PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Na Stągiewnej stoją już wyjątkowe “meble miejskie”. To zasługa internautów

Na Stągiewnej stoją już wyjątkowe “meble miejskie”. To zasługa internautów
Najpierw był pomysł promocyjny producenta piwa “Lech”: przeznaczamy pulę pieniędzy na konkretny cel - by nasze miasta zmieniały się na lepsze. Następnie powstała platforma LechStarter, na której można było zgłaszać projekty. Na te, które znalazły się w finale, głosowali internauci. Pomysł Fundacji Gdańskiej dostał aż 19 tysięcy głosów. Od czwartku, 21 września, można poznać efekty: na ul. Stągiewnej postawione zostały “meble miejskie”.

Czwartek, 21 września, godz. 10: meble miejskie dopiero co przyjechały od producenta z Olsztyna i właśnie są ustawianie na ul. Stągiewnej
Czwartek, 21 września, godz. 10: meble miejskie dopiero co przyjechały od producenta z Olsztyna i właśnie są ustawianie na ul. Stągiewnej
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Tę nową i atrakcyjną przestrzeń miejską otwarto uroczyście w czwartek, 21 września. W pierwszym zamyśle, w ramach projektu LechStarter miały powstać jedynie ławki, jednak Fundacja Gdańska wspólnie z Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni zajęły się kompleksowo tematem mebli miejskich. Łącznie dla ul. Stągiewnej przygotowano: 7 ławek, 6 donic i 3 śmietniki - dzięki temu powstała zupełnie nowa przestrzeń dla mieszkańców Gdańska, przy okazji zyskała cała ul. Stągiewna. Meble wykonane są z drewna egzotycznego Iroko.

Kwota dofinansowania z LechStarter wyniosła 50 tys. zł. Na przygotowanie całego zestawu mebli potrzeba było 58 tys. zł - skąd wzięto dodatkowe pieniądze? Po 4 tys. zł dołożyły Fundacja Gdańska oraz Gdański Zarząd Dróg i Zieleni.

- W projekcie LechStarter chodziło to, żeby przestrzeń miejską uczynić bardziej przyjazną, żeby było ładniej, wygodniej i  mądrzej - mówi Paweł Buczyński, dyrektor Fundacji Gdańskiej. - Na przykład: zmieniać miejsca brzydkie na ładne, betonowe pustynie zastąpić zielenią, nudne dzielnice wypełnić życiem: ładniej, wygodniej i  mądrzej. Cieszę się, że nasz projekt zyskał uznanie jurorów i duże poparcie internautów. Wspólnie udało się zrobić coś fajnego.

Taka ławka jest wygodna? Każdy sam może się o tym przekonać
Taka ławka jest wygodna? Każdy sam może się o tym przekonać
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Konkurencja była ostra. NGOsy, ruchy miejskie, wspólnoty mieszkaniowe i inne podmioty prawne zgłaszały do programu swoje projekty na zmiany w ich najbliższym otoczeniu (WWW LechStartera: http://lechstarter.urbanforms.org/ ). Łącznie nadesłano prawie 300 wniosków pokazujących, jak w fajny, niestandardowy sposób można zmieniać polskie miasta. Spośród 300 nadesłanych wniosków jury wyłoniło 45 najciekawszych projektów, które trafiły do ogólnopolskiego głosowania internautów.

Łącznie w projekcie „LechStarter – pozytywnie zmieniaj swoje miasto” rozstało rozdane milion złotych w podziale na dwie kategorie: granty 100 tysięcy złotych i granty 50 tysięcy złotych. Z 45 projektów, które zakwalifikowały się 2 etapu zostało wybranych (na podstawie ilości głosów) 15 projektów, które otrzymały dofinansowanie.

Projekt zgłoszony przez Fundację Gdańską – „Umeblujmy ul. Stągiewną” zyskał łącznie 19 004 głosów, co pozwoliło zająć 8. miejsce w swojej kategorii i otrzymać finansowanie 50 tysięcy złotych (dla porównania projekt, który zajął 1. miejsce zyskał 20 223 głosów).

Są nowe donice, więc od razu trzeba posadzić kwiaty
Są nowe donice, więc od razu trzeba posadzić kwiaty
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Głosowanie odbywało się w dniach od 3 kwietnia do 8 maja i było w nie zaangażowanych naprawdę wiele osób, dzięki którym udało się znaleźć w gronie finalistów. Kreatywnych pomysłów zachęcających do głosowania było naprawdę wiele - morsowano, rzucano wyzwanie na siłowni…

- Dziękujemy wszystkim razem i każdemu z osobna! - mówi Paweł Buczyński.


oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl