PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Nagrody w konkursie dla uczniów im. Lecha Bądkowskiego rozdane LISTA LAUREATÓW

Nagrody w konkursie dla uczniów im. Lecha Bądkowskiego rozdane LISTA LAUREATÓW
W środę, 12 czerwca, w Szkole Podstawowej nr 85 przy ul. Stolema 59 odbyła się gala konkursu międzyszkolnego „WWW.LECH BĄDKOWSKI. Patriota. Pisarz. Obywatel Polski i Europy”. Gali towarzyszyło uroczyste otwarcie pracowni sensorycznych.
Finał międzyszkolnego konkursu „WWW LECH BĄDKOWSKI” odbył się w środę, 12 czerwca w Szkole Podstawowej nr 85 w Gdańsku
Finał międzyszkolnego konkursu „WWW LECH BĄDKOWSKI” odbył się w środę, 12 czerwca w Szkole Podstawowej nr 85 w Gdańsku
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

- Celem konkursu jest przede wszystkim rozwijanie w uczniach patriotyzmu, poczucia odpowiedzialności za Polskę i Europę poprzez popularyzację sylwetki Lecha Bądkowskiego - poznanie jego życia i działalności - mówi Barbara Gwizdała, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 85. - Dzięki konkursowi, popularyzujemy wiedzę o historii i kulturze regionalnej, nie zapominając o teraźniejszości i wyzwaniach czekających uczniów w przyszłości, w ich dobrym przygotowaniu do życia w nowoczesnej Europie i świecie.

W ramach konkursu uczniowie mogli wziąć udział w trzech kategoriach - inspirowanych życiem, twórczością i działalnością Lecha Bądkowskiego: plastycznej, przeznaczonej dla uczniów szkół podstawowych; literackiej - dla uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych oraz klas III gimnazjum; i historycznej - dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

 

Nagrody laureatom wręczał zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych Piotr Kowalczuk i Sławina Kosmulska, córka Lecha Bądkowskiego
Nagrody laureatom wręczał zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych Piotr Kowalczuk i Sławina Kosmulska, córka Lecha Bądkowskiego
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Konkurs organizowany jest pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gdańska, a w skład jego Rady Programowej wchodzą: Sławina Kosmulska - córka Lecha Bądkowskiego, Miłosława Kosmulska - wnuczka Lecha Bądkowskiego, Piotr Kowalczuk - zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych, prof. Edmund Wittbrodt - prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, i Barbara Gwizdała - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 85 w Gdańsku.

 

Laureaci Międzyszkolnego Konkursu „WWW LECH BĄDKOWSKI. Patriota. Pisarz. Obywatel Polski i Europy” w 2019 roku:

 • Kategoria plastyczna - uczniowie klas IV-VI:
  I miejsce - Maja Domalewska, Szkoła Podstawowa nr 1
  II miejsce - Julia Rożek, Szkoła Podstawowa nr 47
  III miejsce - Katarzyna Jezierska, Szkoła Podstawowa nr 17
  wyróżnienie - Julia Łacińska, Szkoła Podstawowa nr 15

 

 • Kategoria literacka - uczniowie klas VII-VIII i III gimnazjum:
  I miejsce - Pola Misiun, Szkoła Podstawowa nr 85
  II miejsce - Oliwia Fabiszak, Szkoła Podstawowa nr 85
  III miejsce - Kinga Cieplińska, Szkoła Podstawowa nr 85
  wyróżnienie - Zuzanna Pawłowska, Szkoła Podstawowa nr 15

 

 • Kategoria historyczna - uczniowie szkół ponadgimnazjalnych:
  I miejsce - Maciej Butlewski, Zespół Szkół Samochodowych. Technikum nr 12
  II miejsce - Weronika Cabaj, Liceum Ogólnokształcące nr 3
  III miejsce - Krzysztof Steiner, Liceum Ogólnokształcące nr 7

 

 

O patronie konkursu:

Lech Bądkowski urodził się w 1920 roku w Toruniu. Przed wojną zdążył ukończyć gimnazjum. W 1939 jako absolwent Brodnickiej Szkoły Podchorążych wziął czynny udział w walkach nad Bzurą. W 1945 roku ukazała się w Londynie broszura „Pomorska myśl polityczna”, która zawiera wiele przemyśleń programowych aktualnych do dziś. Po wojnie Bądkowski rozpoczął pracę, jako dziennikarz w „Dzienniku Bałtyckim”. Lech Bądkowski był nie tylko publicystą, ale też aktywnym organizatorem życia społecznego. W 1956 roku współtworzył Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, w którym był aktywny do końca życia. Był założycielem i pierwszym prezesem Klubu „Pomorania”. W sierpniu 1980 roku, jako pierwszy intelektualista znalazł się w Stoczni Gdańskiej, gdzie aktywnie uczestniczył w obradach. Bądkowski był negocjatorem i sygnatariuszem porozumienia gdańskiego. Był pierwszym rzecznikiem prasowym NSZZ „Solidarność.”

 

oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl