• Start
  • Wiadomości
  • Na tych zdjęciach czas się zatrzymał - wystawa na jubileusz 75 lat Biblioteki Publicznej w Gdańsku

Na tych zdjęciach czas się zatrzymał - wystawa na jubileusz 75 lat Biblioteki Publicznej w Gdańsku

W Oliwie, gdzie w lipcu 1945 r. uruchomiono pierwszą wypożyczalnię publiczną, możemy obejrzeć fotografie i materiały przybliżające mieszkańcom Gdańska historię i zmiany jakie zaszły w funkcjonowaniu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku na przestrzeni lat. Wystawa jest czynna do 19 lipca 2020 r. 
30.06.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
WYYYYY
 
mat. WiMBP

 

Epidemie grypy i inne... pomorskie ciekawostki w Bałtyckiej Bibliotece Cyfrowej

 

- Pierwsza publiczna wypożyczalnia powstała w lipcu 1945 r., raptem dwa miesiące od zakończenia wojny - mówi Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. - Uznano widać, że kontakt z książką jest jedną z podstawowych ludzkich potrzeb i że możliwie szybko trzeba do niego powrócić.

 

Dziś, szacowna 75-latka - Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna - posiada 32 filie znajdujące w różnych dzielnicach miasta i 119 350 czytelników (dane z 2019 roku). Ostatnią z filii otwarto w styczniu tego roku w Jasieniu - w budynku niedawno otwartej Szkoły Podstawowej nr 6 powstała Biblioteka Lawendowa, wyposażona w 7 tys. książek, blisko 700 audiobooków i dwa komputery.

 

Biblioteka Lawendowa otwarta. Wyjątkowa placówka już działa w Gdańsku Jasieniu

 

dobre
 
mat. WiMBP


Dziś księgozbiór WiMBP liczy - 673 629 publikacji. Ale gdy zaczynano, w 1945 roku - statystyki odnotowały 1860 osób z kartami bibliotecznymi i trzy filie, które miały do dyspozycji w sumie 2500 książek. Dyrektorem był wówczas Marian Pelczar.

- Minione trzy ćwierci stulecia przyniosły w gdańskich bibliotekach wiele zmian - wspomina Jarosław Zalesiński. - Nie ma już ręcznie wypełnianych, ciasno poupychanych w szufladkach, kartek katalogowych. Znikły też opieczętowane datami kartki wypożyczeń. Kto dziś pamięta biblioteki, które w pewnym momencie musiały zamknąć swoje podwoje? Oczywiście po to, by gdzie indziej powstała filia lepiej odpowiadająca potrzebom mieszkańców. Czasy się zmieniają, ale zawsze pozostanie jedno: pragnienie spotkania z książką. Winniśmy za nie naszym Czytelnikom serdeczne podziękowania 

dobre1
 
mat. WiMBP

 

Biblioteka w Brzeźnie w nowej odsłonie. Zobacz, jak wygląda po remoncie

 

Taki rozwój nie dziwi, gdy sprawdzimy statyki czytelnictwa. Wynika z nich, że  gdańszczanie lubią czytać, co potwierdziło badanie z 2018 roku, przeprowadzone przez zespół naukowców pod kierownictwem socjologa, dra Macieja Dębskiego. W opracowanym przez nich raporcie pt. „Co i jak czytają gdańszczanie i gdańszczanki” czytamy, że jesteśmy bardziej oczytani niż przeciętni Polacy - niemalże 79 proc. mieszkańców Gdańska przeczytało przynajmniej jedną książkę (w całości lub we fragmentach) w badanym roku. Ogólnopolska norma wynosiła wtedy 38 procent. 

 

Biblioteka Kolonia przy ul. Manifestu Połanieckiego - poznaj jej nowe oblicze

 

Każdemu bibliofilowi ogromną przyjemność sprawi więc na pewno wystawa, którą możemy oglądać w Oliwie. Na ogrodzeniu Parku Oliwskiego (od strony ul. Opata Jacka Rybińskiego) widnieją plansze, a na nich zdjęcia ilustrujące biblioteki gdańskie, ale też te z terenu województwa pomorskiego, ponieważ utworzoną w 1945 r. Bibliotekę Miejską, dziesięć lat później, przekształcono w wojewódzką. 

Fotografie na wystawie z lat 50., 60. - pochodzące ze zbiorów Polskiej Akademii Nauk Biblioteki Gdańskiej oraz Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku - uświadamiają nam nie tylko jakie zmiany zaszły w instytucji, ale też i w nas - czytelnikach. Kapcie w bibliotece? Jak widać na jednym ze zdjęć, nie było to wcale takie niezwykłe.  

Wystawa w wersji elektronicznej dostępna jest TUTAJ.

dobre3
 
mat. WiMBP

 

Biblioteka świętować będzie swój jubileusz przez cały rok - wszystkie książki zakupione w 2020 r. zostały opatrzone specjalną naklejką. Instytucja organizuje też kolejną edycję gry miejskiej Książka GO! i zaprasza do udziału w konkursie plastycznym dla dzieci. 

 

Konkurs dla dzieci „Wszystkiego najlepszego, Biblioteko”

Konkurs skierowany jest do dzieci w wieku od 5 do 8 lat, które uwielbiają rysować, malować, wycinać i kleić. Zadaniem uczestników jest przygotowanie laurki dla biblioteki i napisanie życzeń urodzinowych. Na laureatów czekają gry planszowe Mistrz bajek oraz książeczki dla dzieci. Nagrody zostaną przyznane 10 osobom! 

Na laurki organizatorzy czekają do 30 czerwca 2020 r. 

Można je wysłać na adres: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku Targ Rakowy 5/6 80-806 Gdańsk lub dostarczyć do Biblioteki dla Dzieci (Targ Rakowy 5/6) w godzinach pracy filii. 

Szczegóły oraz regulamin konkursu: http://www.wbpg.org.pl/aktualnosc/wszystkiego-najlepszegobiblioteko

 

Gra miejska Książka Go! 

75-lat biblioteki to również ukrytych w przestrzeni miasta 75 tytułów! Wśród nich dużo komiksów, książek dla dzieci oraz ciekawych powieści dla dorosłych. W tym roku organizatorzy będą ukrywać książki w całym Gdańsku – żeby było trudniej i żeby uczestnicy mieli więcej zabawy przy wyszukiwaniu kryjówek. 

Zagadki publikowane będą o godz. 12 w sobotę i niedzielę podczas pierwszego weekendu lipca (4-5 lipca 2020 r.) – na bibliotecznym profilu na Facebooku @BibliotekaPublicznaGdansk oraz na Instagramie @biblioteka_gdansk. W grze może wziąć udział każdy, kto dysponuje urządzeniem mobilnym z dostępem do internetu. Szczegóły zabawy znajdziesz tutaj.

TV

Światowa stolica bursztynu