Na co pójdą pieniądze orkiestry? Aukcje jeszcze niezakończone

Podczas 24. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ofiarowywaliśmy swoje pieniądze m.in. na zapewnienie seniorom godnej opieki medycznej. Potrzeby są ogromne. Brakuje łóżek, wózków inwalidzkich, materaców przeciwodleżynowych. Orkiestra zagrała też dla tzw. zwykłej pediatrii, która potrzebuje podstawowych urządzeń, np. wag.

Na co pójdą pieniądze orkiestry? Aukcje jeszcze niezakończone
A
A
data publikacji: 11 stycznia 2016 r.

Wiele specjalistycznych urządzeń ratujących życie noworodkom w szpitalu Copernicus na Zaspie jest oznaczonych serduszkami Orkiestry.
Wiele specjalistycznych urządzeń ratujących życie noworodkom w szpitalu Copernicus na Zaspie jest oznaczonych serduszkami Orkiestry.
Jerzy Pinkas

 

– Nasi pacjenci są najczęściej w bardzo ciężkich stanach – mówi Elżbieta Rojek, kierownik Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w szpitalu Copernicus w Gdańsku. – NFZ finansuje nas kiepsko, dlatego naprawdę bardzo liczymy na pomoc Orkiestry.

 

Geriatria: łóżka, pompy, materace...

Personel ZOL w Copernicusie ma gotową listę sprzętu. Bardzo potrzebne są m.in. specjalistyczne łóżka z możliwością zmiany pozycji chorego do pionizacji włącznie, pompy żywieniowe, pompy pozajelitowe, sprzęt do rehabilitacji, profesjonalne materace przeciwodleżynowe ułatwiające pracę pielęgniarkom, idealne dla osób wentylowanych, które nie wykonują żadnego ruchu. Oddział potrzebuje też wózków podtrzymujących głowę i kończyny pacjentów np. po udarze. Marzeniem jest sprzęt do porozumiewania się z osobami w zespole zamknięcia.

– Orkiestra pomaga oddziałom geriatrycznym od niedawna, bo od 2013 roku – dodaje Elżbieta Rojek – więc potrzeb mamy mnóstwo. Nasi pacjenci potrzebują dużo czasu, żeby wrócić do zdrowia po opuszczeniu oddziału neurologii, OIOM-u czy interny. Wymagają dużych starań, pomocy medycznej, rehabilitacji, całodobowej opieki. Mamy też chorych, z którymi nie ma kontaktu, oni też potrzebują sprzętu specjalistycznego.

ZOL w Copernicusie działa od 2012 roku. Ma 35 łóżek, w tym trzy dla chorych wentylowanych. W Gdańsku są jeszcze cztery podobne oddziały. W tym roku mogą liczyć na pomoc w doposażeniu.

 

 

Pediatria: przewijaki, wagi, ciśnieniomierze...

Na dofinansowanie liczą też szpitalne oddziały pediatryczne i poradnie w przychodniach. Choć WOŚP wspomaga najmłodszych od lat, dotąd pomoc szła głównie w sprzęt specjalistyczny m.in. dla oddziałów kardiochirurgii i chirurgii dziecięcej, neonatologii.  

– Potrzebujemy wag, a także aparatów do mierzenia dzieciom ciśnienia, badania rzadko wykonywanego w przychodniach – tłumaczy profesor Barbara Kamińska, konsultant wojewódzki ds. pediatrii w Pomorskiem. – Brakuje nawet zwykłych przewijaków. Przez lata uzupełnialiśmy oddziały o nowoczesny sprzęt specjalistyczny, teraz czas na prostszą aparaturę. Marzę o wózku pneumatycznym dla dzieci niepełnosprawnych, na który dziecko jest w stanie samo zsunąć się z łóżka, pojechać pod prysznic, umyć się. Przydałby się też skaner do podświetlania naczyń, żeby nie kłuć dziecka podczas zabiegów medycznych.

 

Można się jeszcze dorzucić!

W ubiegłym roku gdańszczanie zebrali w sumie 350 tys. zł, tegoroczny finał zamknął się w Gdańsku kwotą - jak na razie! - 558 tys. zł. Będzie jeszcze więcej, kiedy zakończą się aukcje internetowe. Można licytować m.in. zdjęcie Margaret z autografem, rejs z patrolem wodnym straży miejskiej, książki z autografem Lecha Wałęsy, rejs historycznym żaglowcem STS „Generał Zaruski”, a także rarytasy sportowe: kombinezon rajdowy Roberta Kubicy, rękawice Kajetana Kajetanowicza, piłkę i koszulkę z autografem Roberta Lewandowskiego. Wszystkie gdańskie licytacje – w serwisie aukcyjnym Allegro.

W poniedziałek o 13.45 kombinezon Roberta Kubicy osiągnął na aukcji cenę 9,1 tys. zł. Kto da więcej?!
W poniedziałek o 13.45 kombinezon Roberta Kubicy osiągnął na aukcji cenę 9,1 tys. zł. Kto da więcej?!
aukcje.wosp.org.pl
Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora