PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Nad wodą, na targu, w parku... a może w galerii? Propozycje weekendowe
Nad wodą, na targu, w parku... a może w galerii? Propozycje weekendowe
Co prawda pogoda będzie nas zaskakiwać burzami z deszczem, a nawet gradem, ale powtórki z nawałnicy 1 sierpnia nie będzie, śmiało można więc wyjść z domu. Gdzie? Na przykład na Targ Węglowy, gdzie w ramach Jarmarku św. Dominika odbywają się koncerty polskich gwiazd, do parku albo nad Motławę.
 Damy i huzary to jedna z najczęściej wystawianych komedii Aleksandra Fredry. Czym zaskoczy w reżyserii Adama Orzechowskiego?
"Damy i huzary" to jedna z najczęściej wystawianych komedii Aleksandra Fredry. Czym zaskoczy w reżyserii Adama Orzechowskiego?
Fot. Przemek Szalecki / www.gdansk.pl

„Damy i Huzary albo Play Fredro” - to tytuł nowego spektaklu Teatru Wybrzeże. Reżyser Adam Orzechowski wziął na warsztat komedię Aleksandra Fredry, w której uroki męskiej sielanki „bez bab” czterech towarzyszy broni obraca wniwecz przybycie rodzinnego oddziału trzech sióstr, hałaśliwych i nieznoszących sprzeciwu na drodze do realizacji przewrotnego matrymonialnego planu.

W rolach głównych Robert Ninkiewicz, Magdalena Boć, Monika Chomicka-Szymaniak i Marzena Nieczuja Urbańska.

Premiera odbędzie się w piątek, 10 sierpnia, o godz. 19 na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże (Gdańsk, ul. Świętego Ducha 2). Kolejny pokaz spektaklu w ten weekend na Dużej Scenie odbędzie się w niedzielę, 12 sierpnia, o godz. 19. Bilety: normalny 40 zł, ulgowy 35 zł, miejsce z gorszą widocznością 25 zł.

Natalia Nykiel ma zaledwie 23 lata, ale zdobyła już liczne muzyczne nagrody: m.in. Europejską Nagrodę Muzyczną MTV dla najlepszego polskiego wykonawcy i Eska TV Award za najlepsze video
Natalia Nykiel ma zaledwie 23 lata, ale zdobyła już liczne muzyczne nagrody: m.in. Europejską Nagrodę Muzyczną MTV dla najlepszego polskiego wykonawcy i Eska TV Award za najlepsze video
mat. Spontan Productions

W piątek zapraszamy także na aż dwa duże wydarzenia muzyczne. W brzeźnieńskiej Molotece (Gdańsk, ul. Jantarowa, między wejściami na plażę numer 53 i 54) odbędzie się festiwal Moloteka Music Festival, na którym wystąpi aż trzech artystów polskiej sceny muzycznej: Natalia Nykiel, Future Folk oraz Kowalski. To wyjątkowe wydarzenie na kulturalnej mapie Gdańska, którego zadaniem jest pokazywanie polskiej muzyki elektronicznej szerszej publiczności.

PROGRAM:

- godz. 18.00 - start imprezy: Set djski
- godz. 19.30 - Kowalski
- godz. 20.30 - Set djski
- godz. 21.00 - Future Folk
- godz. 22.00 - Set djski
- godz. 22.30 - Natalia Nykiel
- godz. 23.30 - After party klub Moloteka

Wstęp wolny.

Barbara Wrońska - wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów, znana m.in. z formacji Ballady i romanse
Barbara Wrońska - wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów, znana m.in. z formacji "Ballady i romanse"
Fot. Zosia Zija & Jacek Piór

Z kolei na Targu Węglowym kolejne muzyczne wydarzenie pod znakiem Jarmarku św. Dominika. Tym razem na dużej scenie wystąpi Barbara Wrońska - wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów, współtworząca duet Ballady i Romanse oraz zespół Pustki.

W lutym tego roku wydała swój całkowicie autorski, solowy materiał „Dom z ognia”, którym zachwyciła krytyków i słuchaczy. To piękna, pełna emocji i melancholii płyta. Być może jeden z najważniejszych polskich albumów ostatnich lat. Koniecznie trzeba usłyszeć na żywo.

Koncert rozpocznie się o godz. 20.30. Wstęp wolny.

Jan Młynarski i Marcin Masecki
Jan Młynarski i Marcin Masecki
Fot. Kobas Laksa

Dzień później - w sobotę, 11 sierpnia, dużą scenę na Targu Węglowym przejmą muzycy z projektu Jazz Band Młynarski - Masecki, którzy pod koniec ubiegłego roku roku wydali płytę „Noc w wielkim mieście”.

Nagrany materiał jest próbą stworzenia alternatywnej historii polskiego jazzu - muzycy zadają sobie pytanie, co by było grane w Polsce, gdyby nie II wojna światowa i stalinizm? I odpowiadają: gdyby swing rozgościł się nad Wisłą pełną gębą, to wodewilowe piosenki, które w latach 30-tych bawiły bywalców warszawskich kabaretów, awansowałyby do roli jazzowych standardów. I taka właśnie jest ta płyta.

Połączone siły Marcina Maseckiego (jednego z najwybitniejszych polskich pianistów improwizujących) i Jana Emila Młynarskiego (tu występującego w roli refrenisty i bandżolisty), gwarantują temu przedsięwzięciu najwyższy poziom artystycznej wiarygodności. „Czy ty wiesz mała miss”, „New York baby”, „Nikodem” czy nagrodzony tegorocznym Fryderykiem za fantastyczny teledysk „Abduł Bej” rozruszają każdą imprezę, a jednocześnie wysmakowanymi aranżacjami zachwycają gusta najwybredniejszych jazzfanów.

Jazz Band Młynarski - Masecki wystąpi w składzie: Jan Emil Młynarski (śpiew, bandżola), Marcin Masecki (pianino), Jerzy Rogiewicz (perkusja), Piotr Wróbel (suzafon), Tomasz Duda (saksofon), Jarosław Bothur (saksofon) oraz Michał Fetler (saksofon).

Koncert rozpocznie się o godz. 20.30. Wstęp wolny.

W ramach Water Show Gdańsk odbędą się turnieje pokazowe we flyboardingu, wakeboardingu, blob jumpingu, splash divingu, jet ski freestyle i dragon boats
W ramach Water Show Gdańsk odbędą się turnieje pokazowe we flyboardingu, wakeboardingu, blob jumpingu, splash divingu, jet ski freestyle i dragon boats
mat. organizatora

Niedzielę warto spędzić nad wodą - o godz. 15, na Motławie, między Ołowianką, a Wyspą Spichrzów rozpocznie się pierwsza edycja niezwykłego wodnego widowiska, którego gospodarzem jest miasto Gdańsk - Water Show Gdańsk 2018. W sześciu elitarnych sportowych dyscyplinach zaprezentują się najlepsi zawodnicy w Polsce i na świecie. Wstęp wolny.

Więcej: Water Show Gdańsk 2018

Fontanna Heweliusza podczas spektaklu. To trzeba zobaczyć! I usłyszeć!
Fontanna Heweliusza podczas spektaklu. To trzeba zobaczyć! I usłyszeć!
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Przez cały weekend - w piątek, sobotę i niedzielę, około godz. 21.45 zachęcamy także do udania się na skwer przy Wielkim Młynie, pod Fontannę Heweliusza - do miejsca spotkań w ramach trwającej kolejnej odsłony muzyczno-wizualnego projektu „Wodowanie Sztuk”.

Specjalne oświetlenie fontanny oraz dysze usytuowane w pierścieniach (spieniające i laminarne) umożliwiają tworzenie różnorodnych obrazów wodnych i świetlnych. Dzięki temu fontanna działa w pięciu specjalnie stworzonych choreografiach światła i wody. Podczas koncertów z cyklu „Wodowanie Sztuk” niezwykłego charakteru temu widowisku dodaje dźwięk carillonu.

- To już trzeci sezon niezwykłych wieczornych pokazów Fontanny Heweliusza z akompaniamentem carillonu kościoła św. Katarzyny - przypomina Monika Piotrowska-Szypryt, rzecznik Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej, realizującej projekt. - Motywem przewodnim „Wodowania sztuk” jest specjalny program fontanny oraz skomponowany przez Kamila Cieślika utwór „Opowieści Fontanny Heweliusza”. Kompozycja zwyciężyła w 2016 roku w konkursie „Fontannie bije ten dzwon”, organizowanym przez spółkę GIWK - dodaje.

Wstęp wolny.

Alicja Karska i Aleksandra Went: Archiwum destruktów
Alicja Karska i Aleksandra Went: "Archiwum destruktów"
mat. prasowe

A gdyby pogoda jednak kogoś odstraszyła od spędzania dni i wieczorów pod chmurką, przypominamy, że w dwóch oddziałach: Gdańskiej Galerii Miejskiej 2 (ul. Powroźnicza 13/15) i Gdańskiej Galerii Güntera Grassa (ul. Szeroka 34/35-37) trwa wystawa „Kościotrupy muszą wstawać”.

Ekspozycja jest okazją, by zastanowić się nad zagadnieniem tradycyjnej, muzealnej formy prezentacji sztuki. Wystawa zgromadziła prace wielu znanych i cenionych artystów, m.in. Doroty Nieznalskiej, Elvina Flamingo, Olafa Brzeskiego czy Pawła Althamera, którzy za pomocą swoich dzieł, odrębnych wizji, różnych technik, dyskutują na temat sytuacji sztuki, artystów i instytucji muzealnych w dzisiejszym świecie.

Więcej: „Kościotrupy muszą wstawać”, czyli jak artyści ożywiają sztukę muzealną

Prace można oglądać codziennie, z wyjątkiem poniedziałków, w godz. 12-19. Wstęp wolny.

Zobacz też: Kraków Street Band w Brzeźnie i na Wyspie Sobieszewskiej

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze