PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.

Na co do kina, na co do galerii? Pomysły na weekend

Na co do kina, na co do galerii? Pomysły na weekend
W ten weekend w Gdańsku rozpoczynamy przygotowania do celebracji świąt - w sobotę, 23 listopada, rusza Jarmark Bożonarodzeniowy. Nie zabraknie też innych atrakcji - warto m.in. wybrać się do kina czy galerii sztuki.
Filip Springer w Gdańsku będzie promował swoją najnowszą książkę: „Dwunaste: nie myśl, że uciekniesz”
Filip Springer w Gdańsku będzie promował swoją najnowszą książkę: „Dwunaste: nie myśl, że uciekniesz”
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

Uniwersytet Gdański w sobotę, 23 listopada, zaprasza na spotkanie autorskie z pisarzem i fotoreporterem Filipem Springerem. Tematem będzie jego najnowsza książka „Dwunaste: nie myśl, że uciekniesz”.

To opowieść o niemożliwej ucieczce od systemu i o ponurym obliczu najszczęśliwszych krajów świata. Ale to także opowieść o świecie rozpiętym między prawdą a fikcją. By go poznać, Springer przekracza nie tylko granice krajów - również gatunków literackich.

Autor wyrusza na Północ, żeby znaleźć miejsce, które odcisnęło piętno na kolejnych pokoleniach Skandynawów. Jante to miasteczko, w którym życie reguluje jedenaście opresyjnych zasad określających miejsce jednostki w społeczności. Prawo Jante jest w Skandynawii powszechnie znane, chociaż mało kto pamięta, że po raz pierwszy pojawiło się w 1933 roku w powieści Aksela Sandemosego „Uciekinier przecina swój ślad”. Ale gdzie jest Jante? Czy w duńskim Nykøbing Mors, pierwowzorze miasteczka z powieści? A może w zagubionej pośród norweskich fiordów samotni pisarza? A gdyby okazało się, że Jante nie ma nic wspólnego z geografią i tkwi w każdym z nas?

Spotkanie z autorem odbędzie się w Auli 1.43 na Wydziale Filologicznym UG (ul. Wita Stwosza 51). Rozmowę poprowadzi Krystyna Weiher-Sitkiewicz. Wydarzenie odbywa się w ramach 4. Nordic Focus Festival 2019. Wstęp wolny.

 

Kadr z filmu „Obywatel Miłość”
Kadr z filmu „Obywatel Miłość”
mat. dystrybutora

 

Także w sobotę Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia 2” zaprasza do swojego KinoPortu (ul. Strajku Dokerów 5), na pokaz filmu dokumentalnego „Obywatel Miłość” - nieznaną historię Anny i Grzegorza Ciechowskich, w reżyserii Wojciecha Skrobiszewskiego.

O filmie: Po wieloletnim milczeniu Anna opowiada w tym filmie historię miłości i życia z liderem legendarnej Republiki. Powstał bardzo osobisty i emocjonalny obraz o wielkiej miłości, która narodziła się i trwała na przekór przeciwnościom. Film jest też swego rodzaju mapą do lepszego zrozumienia twórczości artysty. Opowiada o kulisach i powodach powstawania wielu piosenek.

Produkcja: Polska, czas trwania: 71 min. Początek seansu o godz. 18:30. Bilety: 10 zł.

 

„Jak zostać Świętym Mikołajem” w reżyserii Christiana Dyekjaera
„Jak zostać Świętym Mikołajem” w reżyserii Christiana Dyekjaera
mat. dystrybutora

 

Do KinoPortu warto zajrzeć również w niedzielę, 24 listopada - na rodzinny pokaz filmu familijnego „Jak zostać Świętym Mikołajem” w reżyserii Christiana Dyekjaera.

O filmie: Lucia mieszka ze swoimi rodzicami na północy Grenlandii. Jej tata pracuje jako Święty Mikołaj. Dziewczynka chciałaby pójść w ślady ojca i uczyć się tajników jego zawodu. Niestety tylko chłopcy mogą uczęszczać do międzynarodowej szkoły dla Mikołajów. Lucia nie daje jednak za wygraną i przekonuje dyrektora szkoły, aby pozwolił jej udowodnić, że jest tak samo dobra jak oni.

Produkcja: Dania, czas trwania: 96 min. Film przeznaczony dla widzów od 7. roku życia. Początek seansu o godz. 14:05. Bilety: 10 zł.

 

Film „Antropocen: Epoka człowieka” zobaczymy w niedzielny wieczór w KinoPorcie
Film „Antropocen: Epoka człowieka” zobaczymy w niedzielny wieczór w KinoPorcie
mat. dystrybutora

 

Starszych widzów z pewnością zainteresuje wieczorny pokaz w KinoPorcie - o godz. 18:00 odbędzie się pokaz w ramach cyklu „Siła Dokumentu”. Zobaczymy film „Antropocen: Epoka człowieka” w reżyserii Jennifer Baichwal, Nicholasa de Pencier i Edwarda Burtynskiego.

Film jest utrzymaną w surrealistycznym duchu medytacją na temat masowych, głębokich i - co najważniejsze - trwałych zmian w krajobrazie naszej planety dokonywanych przez człowieka. Jako narratorka oprowadza po nim Alicia Vikander, nagrodzona Oscarem za rolę w „Dziewczynie z portretu”. Szokujący, urzekający, hipnotyczny obraz to efekt wieloletniej współpracy reżyserki Jennifer Baichwal, operatora Nicholasa de Pencier oraz znanego fotografa Edwarda Burtynskiego. Stanowi trzecią część filmowej trylogii, jaką Jennifer Baichwal i Edward Burtynski poświęcili Ziemi (pierwsza część: „Sfabrykowany krajobraz”, druga: „Watermark”).

Produkcja: Kanada, czas trwania: 87 min. Bilety: 10 zł.

 

Antonio Fiorentino „Kiribati”, instalacja, 2019 r.
Antonio Fiorentino „Kiribati”, instalacja, 2019 r.
brak autora

 

W ten weekend dobrze też odwiedzić galerie sztuki. W sobotę, 23 listopada, o godz. 17:00 - 4G - Gdańską Galerię Güntera Grassa (ul. Szeroka 37), gdzie odbędzie się finisaż wystawy „Travellers”. Towarzyszyć mu będzie oprowadzanie po ekspozycji z udziałem artystów: Tanji Thorjussen i Mateusza Choróbskiego, oraz kuratorki Marty Wróblewskiej.

- Czym jest podróżowanie? Fizycznym przemieszczaniem się w czasie i przestrzeni? Duchową wyprawą poprzez wspomnienia i marzenia? Sposobem rozwiązania zagadki nieznanego? Tęsknotą za odnalezieniem nowych wrażeń wśród nadal nieodkrytych terytoriów? - pytają artyści.

„Pozwól, że zabierzemy Cię w podróż, będącą poetycką, senną metaforą usytuowaną pomiędzy rzeczywistością a fantazją, materialnością i niematerialnością, pomiędzy teraz i wtedy, tutaj i tam. Niech ta przestrzeń stanie się podłożem dla jedynego w swoim rodzaju doświadczenia, które zaprowadzi Cię do korzeni Twojej własnej egzystencji ukonstytuowanej przez wspomnienia, przebłyski pamięci, tradycje, mity, duchy. Nie wahaj się przed wkroczeniem do ponadczasowego labiryntu, który poprowadzi Cię poprzez wizję cokolwiek zamazanej przeszłości ku nierozpoznanej tajemniczej przyszłości. Zanurz się w magicznych pejzażach, poddaj się ich czarodziejskim, obezwładniającym właściwościom. Przejdź symboliczną drogę, odpraw duchowy ceremoniał prowadzący do lepszego samopoznania, rytuał przejścia zbliżający Cię ku odkryciu tajemnicy życia. Doświadczaj tej chwili, dopóki zagadka wszechświata Cię nie przeniknie, a otaczająca Cię rzeczywistość przemieni się w poetyckie symulakrum, podczas kiedy Ty zamienisz się w mistycznego podróżnika.” - czytamy w opisie kuratorskim.

Wstęp wolny.

 

Zobacz też: Jarmark, iluminacje i gdańskie wigilie. Poznaj świąteczne atrakcje

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze