• Start
  • Wiadomości
  • Nadbałtyckie Centrum Kultury. Filip Bajon o książkach i literackich inspiracjach

Nadbałtyckie Centrum Kultury. Filip Bajon o książkach i literackich inspiracjach

W ramach cyklu spotkań ze znanymi ludźmi kultury „Moja biblioteka”, organizowanego przez Nadbałtyckie Centrum Kultury (ul. Korzenna 33/35), do Gdańska przyjedzie Filip Bajon. Reżyser spotka się z wielbicielami we wtorek, 12 marca, o godz. 18.
11.03.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
- Moje powieści są współczesne, a filmy - historyczne. Być może literatura lepiej przystaje do współczesności a film do światów, które minęły i które można wykreować na nowo? - mówi Filip Bajon
- Moje powieści są współczesne, a filmy - historyczne. Być może literatura lepiej przystaje do współczesności a film do światów, które minęły i które można wykreować na nowo? - mówi Filip Bajon
Przemek Szalecki/www.gdansk.pl


Spotkanie, które poprowadzi Adam Kamiński, będzie okazją do porozmawiania o literaturze i o prywatnej bibliotece gościa, ponieważ Filip Bajon to nie tylko jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów filmowych i teatralnych, ale też autor i miłośnik książek posiadający pokaźną zbiór woluminów.

Bajon ukończył w 1970 roku wydział prawa na UAM, a cztery lata później - wydział reżyserii łódzkiej PWSFTviT. Już za swój pierwszy film fabularny pt. "Powrót", zrealizowany w 1977 r., otrzymał Złotą Kamerę - nagrodę dla najlepszego debiutanta. Kolejne dzieło “Aria dla atlety” została obsypana nagrodami. Potem powstały tak ważne obrazy jak: "Magnat", "Poznań 56" czy "Przedwiośnie". Bajon jest dziś profesorem sztuk filmowych, dyrektorem Studia Filmowego Kadr i członkiem Gildii Reżyserów Polskich.

Jego ostatni film, którego akcja rozgrywa się w latach 1900–1945 na Kaszubach, to “Kamerdyner”. Obraz został nagrodzony Srebrnymi Lwami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2018 roku.Kamerdyner” opowiada z epickim rozmachem historię splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców na tle burzliwych wydarzeń historycznych pierwszej połowy XX stulecia. Scenariusz inspirowany był prawdziwymi wydarzeniami. W rolach głównych wystąpili Janusz Gajos, Anna Radwan, Adam Woronowicz, Sebastian Fabijański i gdańszczanka Marianna Zydek. 

Drugą pasją artysty jest literatura. W 1971 Bajon wydał powieść "Białe niedźwiedzie nie lubią słonecznej pogody". W latach późniejszych ukazały się opowiadania "Proszę ze mną na górę" (1979), powieści "Serial pod tytułem" i "Podsłuch" (1994) i powieść autobiograficzna "Cień po dniu" (2008).

W wywiadzie dla gdansk.pl filmowiec powiedział: “Moje powieści są współczesne, a filmy - historyczne. Być może literatura lepiej przystaje do współczesności a film do światów, które minęły i które można wykreować na nowo? Pokazać je tak, jak się chce?”

Podczas spotkania we wtorek, 12 marca w NCK, gość opowie m. in. o swoim stosunku do idei gromadzenia książek, logice tworzenia zbiorów oraz o najcenniejszych pozycjach w kolekcji. W drugiej części spotkania przybliży literackie inspiracje stojące za jego najnowszym filmem "Kamerdyner".

WYWIAD z reżyserem: “Kamerdyner”. O pracy nad filmem i prawdziwych Kaszubach mówi Filip Bajon

 

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska