• Start
  • Wiadomości
  • Najlepsza Gdańska Realizacja Architektoniczna 2018-2019. Nagrody wręczone WIDEO I ZDJĘCIA

Najlepsza Gdańska Realizacja Architektoniczna 2018-2019. Nagrody wręczone WIDEO I ZDJĘCIA

17 lutego rozdano nagrody w konkursie Najlepsza Gdańska Realizacja Architektoniczna 2018-2019. Pierwszą nagrodą uhonorowano ex aequo Granarię na Wyspie Spichrzów i osiedle Riverview. Wyróżnienie trafiło do architektów i inwestorów Domu Miejskiego MIDI.
17.02.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Uroczystość wręczenia nagród w konkursie Najlepsza Gdańska Realizacja Architektoniczna 2018-2019
Uroczystość wręczenia nagród w konkursie Najlepsza Gdańska Realizacja Architektoniczna 2018-2019
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Organizatorami konkursu Najlepsza Gdańska Realizacja Architektoniczna są Prezydent Miasta Gdańska oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich, oddział Wybrzeże. Jest to trzecia edycja konkursu, tegoroczna dotyczy inwestycji ukończonych w latach 2018-2019. W skład kapituły weszli przedstawiciele SARP oraz miasta.

Celem konkursu jest promocja gdańskiej architektury poprzez ukazanie jej różnorodnego i ciekawego oblicza. Nagrody otrzymują wspólnie architekt, inwestor i wykonawca. Nagroda składa się z trzech elementów: statuetki, dyplomu oraz metalowej plakietki zawierającej nazwisko lub nazwę autora projektu (studia architektonicznego), inwestora i wykonawcy. Plakietka przeznaczona jest do wmurowania w fasadę nagrodzonego obiektu.

Wśród nominowanych do nagrody znalazły się następujące realizacje: Siedziba Pomorskiej Spółki Gazownictwa, ul. Wałowa 41/43, GRANARIA, Wyspa Spichrzów, Front Park, ul. Sadowa 21, 23, 25, 27, Riverview, ul. Na Stępce, Angielska Grobla, Dom miejski MIDI, Osowa, ul. Niedziałkowskiego, Stara Apteka, ul. Teatralna, Botanica Jelitkowo, ul. Bursztynowa.

Zobacz wszystkie nominowane projekty:


Laureatem równorzędnej pierwszej nagrody jest inwestycja pod nazwą Osiedle Riverview, zaprojektowana przez zespół projektantów APA Wojciechowski dla inwestora VASTINT POLAND i wykonana przez CFE POLSKA. Osiedle usytuowane jest w rejonie ulic Angielska Grobla i Na Stępce. Pierwsza nagrodę przyznano też za realizację Granaria Wyspa Spichrzów. Zabudowa Granarii umiejscowiona jest przy ul. Chmielnej 3, na Wyspie Spichrzów w sercu miasta. Autorem projektu jest Studio Architektoniczne KWADRAT, inwestorem i wykonawcą Granaria Development Gdańsk Bis Sp. z o.o.

- Miejsca, które wyróżniliśmy są naprawdę piękne - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańsk. - I tak właśnie widzę rolę miasta Gdańska, rolę trochę też edukacyjną, wytyczania dobrych wzorców, bo taka właśnie jest idea tej nagrody - pokazywanie tego co dobre, piękne, użyteczne, niekoniecznie zamknięte. Coś z czego można skorzystać, dotknąć. Warto podkreślić, że dwie z tych realizacji zlokalizowane są nad wodą. To zwracanie się Gdańska twarzą do wody jest czymś na czym nam bardzo zależy. Serdecznie gratuluję wszystkim nagrodzonym i czekamy na kolejne realizacje – dodała.

- Czym się kierowaliśmy jako kapituła? Podstawowym kryterium była oczywiście jakość architektury, ale również wartość dodana dla przestrzeni miasta, czyli miastotwórczy charakter tych projektów – zaznaczył Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydent ds. inwestycji oraz przewodniczący kapituły. - Szukaliśmy tej wyjątkowości, która potem przez następne dziesięciolecia będzie wyróżnikiem w przestrzeni miejskich w Gdańsku.

- Ten konkurs jest bardzo ważny w kontekście przekazu pożądanych wzorców architektonicznych w mieście dbającym o rozwój z zachowaniem własnej tożsamości -zaznaczył Paweł Wład. Kowalski, prezes SARP-oddział Wybrzeże. - Nie można uniknąć oddziaływania architektury na człowieka, zatem powstaje obowiązek by to oddziaływanie było budujące, podnoszące jakość życia, wyzwalające odczuwanie piękna jako stanu wywołującego wszystko co najlepsze w człowieku.


Zobacz relację wideo:



Opis nagrodzonych projektów

Granaria - pierwsza nagroda

Zabudowa Granarii umiejscowiona jest przy ul. Chmielnej 3, na Wyspie Spichrzów w sercu miasta. Autorem projektu jest Studio Architektoniczne KWADRAT, inwestorem i wykonawcą Granaria Development Gdańsk Bis Sp. z o.o.

W uzasadnieniu członkowie Kapituły podkreślili, że nagrodę przyznano za realizację współczesnej wizji zagospodarowania najbardziej eksponowanej pierzei Wyspy Spichrzów w Gdańsku. Atrakcyjne uformowanie bryły, zastosowanie ażurowych elewacji z ruchomymi okiennicami oraz wkomponowanie zachowanych elementów budowli przywołują ducha sławnych spichlerzy. Otwarte dziedzińce umożliwiają optymalne oświetlenie pomieszczeń, szeroki wgląd na kanał Starej Motławy i podziwianie panoramy Gdańska. Po wieloletnich debatach, konkursach i negocjacjach w ramach przedsięwzięcia publiczno - prywatnego, Wyspa Spichrzów doczekała się obiektu śmiałego i odważnego, ale też uwzględniającego obowiązujące uwarunkowania historyczne. Projekt zabudowy został wybrany w konkursie architektonicznym zorganizowanym przez inwestora w 2015 r.

Realizacja Granaria Wyspa Spichrzów
Realizacja Granaria Wyspa Spichrzów
zdj. J. Zulewski


Projektanci mieli za zadanie zaprojektować zabudowę na działkach po pięciu spichlerzach: trzech noszących imiona „Sokół”, „Sarnia Głowa”, „Soli” i dwóch o nieustalonej nazwie. Zrezygnowano z zabudowy parceli po spalonym spichlerzu „Król Dawid” (na północ od spichlerza „Sokół”), którego teren włączono do ogólnodostępnego placu. Układ zabudowy zaproponowany przez projektantów odbiegał od pozostałych prac konkursowych. Architekci zrezygnowali z tworzenia zamkniętego bloku z wewnętrznym dziedzińcem doświetlającym głębokie trakty, a zaproponowali „grzebieniowy układ” zachowujący podłużne formy spichlerzy.


Osiedle RIVERVIEW - pierwsza nagroda

Laureatem równorzędnej nagrody jest inwestycja pod nazwą Osiedle Riverview, zaprojektowana przez zespół projektantów APA Wojciechowski dla inwestora VASTINT POLAND i wykonana przez CFE POLSKA. Osiedle usytuowane jest w rejonie ulic Angielska Grobla i Na Stępce.

Kapituła uzasadniła swój wybór tym, że realizacja zespołu urbanistycznego umiejętnie wkomponowała się w historyczną tkankę miasta. Zaprojektowane pierzeje uwzględniają sąsiedztwo eklektycznych kamienic, wolno stojących ceglanych brył kompleksu filharmonii i kanału wodnego Na Stępce. W nowej zróżnicowanej zabudowie zastosowano naturalne i proekologiczne materiały podnoszące standard mieszkań i usług. Integrującą rolę w osiedlu pełni ogólnodostępny ogród wypełniony starannie dobraną zielenią i elementami małej architektury. Kameralny zespół Riverview znakomicie wzbogaca przestrzeń Śródmieścia Gdańska.

Osiedle Riverview
Osiedle Riverview
zdj. J. Zulewski



W skład nowego zespołu mieszkaniowego wchodzi siedem budynków o wysokości od czterech do sześciu kondygnacji, z jedną wspólną podziemną halą garażową. Zgodnie z wymogami ochrony historycznego układu urbanistycznego śródmieścia w elewacjach budynków znajdujących się od strony wschodniej i południowej zaznaczono historyczne podziały parcelacyjne. Architektura tych budynków nawiązuje swoją stylistyką do kamienic z przełomu wieku XIX/XX.


Dom miejski MIDI - wyróżnienie

Wyróżnienie otrzymała realizacja przy ul. Niedziałkowskiego w dzielnicy Osowa – Dom Miejski MIDI, zaprojektowana przez „MIDI - pracownia architektoniczna”, a wykonana przez Firmę Ogólnobudowlaną BUDMAR Marek Modrzewski.

Dom miejski MIDI
Dom miejski MIDI
zdj. J. Zulewski


Jak czytamy w uzasadnieniu, wyróżnienie przyznano za realizację budynku mieszkalnego o wysokich walorach przestrzennych. Zwarta, betonowa bryła od strony drogi kontrastuje z rozrzeźbioną elewacją wzdłuż lasu. Walorem inwestycji są indywidualne rozwiązania bogatego programu funkcjonalno - przestrzennego wewnątrz willi oraz uszanowanie otaczającego krajobrazu leśnego.

Główną intencją projektantów było powiązanie architektury domu z otaczającą przyrodą. Sąsiedztwo ściany lasu ograniczyło obszar działki możliwy do zabudowy do trójkąta o wymiarach 14 m x 42 m x 47 m.


Kapituła nagrody 2018-2019 obradowała w składzie:

Rafał Janowicz (SARP)

Grzegorz Rzepecki (SARP)

Jerzy Wolski (SARP)

Ryszard Gruda (PMG)

Edyta Damszel-Turek (PMG)

Alan Aleksandrowicz (PMG)- przewodniczący Kapituły

 


oprac. MW

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej