PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Nabór na rachmistrzów spisowych został zakończony. Kandydatów czekają szkolenie i egzamin

Nabór na rachmistrzów spisowych został zakończony. Kandydatów czekają szkolenie i egzamin
Nabór kandydatów na rachmistrzów spisowych do Narodowego Spisu Powszechnego zakończył się we wtorek, 16 lutego. W Gdańsku potrzeba 194 rachmistrzów (plus 50 proc. rezerwowych), zgłosiły się 402 osoby. Każda ze zgłoszonych osób przejdzie szkolenie, zakończone egzaminem. Pracę w charakterze rachmistrzów otrzymają osoby, które najlepiej zdadzą ten egzamin.

Tłumny spacer gdańszczan w słoneczną niedzielę 15 lutego na brzeźnieńskiej plaży
Gdańszczanie spacerujący w słoneczną niedzielę 15 lutego na brzeźnieńskiej plaży
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

AKTUALIZACJA, ŚRODA, 17 LUTEGO

Zgodnie z wytycznymi otrzymanymi z Centralnego Biura Spisowego w Warszawie, gmina Gdańsk do realizacji Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 roku potrzebuje 194 rachmistrzów spisowych. Do liczby rachmistrzów należy uwzględnić dodatkową rezerwę - około 50 procent.

Gminne Biuro Spisowe w Gdańsku zakończyło rekrutację na rachmistrzów spisowych oraz przekazało w środę, 17 lutego, meldunek o zakończeniu naboru kandydatów na rachmistrzów spisowych (terenowych) do Wojewódzkiego Biura Spisowego w Gdańsku.

Złożono 402 oferty. 

Każda ze zgłoszonych osób przejdzie szkolenie, zakończone egzaminem. Pracę w charakterze rachmistrzów otrzymają osoby, które najlepiej zdadzą ten egzamin.

 

AKTUALIZACJA, PONIEDZIAŁEK, 15 LUTEGO

Jak informuje Tomasz Filipowicz, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Gdańsku, do  godz. 9, 15 lutego, nadesłano 337 zgłoszeń od osób chętnych do pełnienia funkcji rachmistrza w Gdańsku. W naszym mieście potrzeba 194 rachmistrzów, co oznacza, że 50-procentowa rezerwa jest już przekroczona o 10 proc. Oferty będą przyjmowane zgodnie z terminem - jeszcze do wtorku, 16 lutego.

TUTAJ znaleźć można wszystkie potrzebne informacje o sposobie zgłaszania kandydatur (wystarczy wysłać wypełniony formularz mailem). 

 

Decyzję o przedłużeniu pierwotnego terminu naboru rachmistrzów podjął dyrektor Centralnego Biura Spisowego  w porozumieniu z Generalnym Komisarzem Spisowym. Zmiana terminu dotyczy wszystkich gmin w Polsce.

Wymagania wobec rachmistrzów to przede wszystkim pełnoletność, wykształcenie przynajmniej średnie i niekaralność.

Narodowy Spis Powszechny 2021 ma się rozpocząć 1 kwietnia, zakończyć zaś 30 czerwca, jednakże trwają obecnie prace nad zmianą w ustawie dotyczącej Spisu, które - jeśli wejdą w życie - spowodują wydłużenie terminu jego realizacji do końca września br.

Warto zauważyć, że pandemia pokrzyżowała plany organizatorom - termin przeprowadzenia spisu zapisano w dotyczącej go ustawie uchwalonej już w roku 2019.

W Gdańsku na 194 miejsca rachmistrzowskie zgłosiło się 260 osób.

- Przy czym należy dodać 50 proc. rezerwy, która powinniśmy zabezpieczyć - mówi Tomasz Filipowicz dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Potrzebujemy więc łącznie 300 osób, które pozytywnie przejdą szkolenie i egzaminy. 194 najlepszych zostanie rachmistrzami, a ok 100 będzie w rezerwie, gdyż zawsze część się "wykruszy" (na skutek choroby, czy innych zdarzeń losowych).

Kandydaci na rachmistrzów przejdą kończące się egzaminem szkolenia.

Więcej informacji, wszystkie potrzebne dokumenty, adresy i telefony znaleźć można TUTAJ.

 

Oficjalna strona internetowa NSP 2021oprac. IBwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl