Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Na Przymorzu powiewa „Żagielek”. Otwarto nowy żłobek

Bawialnie, sypialnie, szatnie i nowoczesne sanitariaty. Do tego bezpieczne zabawki i gry edukacyjne. I najważniejsze: wykwalifikowana kadra, która pali się do pracy z dziećmi. W Gdańsku otwarto kolejny miejski żłobek, w którym opiekę znajdzie 96 dzieci. - Mam nadzieję, że program 500+ i nowe żłobki przyczynią się do tego, że w Gdańsku dzieci będzie więcej - mówi zastępca prezydenta Gdańska Piotr Kowalczuk.

Na Przymorzu powiewa „Żagielek”. Otwarto nowy żłobek
A
A
data publikacji: 15 kwietnia 2016 r.

Ekologiczny żłobek o wdzięcznej nazwie „Żagielek” powstał w miejscu dawnego boiska przy ulicy Olsztyńskiej w Gdańsku-Przymorzu. W obiekcie będzie mogło się uczyć i bawić 96 dzieci, w tym niepełnosprawne i wymagające szczególnej opieki.

W uroczystym otwarciu, które odbyło się 15 kwietnia 2016 r., wzięli udział włodarze miasta: prezydent Paweł Adamowicz i jego zastępca Piotr Kowalczuk. Byli także Włodzimierz Bartosiewicz - szef Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, i Tomasz Balcerowski - prezes firmy, która wybudowała żłobek. Wśród zaproszonych gości nie mogło zabraknąć również rodziców i dzieci, które 18 kwietnia oficjalnie rozpoczną naukę w nowym budynku.

- Przyglądam się zabawkom i wyposażeniu budynku i jestem pod wrażeniem - uśmiecha się Ewa Wysocka, mama rocznej Łucji. - Wszystko jest przyjemne dla dzieci. Elementy są dopasowane do maluszków. Widać, że jest bezpiecznie.

Do dyspozycji maluszków są bawialnie, sypialnie, szatnie oraz przylegające bezpośrednio do sal sanitariaty. W budynku znajdują się także pomieszczenia administracyjno-socjalne i techniczne, a w centralnej części obiektu znajduje się atrium, czyli sala o podwyższonym suficie, pełniąca funkcję auli, miejsca spotkań i występów.

- Wszystko jest dostosowane do maluszków, bardzo ładnie zagospodarowana przestrzeń - chwali żłobek Ania Budniak, mama rocznego Tymka. - Najważniejsze jednak są i tak opiekunki, które będą zajmowały się naszymi dziećmi.

Łóżeczka dla młodszych i starszych dzieci, miękkie wykładziny i maskotki - wszystko dla maluszków.
Łóżeczka dla młodszych i starszych dzieci, miękkie wykładziny i maskotki - wszystko dla maluszków.
Łukasz Ogrodziński/www.gdansk.pl

„Żagielek” jest trzecim żłobkiem wybudowany w Gdańsku w ciągu ostatnich dwóch lat. - Najpierw postawiono żłobek „Dzwoneczek” przy zbiegu Królewskiego i Morenowego Wzgórza - przypomina zastępca prezydenta Gdańska Piotr Kowalczuk. - Niedawno na Ujeścisku powstał „Bursztynek”, a teraz otwarto „Żagielek”. Mam nadzieję, że budowa kolejnych żłobków i rozpoczęcie rządowego programu 500+ sprawi, że w Gdańsku z roku na rok będzie przybywało dzieci.

Budynek został wykonany w nowoczesnej, energooszczędnej i przyjaznej dla środowiska technologii, z gotowych paneli ściennych, stropowych oraz dachowych o wysokich parametrach izolacyjnych. Generalny wykonawca tłumaczy, że przełoży się to na niskie koszty utrzymania i eksploatacji.

- Żłobek przez nas wybudowany zużywa cztery razy mniej energii cieplnej niż zbudowany metodą tradycyjną - informuje Tomasz Balcerowski, prezes firmy Ekoinbud. - Koszty miesięcznego utrzymania takiego obiektu spadają z 6 tys. zł przy budownictwie tradycyjnym do 1,5 tys. zł.

Do budowy użyto materiałów pochodzenia naturalnego, dzięki czemu są przyjazne dla zdrowia i bezpieczne.

Żłobki „Bursztynek” i „Żagielek” zostały zbudowane dzięki dotacji z ministerialnego programu „Maluch 2015 moduł I”. Oba zrealizowano w formule „zaprojektuj i wybuduj”: firma Ekoinbud z Gdańska najpierw zaprojektowała budynek, uzyskała pozwolenie na jego budowę, a następnie go postawiła.

Gdański Zespół Żłobków, w którego skład wchodzi 12 wyspecjalizowanych placówek, oferuje opiekę nad dziećmi w wieku od ukończonego 20. tygodnia do 3 lat, w warunkach zbliżonych do warunków domowych. Roczny budżet zespołu to ponad 15 mln zł, a koszt utrzymania jednego miejsca opieki w publicznym żłobku to ok. 1200 zł miesięcznie. Opłata za pobyt dziecka, którą muszą uiścić rodzice, wynosi 390 zł + koszty wyżywienia.

Wszystkie miejsca w nowo wybudowanych żłobkach zostały już zapełnione. Dziecko można jedynie zapisać na listę oczekujących, która dostępna jest na stronie internetowej Gdańskiego Zespołu Żłobków.


Piotr Mirowicz (0)
www.gdansk.pl
piotr.mirowicz@gdansk.pl
więcej tekstów autora
Piotr Mirowicz (0)
www.gdansk.pl
piotr.mirowicz@gdansk.pl
więcej tekstów autora