PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Na górze sanki, na dole deszcz - “pogodowy dualizm” w Gdańsku. ZOBACZ ZIMOWE ZDJĘCIA

Na górze sanki, na dole deszcz - “pogodowy dualizm” w Gdańsku. ZOBACZ ZIMOWE ZDJĘCIA
W części miasta - aura deszczowego listopada, w części - tak wyczekiwany, zwłaszcza w ferie, śnieg. W ciągu nocy z 5 na 6 stycznia, wg. IMGW najwyższy opad śniegu w kraju wystąpił w Gdańsku - Rębiechowie - gdzie spadło 21,8 mm białego puchu. W środę, 6 stycznia, kto mógł i miał gdzie, korzystał z dobrodziejstw tak rzadkiego dziś śniegu.
Piecki - Migowo: zimowa rodzinna radość
Piecki - Migowo: zimowa rodzinna radość
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Mieszkańcy dzielnic położonych bliżej Zatoki Gdańskiej przecierali we wtorek (5 stycznia) wieczorem oczy ze zdumienia widząc zdjęcia z położonych wyżej dzielnic południowego tarasu, zasypanych śniegiem i słysząc o paraliżu na obwodnicy w okolicy węzłów Chylonia i Chwarzno. Spowodował go intensywny opad ciężkiego, bo sypiącego przy temperaturze w okolicy 0 stopni C. śniegu.

Za oknami we Wrzeszczu, czy na Przymorzu padał deszcz, skromnie “przetykany” pojedynczymi płatkami śniegu, gdy tymczasem na stacji pomiarowej Gdańsk Rębiechowo IMGW odnotowało najwyższą sumę opadów w skali kraju - 21,8 mm!

 

Raport Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni z akcji z 5 na 6 stycznia 2021:

W godzinach popołudniowych odnotowano spadki temperatur i opady deszczu, które stopniowo przeradzały się w opad deszczu ze śniegiem, a następnie opad śniegu o różnej intensywności.

Przebieg warunków pogodowych był niekorzystny zwłaszcza dla ulic zlokalizowanych na górnym tarasie, gdzie wielogodzinne opady śniegu utworzyły pokrywę wymagającą kilkukrotnych interwencji pojazdów realizujących usługi (odśnieżania).

Akcja zima prowadzona była od godziny 17 (5 stycznia) do godz. 8 (6 stycznia). Na drogach Podstawowego Układu Komunikacyjnego jak i Układu Uzupełniającego pracowało łącznie 65 pojazdów: pługoposypywarek oraz ciągników. Zużyto ponad 900 ton chlorku sodu (soli drogowej) oraz 55 ton kruszywa. Akcja zima minionej doby kosztowała ponad 300 tysięcy złotych. Polegała na zabezpieczaniu dróg przed śliskością i odśnieżaniu nawierzchni jezdni.

 

Dzieci się cieszą...
Dzieci się cieszą...
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Dla środy, 6 stycznia, Państwowy Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) prognozuje dla Gdańska w ciągu dnia i w nocy wyłącznie opady deszczu i temperaturę w granicach plus 1 - 2 stopni C. W nocy ze środy na czwartek wystąpić może mgła, 

W czwartek natomiast śnieg może powrócić - przy temperaturze pomiędzy 0 a  minus 1 stopnia C. Zarówno w środę, jak i w czwartek, odczuwalność temperatury będzie o kilka stopni niższa.

 

...a kierowcy odśnieżają auta
...a kierowcy odśnieżają auta
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Prognoza IMGW dla województwa pomorskiego 

Od 6 stycznia do 7 stycznia, godz. 7.30 (środa/czwartek)

W dzień zachmurzenie całkowite. Okresami opady deszczu ze śniegiem lub deszczu, na obszarach wyżej położonych również śniegu. Temperatura maksymalna od 1°C do 3°C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad samym morzem początkowo porywisty, wschodni i południowo-wschodni.

W nocy zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami. Okresami opady śniegu, nad samym morzem również deszczu ze śniegiem. Miejscami silne zamglenie, lokalnie mgła, ograniczająca widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od -2°C do 1°C. Wiatr słaby, wschodni i południowo-wschodni.

 

7 stycznia - godziny poranne 8 stycznia (czwartek/piątek)

W dzień zachmurzenie całkowite. Okresami opady śniegu, nad morzem również deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od -1°C do 1°C, nad morzem do 3°C. Wiatr słaby, zmienny.

 W nocy zachmurzenie całkowite. Okresami opady śniegu. Miejscami silne zamglenie, lokalnie mgła, ograniczająca widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od -3°C do 0°C. Wiatr słaby, zmienny, w południowych powiatach przechodzący na południowo-zachodni.

 

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

 

 

Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze
Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze