PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Nagroda dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury - zagłosuj w plebiscycie publiczności
Nagroda dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury - zagłosuj w plebiscycie publiczności
Nagroda Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury jest wyróżnieniem, które ma podkreślić działalność artystów młodego pokolenia: tych, którzy już zostali zauważeni, jak i tych, którzy tego wyróżnienia teraz potrzebują. W poniedziałek, 19 listopada, rozpoczęło się głosowanie w plebiscycie publiczności.
Statuetka zaprojektowana przez laureata Nagrody z 2001 roku, Tomasza Radziewicza
Statuetka zaprojektowana przez laureata Nagrody z 2001 roku, Tomasza Radziewicza
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


Nagroda dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury przyznawana jest od 2000 roku. W trakcie osiemnastu edycji trafiła już do ponad 100 artystów. Jak co roku Kapituła konkursu nagrodzi trzech twórców, a czwartego laureata wybierze publiczność. Od dziś (19 listopada) do 28 listopada 2018 r. (środa) można głosować w Plebiscycie na Nagrodę Publiczności dla młodych twórców pod tym linkiem.

Ogłoszenie wszystkich laureatów Nagrody odbędzie się 30 listopada podczas gali konkursowej w Klubie Żak (początek o godz. 19). W finale uroczystości wysłuchać będzie można koncertu Tomasz Chyła Quintet promującego najnowszą płytę zespołu „Circlesongs”, której wydanie dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.Nominowani do Nagroda Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury`2018:


Piotr Biedroń
Piotr Biedroń
Dawid Linkowski


Piotr Biedroń (ur.1987). Jeden z najbardziej uzdolnionych polskich aktorów młodego pokolenia. Od 2011 roku występuje na deskach Teatru Wybrzeże, gdzie współpracuje z najważniejszymi reżyserami teatralnymi w Polsce (m.in. Adamem Orzechowski, Eweliną Marciniak, Janem Klatą, Marcinem Liberem, Grzegorzem Wiśniewskim, Pawłem Aignerem). W ciągu ostatnich lat wykreował szeroko komentowane role w spektaklach Teatru Wybrzeże oraz Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. W 2017 roku otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Festival Francophone Namur w Belgii,  a w roku 2018 Nagrodę Specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego im. prof. Jana Ciechowicza.

Nominowany za spektakularną rolę marynarza w spektaklu “Urodziny, czyli ceremonie żałobne w czas radosnego święta” (reż. Adam Orzechowski):Tomasz Chyła
Tomasz Chyła
Sisi Cecylia


Tomasz Chyła (r. 1989). Skrzypek, dyrygent, kompozytor. W grudniu 2016 r., z zespołem Tomasz Chyła Quintet, zdobył Grand Prix 40. Międzynarodowego Festiwalu „Jazz Juniors” w Krakowie. W maju 2017 r. Agencja Muzyczna Polskiego Radia wydała ich debiutancki album “Eternal Entropy”, a w październiku 2018 ta sama wytwórnia wydała kolejną płytę kwintetu pt. “Circlesongs”. W 2016 r. ukazała się książka autorstwa Chyły pt. “Historia chóru Pięciolinia”. Nominowany jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Sakralnej „Pater Noster” w Strzepczu. W ostatnich latach zdobywał najwyższe laury na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych z zespołem wokalnym Art’n’Voices oraz jako dyrygent jednego z najbardziej zasłużonych chórów na Pomorzu - Chóru Mieszanego „Cantores Veiherovienses”.

Nominowany za znakomicie przyjętą debiutancką płytę “Eternal Entropy” Tomasz Chyła Quintet oraz zdobycie Grand Prix prestiżowego 40. Międzynarodowego Festiwalu „Jazz Juniors” w Krakowie.Marta Flisykowska
Marta Flisykowska
Autoportret


Marta Flisykowska (ur. 1985). Projektantka, kuratorka, wykładowczyni. Jest adiunktem na Wydziale Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie współprowadzi pracownię designu eksperymentalnego. Jako designerka zajmuje się projektowaniem wyglądu produktów oraz technologiami przyrostowymi - drukiem 3D. Obecnie realizuje marzenia związane z projektowaniem dla sektora kosmicznego. Jest zwolenniczką interdyscyplinarności - jej projekty łączą wiedzę techniczną z naukami społecznymi i często dotyczą lokalnych wartości. Natomiast jej kuratorskie wystawy poświęcone są spekulacjom na temat tego, co nas czeka w przyszłości.

Nominowana za interdyscyplinarny spekulatywny projekt “Who nose? Transhumanistyczne spekulacje związane ze zmianą fizjonomii po zasiedleniu Marsa” (2018 r.) wystawiony na MUSEO DEL TRAJE w Madrycie na międzynarodowej wystawie towarzyszącej konferencji oraz na 2nd International Conference on 3D Printing Technology and Innovations w Londynie.Magdalena Gorzelańczyk
Magdalena Gorzelańczyk
Dominik Werner


Magdalena Gorzelańczyk (ur. 1992). Aktorka teatralna i filmowa. Od 2017 roku aktorka Teatru Wybrzeże. Pracowała z takimi reżyserami jak Adam Orzechowski (debiut), Ewelina Marciniak, Marcin Liber czy Jan Klata. Jest absolwentką wydziału Aktorskiego Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie - Filia we Wrocławiu (w 2017 r.). Laureatka Nagrody Aktorskiej na 35. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi za rolę w spektaklu “Szantaż” w reżyserii Eweliny Marciniak oraz Nagrody Indywidualnej Prezydenta Miasta Wrocławia za najlepszy dyplom wśród uczelni artystycznych.

Nominowana za brawurową rolę Jadwigi w spektaklu “Śmierć białej pończochy” (reż. Adam Orzechowski).Patryk Hardziej
Patryk Hardziej
Adrianna Zielińska


Patryk Hardziej (ur. 1989). Działający międzynarodowo, multidyscyplinarny ilustrator, projektant grafik oraz researcher. Wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz założyciel kursów pod patronatem Karola Śliwki „Sztuka Projektowania”. Jest pomysłodawcą i kuratorem Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych, międzynarodowej wystawy polskiego designu, która odbyła się w sześciu krajach i uznana została za "Projekt Roku 2016”. Ma na koncie współpracę m.in. z takimi markami i instytucjami jak: Amnesty International, British Airways, New Scientist Magazine, Mondadori Libri, Narodowa Galeria Sztuki Zachęta, Ministerstwo Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego Nowej Zelandii.

Nominowany za kompleksową identyfikację wizualną Gdańskich Targów Książki` 2018, która zdobyła najważniejszą polską nagrodę w dziedzinie projektowania graficznego KTR (Klub Twórców Reklamy) w kategorii "LOGO" oraz za monograficzną wystawę “Karol Śliwka. Polskie projekty. Polscy projektanci”.Natalia Uryniuk
Natalia Uryniuk
Mikołaj Roszak


Natalia Uryniuk (ur. 1990). Graficzka, wykładowczyni i doktorantka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Wystawiała swoje prace w galeriach m.in. w Berlinie, Porto, Hong Kongu, Kairze, Kuala Lumpur, Pekinie i Singapurze. Reprezentowała Polskę jako artystka na Międzynarodowych Targach Książki w Abu Dhabi (2018), gdzie Polska była gościem honorowym. Jest autorką ilustracji do książek: “Na Tropach Kaszub”, “Zabaw się w Gdańsku”, “Balticarium – bałtycki zeszyt ćwiczeń” oraz “Balticarium – morskie zabawy”.

Nominowana za autorski projekt artystyczno-edukacyjnej wielojęzycznej platformy internetowej Balticarium.com na temat zwierząt Bałtyku, który otrzymał wyróżnienie w konkursie Kampania Społeczna Roku (2016), patronat honorowy Rzecznika Praw Dziecka oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Anna Wilczewska
Anna Wilczewska
Marta Anhalt


Anna Wilczewska (ur. 1984).  Dyrygentka młodego pokolenia wyróżniająca się niezwykłą otwartością na wykonawstwo muzyki najnowszej. Jest wykładowczynią Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie prowadzi klasę dyrygentury chóralnej. Założycielka i dyrygent Chóru 441 Hz, który został uznany za jeden z czterech najlepszych chórów świata, oraz Młodzieżowego Chóru Mieszanego Cantilena Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. w Gdańsku. Jest kuratorem regionu pomorskiego programu Śpiewająca Polska. Została nagrodzona odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” za całokształt działalności artystycznej oraz wyróżniona szeregiem stypendiów kulturalnych.

Nominowana za zdobycie wraz z Chórem Kameralnym 441 Hz II nagrody na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Llangollen International Musical Eisteddfod w Walii w kategorii "Mixed Choirs", za nominację do konkursu o tytuł "Choir of the World" (2018) oraz za uznaną na całym świecie płytę „Song of the North” (DUX, 2017), do którego grupa przygotowała także widowiskowy multimedialny spektakl.


Do tej pory wśród nagrodzonych Młodych Twórców można wymienić m.in. Katarzynę Krakowiak, Natalię Cyrzan, Annę Miler, Macieja Moskwę, Marcina Zawickiego, Kamila Piotrowicza, a w edycji z 2017 roku: Kamila Kocurka, Klaudiusza Grabowskiego, Michała Jarosa oraz Zespół Algorhythm.oprac. IBwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl