Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Po awarii: na Ołowiance zainstalowano napowietrzacz wody

Chodzi o to, by rybom i innym wodnym zwierzętom pomóc przetrwać trudny dla nich czas. Awaryjny zrzut do Motławy ścieków z przepompowni na Ołowiance pogorszył w rzece warunki tlenowe - Saur Neptun Gdańsk zainstalował więc na nabrzeżu tzw. napowietrzacz, by wodę dotlenić. W samej przepompowni zamontowano już naprawioną trzecią pompę, sytuacja jest pod kontrolą.

Po awarii: na Ołowiance zainstalowano napowietrzacz wody
A
A
data publikacji: 20 maja 2018 r.
Montaż napowietrzacza na nabrzeżu Ołowianki, w pobliżu niedawnego awaryjnego zrzutu ścieków
Montaż napowietrzacza na nabrzeżu Ołowianki, w pobliżu niedawnego awaryjnego zrzutu ścieków
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

- Myślę, że to dobry pomysł - mówi Tomasz Augustyniak, pomorski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny. - Dobrze, że Saur Neptun poczuwa się do takich działań.

Do montażu napowietrzacza ekipy SNG przystąpiły w niedzielę (20 maja) po południu, na nabrzeżu przy Przepompowni Ścieków Ołowianka. Wybrano lokalizację powyżej miejsca niedawnego awaryjnego zrzutu ścieków. Urządzenie zostało następnie ogrodzone i uruchomione - o godz. 18.30.

Napowietrzacz waży ok. 1,5 tony, a jego gabaryty (bez podstawy) wynoszą 2 metry na 2 metry. Powietrze jest tłoczone do wody rurami i działanie to ma charakter prewencyjny.

Napowietrzacz przywieziono na Ołowiankę ciężarówką, na nabrzeżu ustawiany był przy pomocy dźwigu
Napowietrzacz przywieziono na Ołowiankę ciężarówką, na nabrzeżu ustawiany był przy pomocy dźwigu
brak autoraGrzegorz Mehring/www.gdansk.pl

- Celem jest podniesienie stężenia tlenu w wodzie, a tym samym stworzenie korzystnych warunków dla życia organizmów wodnych, a jednocześnie przeciwdziałanie rozwojowi organizmów beztlenowych - informuje Magdalena Rusakiewicz, rzeczniczka Saur Neptun Gdańsk.

Urządzenie pompuje do wody 200 m sześciennych powietrza na godzinę, a maksymalne stężnienie tlenu to 12g/m3.

 W Przepompowni Ścieków Ołowianka zamontowano już trzeci silnik, który przeszedł serwis w Gdańsku. Oznacza to, że 3 z 4 pomp w komorze podjęły pracę. Trzecia pompa jest zabezpieczeniem zapasowym, bowiem w normalnym trybie pracy przepompowni pracują zawsze wymiennie 2 z 4 pomp.

Widok z drugiego brzegu Motławy
Widok z drugiego brzegu Motławy - napowietrzacz i budynek przepompowni ścieków na Ołowiance
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

SNG podkreśla, że opublikowane w niedzielę, 20 maja, przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną badania wody na kąpieliskach Gdańska, Sopotu i Gdyni nie wykazują przekroczeń norm, a co się z tym wiąże woda na kąpieliskach odpowiada wymaganiom sanitarnym. Zakaz kąpieli utrzymywany jest prewencyjnie.

CZYTAJ: Po awarii na Ołowiance. Sanepid: nie jest źle, z kąpielą w morzu lepiej poczekać

994 to numer alarmowy Saur Neptun Gdańsk, pod którym należy zgłaszać ewentualne informacje o podtopieniach w piwnicach i nieruchomościach. Jest to numer całodobowy.

CZYTAJ TEŻ: Pomoc dla poszkodowanych w wyniku awarii przepompowni. Sprawdź, gdzie się zgłosić

-
oprac. RD (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. RD (0)
www.gdansk.pl