcowa odsłona 22. edycji  Festiwalu Jazz Jantar upłynie, jak zwykle, pod znakiem polskiego jazzu. Przed nami pięć dni i 10 koncertów, usłyszymy trzy zespoły z Gdańska, będzie pięć premier i jedna prapremiera.
11.03.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Algorhythm. Usłyszymy ich
Algorhythm. Usłyszymy ich w piątek,15 marca o godz. 20
fot. Alice Nowicka


Premiery Trójmiejskiej Sceny Jazzowej

- Maciej Krawiec w naszym marcowym katalogu Jazz Jantar pisze, że “ciągłych powodów do zainteresowania jazzem dostarcza scena trójmiejska – prawdopodobnie najbardziej energetyczna i progresywna w skali całego kraju” - mówi Magdalena Renk, kurator festiwalu Jazz Jantar i dyrektor Klubu Żak. - I trzeba przyznać, że z dużą niecierpliwością wyczekujemy premier “Chłopaków z Naszego Miasta”.

A tej edycji festiwalu wystąpią gdańskie zespoły Awatair, Algorhythm i Dominik Bukowski Quartet.

Grabowski, Jaros, Kocurek i zespół Algorhythm - to oni zdobyli najwyższy laur w kategorii Młody Twórca Kultury 2017

Awatair tworzą Tomasz Gadecki, Michał Gos i pochodzący z Ukrainy Mark Tokar. Zaprezentują  muzykę inspirowaną Coltranem.

- Będziemy grać dosyć jasno, w sposób oczywisty - mówi Tomasz Gadecki. - Będą też tematy z późniejszych lat Coltrane'a, które nie są aż tak bardzo znane. Wydaje mi się, że nie był wtedy dobrze zrozumiany. Mówił o miłości i nagrywał utwory typu „Ojciec, syn i duch święty” [„The Father and the Son and the Holy Ghost”].

W ich wykonaniu usłyszymy też utwór  „Prawo i pięść” Krzysztofa Komedy - muzyczny temat z filmu Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego z 1964 roku o tym samym tytule. Film nazywany był pierwszym polskim westernem, a okazją do przypomnienia utworu jest zbliżająca się 50. rocznica śmierci artysty, która minie w kwietniu.

Awatair
Awatair. Koncert w środę,15 marca o godz. 20
fot. Magdalena Rosman


Muzycy tworzący zespół
Algorhythm przedstawią z kolei materiał z najnowszego albumu, trzeciego w ich dyskografii - pt. „Termomix”.

Na swojej stronie internetowej zespół przedstawia się tak: “Zespół Algorhythm powstał w 2013 roku. Od samego początku istnienia łączy w swojej twórczości różne idee, nurty muzyczne i osobowości. Jedynym stałym wyznacznikiem jego twórczości jest swobodna ekspresja artystyczna.”

Po takim wstępie już wiadomo, czego się można po nich spodziewać. Wszystkiego. Nie dziwi więc, że o muzyce z najnowszej płyty mówią: - Na nowej płycie znajdzie się jazz, elektronika, elementy math-rockowości, sample – ciężko to jednoznacznie uprościć przez pryzmat jednej stylistyki, chociaż to nieuniknione. Czujemy się z tym trochę jak outsiderzy. Nie do końca związani z mainstreamowym światkiem, nie zabiegamy o „jazzowego odbiorcę”. Czasem nawet czujemy opór z jego czy jej strony. Bo nie gramy standardowego jazzu.

W skład zespołu wchodzą Piotr Chęcki, Szymon Burnos, Sławek Koryzno i Emil Miszk.

Publiczności żakowskiej w zasadzie przedstawiać ich nie trzeba, bo zespół zna i ceni - rok temu w ramach Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury Nagrodę Algorhythm otrzymał Nagrodę Publiczności, jedyną w kategorii tego wyróżnienia, którą przyznają internauci.

Ceni ich także świat polskiej muzyki - ich poprzedni album “Mandala” nominowany był do nagrody Fryderyka, a w tym roku Emil Miszk otrzymał Fryderyka w kategorii Debiut Roku Jazz.

Trąbkę Miszka usłyszymy też w zespole Dominik Bukowski Quartet. Ta grupa wykona najnowszy album „Transatlantyk”. Skąd czerpał inspirację do tworzenia tłumaczy lider grupy Dominik Bukowski.

- Jest we mnie głód smakowania wszystkiego, począwszy od stylów muzycznych, skończywszy na podejściu do muzyki jako takiej - mówi Dominik Bukowski. - Dobrze czuję się tam, gdzie lider ma konkretną ideę i chce, żeby dany projekt brzmiał tak a nie inaczej, jak i w luźnych formach. Po płycie „Sufia” miałem poczucie, że nie do końca wypowiedziałem się w sferze muzyki ludowej, sądziłem, że kolejny album pójdzie również w tym kierunku. Zmieniło się to po wizycie w Muzeum Emigracji w Gdyni, które zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Zastałem tam duży bagaż emocji. Historie ludzi, którzy musieli albo chcieli wyjeżdżać, strach, nadzieja, radość ze zmiany otoczenia – znalazłem w tym wielką inspirację dla nowego projektu. Na naszą muzykę wpływają głównie emocje, a poznając te wszystkie historie, melodie same układały mi się w głowie. Prawdę mówiąc, pierwszy raz w życiu zdarzyło mi się, że coś totalnie nie muzycznego zainspirowało mnie do rozpoczęcia nowego projektu. Dla mnie to było świeże doświadczenie.

21. Festiwal Jazz Jantar. Czas zacząć pięciodniowy maraton z polskim jazzem

Nowości i premiery

Łukasz Ojdana na co dzień współtworzy najlepsze polskie trio jazzowe czyli RGG. A w  pierwszym w karierze przedsięwzięciu solowym – „Kurpian Songs & Meditations” – muzyk bierze na warsztat słowiańskie pieśni ludowe i melodie sakralne, zapisane w oryginalnej ruskiej notacji muzycznej zwanej kriukami, poddając je autorskim aranżacjom oraz rozwijając na ich podstawie współczesne fortepianowe improwizacje. Gdańska publiczność jako pierwsza usłyszy ten materiał.

Łukasz Ojdana
Łukasz Ojdana zagra w czwartek,14 marca o godz.19.00

 

fot. Paweł Wyszomirski


Silberman Quartet
tworzą utalentowani muzycy: dwoje pianistów Dorota Zaziąbło i Mateusza Gawęda oraz kontrabasista Jakub Mielcarek i perkusista Łukasz Stworzewicz.

- Ten tytuł zaczerpnięty z "8 i pół" Federico Felliniego to zaklęcie, które odczarowuje przeszłość i przenosi w świat dzieciństwa - mówią muzycy z Silberman Quartet. - Naszym marzeniem jest, żeby ta muzyka - jak zaklęcie - budziła ukryte wspomnienia i obrazy, które każdy z nas nosi w sobie głęboko w pamięci i w sercu, a które tak trudno wydobyć w zgiełku dnia i codzienności. Grając nie kłamiemy, w tej muzyce jest wszystko najlepsze co mamy do dania i może stanie się ona tą Asanisimasą...naszym dla Was zaklęciem?

 

Lounge Ryszards do Gdańska przyjadą z najnowszym, jeszcze nie prezentowanym materiałem „Blaze It”. Ich poprzednie dokonania Bartek Chaciński oceniał: -Momentami to sam ogień, dzika kolektywna improwizacja ubarwiana nieartykułowanymi okrzykami, wsparta ironicznym wstępem i czarnym humorem, zupełnie ignorująca pytania o to, czym jest jazz. (…) Nie ma żadnej wątpliwości, że tych swobodnych i przekornych muzyków z tendencją do sarkazmu krytyka ich dzieła może tylko rozbawić.

 

Polska Scena Jazzowa

Wojciech Jachna i Zbigniew Chojnacki spotkali się w listopadzie 2016 r. aby pograć i poimprowizować. Efektem jest album „JaCho”, który zdaniem Jakuba Krukowskiego z JazzPress zaskoczy nawet najbardziej otwartych słuchaczy. - Panowie skonstruowali niezwykły dźwiękowy kolaż, w którym poszczególne elementy wydają się być całkowicie od siebie odległe, a jednak idealnie do siebie pasują - mówi Magdalena Renk.

Gorzycki Ensemble Tuning
Gorzycki Ensemble Tuning. Koncert w środę, 13 marca o godz. 19
mat. prasowe


Rafał Gorzycki
o współpracy z Tomaszem Pawlickim i Jakubem Ziołkiem przy „Ensemble Tuning” powiedział: - W kontekście tryptyku wiedziałem, że chcę nagrać trzy płyty z różnymi obsadami, z różnymi brzmieniami, z eksplorowaniem różnych elementów dzieła muzycznego i wiedziałem, że połączenie fletu, perkusji i elektroniki dla mnie jest czymś intrygującym i przynajmniej jeżeli chodzi o rynek europejski rzeczą może nie tyle nowatorską, co dosyć pomysłową. Z Tomkiem Pawlickim nagrywałem już ponad dwadzieścia lat temu z Maestro Trytonami, a Kubę Ziołka poznałem kilka lat temu i byłem na kilku jego koncertach, gdzie grał właśnie elektronikę i to nie tę laptopową, tylko analogową. Robił to w sposób bardzo ciekawy, wyrafinowany i niebanalny.

 

- Jerry & The Pelican System to zespół, którego liderem jest saksofonista i kompozytor Jerzy Mączyński - przedstawia Renk. - Uczestniczą w nim muzycy z różnych środowisk, grający na co dzień w odmiennych formacjach. Głównym założeniem zespołu jest wykreowanie własnej muzyki, bazując na multigatunkowych kompozycjach lidera. Enigmatyczna nazwa pozwala odbiorcy na poczucie klimatu absurdu, który jest nieodłącznym elementem projektu. Podczas Jazz Jantar z zespołem zagra specjalny gość, skrzypaczka Apoorva Krishna.

 

- Henryka Miśkiewicza nikomu chyba przedstawiać nie trzeba - dodaje kuratokorka. -  Bez udziału jego saksofonu altowego zupełnie inaczej brzmiałyby dziesiątki polskich płyt jazzowych, jak również tych z muzyką filmową, teatralną i rozrywkową – i taki dorobek pozwala nazwać Miśkiewicza prawdziwą instytucją polskiej sceny muzycznej.

W Sali Suwnicowej Żaka saksofonista wystąpi w towarzystwie muzyków jednej z najbardziej znanych na świecie polskich grup jazzowych - Marcin Wasilewski Trio: Sławomirem Kurkiewiczem oraz Michałem Miśkiewiczem.

 

22. Festiwal Jazz Jantar - PROGRAM

13.03.2019 / G.19.00

Wojciech Jachna & Zbigniew Chojnacki / JaCho / Avant Days

Wojciech Jachna – trąbka, electronics / Zbigniew Chojnacki – akordeon, live electronics

Rafał Gorzycki, Tomasz Pawlicki & Kuba Ziołek / Ensemble Tuning / Polska Scena Jazzowa

Tomasz Pawlicki -  flet, electronics / Jakub Ziołek  - gitara, electronics / Rafał Gorzycki – perkusja, fortepian, electronics

 

14.03.2019 / G.19.00

Łukasz Ojdana Solo / Kurpian Songs & Meditations / Polska Scena Jazzowa / prapremiera

Łukasz Ojdana - fortepian

Silberman Quartet / Asanisimasa / Młoda Polska / premiera  

Dorota Zaziąbło - fortepian, electronics / Mateusz Gawęda - fortepian / Jakub Mielcarek - kontrabas / Łukasz Stworzewicz - perkusja

 

15.03.2019 / G.20.00

Awatair / Awatair Plays Coltrane / Avant Days / premiera

Mark Tokar – kontrabas / Michał Gos – perkusja / Tomasz Gadecki - saksofon tenorowy, barytonowy

Algorhythm / Termomix / Młoda Polska /  premiera


Emil Miszk - trąbka / Piotr Chęcki - saksofony, fx / Szymon Burnos - fortepian, moog, fx / Sławek Koryzno – perkusja

 

16.03.2019 / G.20.00

Jerry And The Pelican System Feat. Apoorva Krishna / Młoda Polska / premiera  


Jerzy Mączyński - saksofon / Marcin Elszkowski - trąbka / Marcel Baliński - fortepian / Franciszek Pospieszalski - kontrabas / Wiktoria Jakubowska - perkusja / Apoorva Krishna - skrzypce


Henryk Miśkiewicz Trio / Polska Scena Jazzowa

Henryk Miśkiewicz – saksofony / Sławomir Kurkiewicz - kontrabas / Michał Miśkiewicz – perkusja

 

17.03.2019 / G.19.00

Lounge Ryszards / BLAZE IT / Młoda Polska / premiera

Michał Małota - saksofon tenorowy / Anatol Malinowski - gitara / Jakub Tyro-Niezgoda - bas / Michał Kasperek - perkusja 

Dominik Bukowski Quartet / Transatlantyk / Polska Scena Jazzowa / premiera

Dominik Bukowski – wibrafon, kalimba / Emil Miszk – trąbka / Adam Żuchowski – kontrabas / Patryk Dobosz - perkusja

 

BILETY:

KARNETY - już są niedostępne.

55 zł - bilet jednodniowe; 30 zł - zniżka* na Kartę Dużej Rodziny; 35 zł – ulgowe* dla studentów, uczniów, seniorów; 45 zł – z Kartą do Kultury.

Sprzedaż biletów bez zniżek: http://tickets.klubzak.com.pl/. Sprzedaż biletów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00 (w sb i nd od g.16.00).

Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 – w.117.

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl.

 

 

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej