PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Nagroda im. Macieja Płażyńskiego 2020. Uhonorowani dziennikarze i media służące Polonii

Nagroda im. Macieja Płażyńskiego 2020. Uhonorowani dziennikarze i media służące Polonii
Laureatami tegorocznej edycji Nagrody im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii zostali dziennikarze i redakcje z Włoch, Stanów Zjednoczonych i Polski. Jury wybrało zwycięzców spośród pięćdziesięciu zgłoszeń.
Statuetki nagrody im. Macieja Płażyńskiego
Statuetki nagrody im. Macieja Płażyńskiego
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

 

Jury w składzie: Jakub Płażyński (przewodniczący jury), Jarosław Gugała (Polsat), Jerzy Haszczyński („Rzeczpospolita”), Małgorzata Naukowicz (Polskie Radio), Krzysztof Rak (dziennikarz, publicysta) oraz Karolina Grabowicz-Matyjas (dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni, sekretarz jury) przyznało nagrody w trzech kategoriach:

  • dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne: Anna Kluz-Łoś za cykl publikacji „Na wschód od zachodu” emitowanych w Radiu Kraków
  • dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii: Vanessa Gera, korespondentka Associated Press w Polsce, którą nagrodzono za stałe, obiektywne, docierające do milionów odbiorców na całym świecie informowanie o naszym kraju
  • redakcja medium polonijnego: portal „Polacy we Włoszech” (polacywewloszech.com) za stworzenie i prowadzenie wyłącznie siłami korespondentów wolontariuszy z wielu regionów Włoch, niezależnego nowoczesnego portalu informacyjnego dla Polaków we Włoszech, będącego jednocześnie źródłem informacji o włoskiej Polonii.

W kategorii dziennikarz medium polonijnego nagrody nie przyznano.

Jury zdecydowało natomiast o przyznaniu pozaregulaminowego wyróżnienia Wydawnictwu Czarne za publikację trzech ważnych i wartościowych książek reportażowych: „Pożytki z katorgi” Wojciecha Lady, „Głosy. Co się zdarzyło na wyspie Jersey” Dionisiosa Sturisa i Ewy Winnickiej oraz „Polanim. Z Polski do Izraela” Karoliny Przewrockiej-Aderet.

Laureaci otrzymują statuetkę oraz nagrodę finansową w wysokości 10 tys. złotych, nagrodą w kategorii redakcja medium polonijnego jest statuetka. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w Muzeum Emigracji w Gdyni. Data uroczystości zostanie ustalona po unormowaniu się sytuacji epidemicznej.


Nagroda im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii powstała z inicjatywy Press Club Polska, Jakuba Płażyńskiego, prezydentów Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz marszałka województwa pomorskiego.

Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego honorowana jest praca dziennikarzy i mediów służących Polonii. Intencją jej inicjatorów jest zachowanie w pamięci Polaków osoby i dokonań Patrona nagrody – działacza opozycji antykomunistycznej, pierwszego niekomunistycznego wojewody gdańskiego, Marszałka Sejmu RP i wicemarszałka Senatu RP, prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, człowieka o szerokich horyzontach i dalekowzrocznym spojrzeniu na Polskę i świat.

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl