• Start
  • Wiadomości
  • Nagroda Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury 2017. Zgłoszenia do 20 października

Nagroda Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury 2017. Zgłoszenia do 20 października

Który młody, utalentowany artysta otrzyma wyróżnienie w postaci Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury dowiemy się pod koniec listopada, na razie jest czas, by zgłaszać kandydatów. Mogą to zrobić osoby zrzeszone i niezrzeszone. Nabór trwa do 20 października 2017 roku.
09.10.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Nagroda przyznawana jest od 2000 roku. Ubiegłoroczną galę prowadziła Barbara Świąder, również laureatka tej nagrody

W tym gronie naprawdę dobrze jest się znaleźć. W ciągu 17 lat od powstania nagrody Miasto Gdańsk uhonorowało już 104 artystów, a byli wśród nich tacy twórcy jak: rzeźbiarka eksperymentująca z dźwiękiem w przestrzeni Katarzyna Krakowiak; reżyserka Elżbieta Benkowska; kompozytor Beniamin Baczewski; wielokrotnie nagradzany fotograf Maciej Moskwa; jazzmani Olo Walicki i Wojciech Mazolewski; muralista Mariusz Waras; poeta, prozaik i współzałożyciel zespołu muzycznego Towary Zastępcze Piotr Czerski czy poeta i członek zespołu Trupa Trupa - Grzegorz Kwiatkowski. W 2009 roku otrzymał ją Adam Darski “Nergal”, a rok później Natalia Cyrzan, odpowiadająca w IKM za Streetwaves czy Narracje. Dziś są to twórcy o uznanym dorobku, co świadczy o przenikliwości ocen jury. 

W ubiegłym roku członkowie komisji docenili talent i dokonania Krzysztofa Komendarka-Tymendorfa, Kamila Piotrowicza i Wojciecha Frycza. Wszyscy trzej zajmują się  muzyką. Piotrowicz i Frycz to jeszcze studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku, a Komendarek-Tymendorf jest altowiolistą, menedżerem oraz animatorem kultury.


Ubiegłoroczni nominowani, a wśród nich zwycięzcy muzycy: Krzysztof Komendarek-Tymendorf, Kamil Piotrowicz i Wojciech Frycz

- Każda nagroda jest rodzajem docenienia dotychczasowych starań - mówi wybitny jazzman Olo Walicki, laureat z roku 2000. - W przypadku zawodów artystycznych i działań około artystycznych sukces i docenienie nie są gwarantowane i nie zależą od policzalnych parametrów. Kiedy piekarz upiecze chleb to sprzeda go, jeśli jest smaczny, a u nas? Nie wiadomo czy książka, którą napisałeś jest dobra czy zła. To, że się sprzedaje też nie oznacza, że jest dobra. Jedyne co pozostaje - jako forma docenienia i zachęty na przyszłość - to recenzja, zazwyczaj pisana przez krytyka sztuki. A każda z nagród jest też rodzajem recenzji, przyznawanej przez rozmaite komisje czy gremia. Uważam, że jest to świetne.

W przypadku Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury jury składa się niezmiennie z laureatów z ubiegłego roku, przedstawicieli Rady Miasta Gdańska, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademii Muzycznej w Gdańsku, Uniwersytetu Gdańskiego i trójmiejskich mediów. Rok temu reprezentowali swoje uczelnie: prof. Arnold Kłonczyński (prorektor ds. studenckich UG), dr. hab. Krzysztof Polkowski (rektor ASP) i prof. Maciej Sobczak (rektor AM), a media - Gazeta Wyborcza Trójmiasto i portal trojmiasto.pl. Przewodniczącym jury był Marek Bumblis, przewodniczący Komisji Kultury RMG. W tym roku raczej będzie podobnie.

Docenieni młodzi twórcy, oprócz prestiżu, który wiąże się z otrzymaniem takiego wyróżnienia, mogą liczyć na materialny dowód uznania w postaci dyplomu, statuetki autorstwa Tomasza Radziewicza i 7 tys. zł. brutto. No i na medialną sławę.


Tak wygląda statuetka autorstwa Tomasza Radziewicza, którą otrzymają wyróżnieni artyści

- Czasem wynikiem nagrody jest prestiż, czasem też finanse czy fakt, że nasze nazwisko zostaje zauważone - mówi Walicki. - Nagroda to spendor, który przekłada się na media rozpowszechniające naszą działalność, bo jeśli mamy nawet wspaniałą twórczość, a nikt o niej nie mówi - to ona zginie. W tej kwestii trzeba być jednak uważnym, ponieważ taki rozgłos bywa też zgubną rzeczą. Media potrafią zachłysnąć się kimś, kto ma piękną twarz i ubrania, ale jego działalność artystyczna jest mierna.

Kto może zgłosić artystę do nagrody? Lista jest dość długa: mogą to być radni, gdańskie szkoły artystyczne, instytucje kultury i kulturalno-oświatowe działające na terenie Gdańska, stowarzyszenia, fundacje i związki twórcze albo przedstawiciele działów kultury gdańskich mediów. Może to być też prezydent czy sami członkowie Kapituły Nagrody, ale też indywidualny twórca.

Jury weźmie pod uwagę artystów, którzy mają nie więcej niż 35 lat i w ostatnich trzech latach szczególnie się wyróżnili tworząc projekty, realizacje czy koncerty. Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się 24 listopada, o godz. 18, tradycyjnie w Klubie Żak. 

Wymagane dokumenty: do zgłoszenia (wzór wniosku pod tekstem, u dołu strony) należy załączyć, w formie cyfrowej: fotografię kandydata do Nagrody wraz z informacją o autorze zdjęcia; portfolio multimedialnego kandydata do Nagrody – w formacie pdf, ppt oraz biogram kandydata (max. 400-500 znaków ze spacjami z uwzględnieniem osiągnięć za ostatnie trzy lata).

Gdzie składać wnioski?

Osobiście w Zespołach Obsługi Mieszkańców Urzędu Miejskiego w Gdańsku lub pocztą na adres: Biuro Prezydenta ds. Kultury, Urząd Miejski w Gdańsku, ul. Nowe Ogrody 8/12, 80–803 Gdańsk. Termin zgłoszenia upływa 20 października br. i decyduje data wpływu do Urzędu Miejskiego w Gdańsku.



TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór