• Start
  • Wiadomości
  • Już trzecia prestiżowa nagroda za rewitalizację Dolnego Miasta

Już trzecia prestiżowa nagroda za rewitalizację Dolnego Miasta

Kolejna nagroda dla projektu pt. „Rewitalizacja Dolnego Miasta w Gdańsku” . Tym razem projekt został nagrodzony przez Towarzystwo Urbanistów Polskich w kategorii „Rewitalizowana miejska przestrzeń publiczna”.
29.09.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Rewitalizacja to nie tylko inwestycje budowlane, ale równie aktywizacja społeczności lokalnej. Tak bawiono się na Łąkowej na festynie z okazji zakończenia pierwszego etapu rewitalizacji we wrześniu 2015 r.

Konkurs jest organizowany we współpracy ze Związkiem Miast Polskich. Jego pierwsza ogólnopolska edycja odbyła się w 2007 roku. Jak podają organizatorzy, celem konkursu jest kształtowanie nowoczesnego wizerunku kraju poprzez propagowanie najlepszych zrealizowanych przedsięwzięć urbanistyczno-architektonicznych, utrzymanych na poziomie nieodbiegającym od światowych standardów w tej dziedzinie. Jego celem jest również promocja rozwiązań tworzących nową jakość polskiej przestrzeni publicznej. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 16 października 2017r. w czasie I Kongresu Polityki Miejskiej w Krakowie.

Dolne Miasto pełne inicjatyw
Dolne Miasto w latach 2009-2015 było objęte projektem rewitalizacji, którego koszt wyniósł 34 mln zł, z czego około 70% pochodziło z funduszy unijnych. Działania, które wówczas zrealizowano, dotyczyły zarówno modernizacji infrastruktury, jak i aktywizacji mieszkańców. Wyremontowano elementy 31 budynków komunalnych i należących do wspólnot mieszkaniowych, przebudowano część ulic i chodników, wykonano prace związane z modernizacją infrastruktury podziemnej oraz zagospodarowaniem terenu. Wizytówką dzielnicy stała się odmieniona ulica Łąkowa. Wyremontowano też dwa budynki przystosowane do prowadzenia działań społecznych. W przedsięwzięcia rewitalizacyjne została zaangażowana lokalna społeczność, pojawiły się nowe stowarzyszenia i inicjatywy na rzecz Dolnego Miasta. W efekcie tych działań zauważalna stała się nie tylko poprawa wyglądu dzielnicy, ale również sposób jej postrzegania nie tylko przez lokalnych mieszkańców, ale również przez gdańszczan z innych części miasta.

Ulica Łąkowa przed i po rewitalizacji


Nowe oblicze Gdańska
To już trzecia nagroda dla Dolnego Miasta. W 2016 roku projekt otrzymał nagrodę RegioStars w kategorii „CityStar – Innowacyjne rozwiązania dla zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich” w konkursie organizowanym przez Dyrekcję Generalną Komisji Europejskiej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej w ramach Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast w Brukseli. Dolne Miasto i ulica Łąkowa „za pozytywną przemianę zapomnianego fragmentu miasta, udaną próbę zmiany wizerunku i ożywienia starej dzielnicy Gdańska” zajęło także drugie miejsce w kategorii Nowe Oblicza Trójmiasta w konkursie Skrzydła Trójmiasta organizowanym przez portal Trójmiasto.pl. – Cieszymy się z każdej nagrody, która świadczy o uznaniu naszej pracy. Jednak największym uhonorowaniem naszych starań jest pozytywna ocena mieszkańców i ich zaangażowanie w przemiany - mówi Ewa Pielak, Zastępca Dyrektora Biura Rozwoju Gdańska ds. Rewitalizacji. Proces rewitalizacji Dolnego Miasta nie jest jednak zakończony. Dolne Miasto ze Starym Przedmieściem i Placem Wałowym znalazło się na liście obszarów objętych projektami rewitalizacji, które będą realizowane w latach 2018-2023. Środki przeznaczone na ten cel wynoszą ponad 23 mln zł.


Zdjęcia prezentujące Dolne Miasto przed i po rewitalizacji:
http://www.brg.gda.pl/aktualnosci/rewitalizacja/30-dolne-miasto-plac-walowy-stare-przedmiescie/473-nagroda-za-rewitalizacje-dolnego-miasta

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę