• Start
  • Wiadomości
  • Straż Pożarna. Żeby żywioł nie zaskoczył - ćwiczenia przeciwpowodziowe

Straż Pożarna. Ćwiczenia przeciwpowodziowe - żeby żywioł nie zaskoczył

Komenda Miejska PSP w Gdańsku w czwartek, 21 marca, zorganizowała ćwiczenia z zakresu działań przeciwpowodziowych. Odbyły się na ul. Wiślnej, która wielokrotnie już ucierpiała z powodu tzw. cofek lub wielkich ulew. Ratownikom pozwoli to w przyszłości na skuteczniejszą walkę z żywiołem.
21.03.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ćwiczenia przeciwpowodziowe na ulicy Wiślnej
Ćwiczenia przeciwpowodziowe na ulicy Wiślnej
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl
 
Ćwiczenia przeciwpowodziowe odbywają się w Gdańsku od dwóch lat, w kilku lokalizacjach. Celem akcji jest doskonalenie koordynacji działań i współdziałania służb w sytuacji silnych i długotrwałych opadów deszczu i towarzyszących im innych zjawisk pogodowych, sprawdzenie sprzętu i weryfikacja wewnętrznych procedur.
 
- Wszystko po to, żeby sprawnie reagować w sytuacji zagrożenia powodziowego. Stąd pomysł, żeby ćwiczyć koordynację naszych służb, wzajemną komunikację oraz wymieniać się doświadczeniami - komentuje Krzysztof Domagalski, zastępca dyrektora, kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. - Pierwsze ćwiczenia dały wymierne efekty, byliśmy w stanie zareagować szybciej i przygotować się do ewentualnego przelania zbiornika Srebrniki, do którego ostatecznie nie doszło.
 
IMG_4457
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl
 
W czwartek, 21 kwietnia, ćwiczenia powodziowe odbyły się na ulicy Wiślnej w Gdańsku - rzeczywistym rejonie występowania podtopień. Akcja przeprowadzona była według scenariusza, który wskazywał na podtopienia wywołane zjawiskami atmosferycznymi związanymi z brakiem możliwości odpływu wód rzek do morza.
 
„Poziom wody obserwowany przy ul. Wiślnej systematycznie wzrasta i zbliża się do poziomu jezdni. Występuje ryzyko przelania jezdni oraz zalania pobliskiej nieruchomości” - czytali strażacy w scenariuszu.
 
IMG_4458
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl
 
 
W ramach ćwiczeń służby ewakuowały zagrożone budynki, rozstawiły zapory przeciwpowodziowe i ustabilizowały je workami z piaskiem.
 
- Nie sama infrastruktura chroni miasto przed skutkami powodzi, to połączenie rozwijanego zaplecza technicznego, wiedzy i doświadczenia służb, odpowiedniej eksploatacji istniejącego systemu i ciągłe inwestowanie w zabezpieczenia inżynieryjne, a także te naturalne- zielone jak choćby ogrody deszczowe - mówi Ryszard Gajewski prezes spółki Gdańskie Wód. - W sytuacji, kiedy coraz częściej mamy do czynienia z anomaliami pogodowymi musimy przygotowywać się do sprawnego działania na wszystkich etapach.
 
IMG_4459
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl
 
Podkreśla, że przełomowe były pierwsze ćwiczenia, które odbyły się w 2017 roku. Po ich zakończeniu wdrożono kilka zmian, które zaprocentowały w późniejszym działaniu służb w sytuacji realnego zagrożenia powodziowego.
 
- To chociażby zwiększona ilość pracowników pracujących w sztabie kryzysowym, dzięki temu w lipcu ubiegłego roku mogliśmy między innymi sprawniej informować mieszkańców o tym gdzie wysyłamy kolejne worki z piaskiem zabezpieczające ich domy przed zalaniem - dodaje Gajewski.

 

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór