PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
„Nabucco” - premiera w Operze Bałtyckiej. Już w ten czwartek [WIDEO]
„Nabucco” - premiera w Operze Bałtyckiej. Już w ten czwartek [WIDEO]
„Nabucco” Giuseppe Verdiego będzie ostatnią premierą operową sezonu włoskiego w Operze Bałtyckiej. Reżyserii widowiska podjął się Krzysztof Babicki, dyrektor artystyczny Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. Premierowy pokaz odbędzie się w czwartek 25 maja 2017 r. Zapraszamy do obejrzenia filmu z próby spektaklu!

Próba medialna spektaklu Nabucco w Operze Bałtyckiej, reż. Krzysztof Babicki
Próba medialna spektaklu Nabucco w Operze Bałtyckiej, reż. Krzysztof Babicki
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

- To jedna z najczęściej grywanych oper Giuseppe Verdiego w Polsce i na świecie - mówi Warcisław Kunc, dyrektor Opery Bałtyckiej w Gdańsku i kierownik muzyczny „Nabucco”. - Pierwszy raz widziałem ją w teatrze w roku 1984 właśnie w Gdańsku, będąc studentem kompozycji i teorii muzyki gdańskiej Akademii Muzycznej.

Jak wspomina, najbardziej wtedy zapadła mu w pamięć interesująca scenografia Andrzeja Sadowskiego i partie solistów: Danuty Bernolak (Abigaille), Floriana Skulskiego (Nabucco) i Kazimierza Sergiela (Zachariasz), będących ówcześnie czołowymi wykonawcami w Operze Bałtyckiej.

Między innymi z powodu sentymentu dyrektor zdecydował się zaprezentować gdańskim widzom tę samą operę. Ale także dlatego, że jak podkreśla, jest to dzieło pod wieloma względami wybitne. - Dyrygowałem wieloma spektaklami i fragmentami wszystkich 32 oper Verdiego, ale muszę przyznać, że „Nabucco” jest dla mnie swoistym fenomenem spośród wielu wspaniałych dzieł mistrza z Buseto - tłumaczy Warcisław Kunc. - Ilekroć powracam do niego, zawsze odnajduję w jego prostocie wyjątkową szczerość i przebłyski rozkwitu późniejszego wielkiego talentu jednego z największych mistrzów opery.

Dla Krzysztofa Babickiego reżyserowanie opery Verdiego nie jest nowością, realizował już wcześniej m.in. Rigoletto
Dla Krzysztofa Babickiego reżyserowanie opery Verdiego nie jest nowością, realizował już wcześniej m.in. Rigoletto
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

O czym opowiada to wybitne dzieło? Chwalone przez krytyków za doskonałą konstrukcję libretto dla zaangażowanego politycznie kompozytora stanowiło metaforę ówczesnej sytuacji Włoch. W dziele znaleźć można odniesienia do Risorgimento, ruchu narodu włoskiego mającego na celu zespolenie rozbitej Italii. Natomiast najbardziej rozpoznawalnym fragmentem opery jest pieśń żydowskich niewolników „Va, pensiero”, z której motyw zaprezentowano już w uwerturze do całości dzieła.

Reżyserii „Nabucco” podjął się znany trójmiejski twórca, dyrektor Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, Krzysztof Babicki. Dzieło Verdiego nie będzie dla niego nowością - reżyser w swoim dorobku ma już m.in. „Rigoletto” (realizacja w 1983 roku) dla Państwowej Opery i Filharmonii Bałtyckiej.

Występują: Nabucco - Andrij Shkurhan (zamiennie z Leszkiem Skrlą i Adamem Woźniakiem), Abigaile - Karina Skrzeszewska (zamiennie z Gabrielą Kamińską), Zaccaria - Volodymyr Pankiv (zamiennie z Damianem Konieczkiem i Patrycjuszem Sokołowskim), Fenena - Elwira Janasik (zamiennie z Karoliną Sikorą), Ismaele - Zbigniew Malak (zamiennie z Bogusławem Bidzińskim), Arcykapłan - Damian Konieczek (zamiennie z Leszkiem Holcem), Abdallo - Witalij Wydra i Anna - Karolina Sołomin.

Premiera odbędzie się w czwartek 25 maja 2017 r. o godz. 19, w Operze Bałtyckiej (Gdańsk, aleja Zwycięstwa 15). Kolejne pokazy w maju: piątek 26 maja godz. 19, sobota 27 maja godz. 18 i niedziela 28 maja godz. 17, oraz w czerwcu: w piątek 9 czerwca o godz. 19, w sobotę 10 czerwca o godz. 18 i w niedzielę 11 czerwca o godz. 17. Bilety: 43-85 zł.

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze