PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Nagrody Teatralne Miasta Gdańska. Zgłoś kandydatów do 1 marca

Nagrody Teatralne Miasta Gdańska. Zgłoś kandydatów do 1 marca
Biuro Prezydenta ds. Kultury przyjmuje już zgłoszenia kandydatów do Nagrody Teatralnej Miasta Gdańska za 2019 rok. Należy je przesłać do 1 marca. Laureaci zostaną uhonorowani nagrodą finansową.
Zdj. z ubiegłorocznej gali z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz wręczała nagrody laureatom
Zdj. z ubiegłorocznej gali z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz wręczała nagrody laureatom
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Nagroda Teatralna jest przyznawana corocznie trzem twórcom najcenniejszych kreacji teatralnych w następujących kategoriach: reżyseria, rola męska, rola żeńska, scenografia, muzyka, debiut roku lub za całokształt dorobku artystycznego. 

Możliwe jest przyznanie więcej niż jednej nagrody w tej samej kategorii. Każdy laureat otrzymuje nagrodę finansową.

 

Kandydatury do nagrody zgłaszać mogą:

  1. instytucje kultury,
  2. szkoły wyższe, szkoły o profilu artystycznym,
  3. związki twórcze, stowarzyszenia prowadzące działalność kulturalną,
  4. fundacje oraz przedsiębiorstwa działające w dziedzinie kultury i sztuki,
  5. instytucje samorządowe i rządowe związane z upowszechnianiem kultury i sztuki,
  6. radni Miasta Gdańska,
  7. radni Dzielnic Miasta Gdańska,
  8. organy administracji publicznej.

 

Każdy wnioskodawca może zgłosić maksymalnie trzy propozycje.

We wniosku o  przyznanie nagrody oprócz danych osoby zgłaszanej, powinna znaleźć się też krótka informacja biograficzna, w tym zawierające szczególne osiągnięcia, które zasługują na wyróżnienie. Konieczne jest także oświadczenie Wnioskodawcy o zgodzie kandydata do Nagrody do przetwarzania jego/jej danych osobowych w celu realizacji Nagrody. 

Propozycje do nagród można zgłaszać do 1 marca 2020 roku. Decyduje data wpływu zgłoszenia do Urzędu Miejskiego.

Szczegółowych informacji na temat Nagrody udziela Elżbieta Czekaj, Biuro Prezydenta ds. Kultury, Referat ds. Mecenatu Kultury, ul. Nowe Ogrody 8/12, pokój 123, tel. (58) 323 6123,

e-mail:  elzbieta.czekaj@gdansk.gda.pl

 

Nagroda Teatralna Miasta Gdańska przyznawana jest od 2008 roku i jak dotąd wyróżniono nią 36 artystów oraz 11 spektakli. Wręczana jest na uroczystej gali, która organizowanej corocznie z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.

Rok temu gala odbyła się 1 kwietnia 2019 r., w Teatrze Wybrzeże. Nagrodą za rok 2018 uhonorowano: Dorotę Kolak za rolę Hekabe w „Trojankach” Eurypidesa w reżyserii Jana Klaty (Teatr Wybrzeże); Marię Kielan za tytułową rolę w spektaklu „Giselle” w reżyserii i choreografii Emila Wesołowskiego, Wojciecha Warszawskiego i Izabeli Sokołowskiej – Bulton (Opera Bałtycka) oraz Jacka Głomba za reżyserię spektaklu „Wieloryb” na podstawie książki Jerzego Limona (Miejski Teatr Miniatura).

Honorową Nagrodę Specjalną za „przedstawienie roku” wręczono Teatrowi Wybrzeże za „Śmierć białej pończochy” Mariana Pankowskiego w reżyserii Adama Orzechowskiego.

Na gali wręczane są również Nagrody Teatralne Marszałka Województwa Pomorskiego.

 

Międzynarodowy Dzień Teatru ustanowiono w czerwcu 1961 roku podczas 9. Światowego Kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (International TheatreInstitute – ITI) w Helsinkach (działającego pod auspicjami UNESCO). Dzień obchodów ustalono na 27 marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu – festiwalu, na którym spotkały się zespoły z obu stron żelaznej kurtyny. Od tego czasu Dzień Teatru jest obchodzony rokrocznie, a w tym roku przypada jego 59. odsłona tego wydarzenia.

Z tej okazji co roku, publikowane jest orędzie adresowane do całego świata teatru, którego autorami są wybitne osobowości związane ze sztuką filmową i teatralną. Autorem ubiegłorocznego orędzia był Carlos Celdrán – kubański reżyser teatralny, dramaturg, pedagog, profesor Instituto Superior de Arte w Hawanie. Dwa lata temu zaszczyt ten przypadł w udziale Simonowi McBurney’owi, brytyjskiemu aktorowi i reżyserowi teatralnemu.

 

oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl