Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Nacjonalizm jest patriotyzmem? Gorąca debata TVN24 w gdańskim ECS - 86 proc. telewidzów na “nie”

Były gorące spory, było ciekawie, ale też chwilami chaotycznie i niezbyt grzecznie. W niedzielny wieczór, 13 listopada, w bibliotece Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się transmitowana na żywo w całym kraju debata stacji telewizyjnej TVN24 z cyklu “Arena idei”. Część widzów mogła poczuć niedosyt, ponieważ uczestnikom dyskusji nie udało się określić w czytelny sposób, co różni patriotyzm od nacjonalizmu.

Nacjonalizm jest patriotyzmem? Gorąca debata TVN24 w gdańskim ECS - 86 proc. telewidzów na “nie”
A
A
data publikacji: 14 listopada 2016 r.

Atmosfera niedzielnej debaty w ECS była gorąca
Atmosfera niedzielnej debaty w ECS była gorąca
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

150 osób na widowni programu - m.in. profesorowie gdańskich uczelni, przedstawiciele środowisk inteligenckich, zaangażowani społecznie uczniowie szkół. Grzegorz Miecugow jako prowadzący program. W tym wszystkim - czworo najważniejszych uczestników dyskusji: Marek Kochan (badacz języka, znawca politycznego PR) i Piotr Semka (publicysta) jako obrońcy nacjonalizmu oraz Anna Materska-Sosnowska (politolog z Uniwersytetu Warszawskiego) i Stefan Chwin (gdański pisarz, publicysta) - oboje jako krytycy nacjonalizmu.

Dla gdańszczan zapewne interesujące może być to, że pomysłodawcą i producentem “Areny idei” jest bardzo dobrze znany w mieście Witold Bock, były ksiądz katolicki, który przez lata był asystentem nieżyjącego już arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego i dał się poznać w latach 2008-2012 jako współtwórca legendarnego już niemal “Gdańskiego Areopagu”.

Witold Bock
Witold Bock
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Marek Kochan i Piotr Semka sprzeciwiali się deprecjonowaniu - ich zdaniem - nacjonalizmu przez media centro-lewicowe. Obaj uważają, że nacjonalizm wyraża się głównie w obronie interesów własnego narodu i nie jest tożsamy z szowinizmem, który w Polsce manifestuje się m.in. agresją na ulicach i wrogością wobec obcych.

Poproszony przez prof. Chwina o zdefiniowanie pojęcia “prawdziwego Polaka” Marek Kochan stwierdził, że nie jest sędzią i nie czuje się uprawniony do takich ocen. Jego zdaniem “prawdziwym Polakiem” jest każdy, kto utożsamia się z polskością i jest gotów bronić interesów Polski.

Anna Materska i Stefan Chwin zwracali uwagę, że utożsamianie się z polskością i gotowość do obrony interesów Polski są to cechy patriotyzmu. Nacjonalizm nie istnieje bez wrogości lub co najmniej głębokiej nieufności wobec narodów i grup społecznych, a do tego przyzwala na przemoc w życiu publicznym.

Był to już drugi program z cyklu “Arena idei”. Pierwszy - “Czy zawracać łodzie z uchodźcami” - był zrealizowany i transmitowany na żywo w marcu br. również w bibliotece ECS.

Szczegółową relację z programu znajdziesz TUTAJ


-
oprac. RD (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. RD (0)
www.gdansk.pl