PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Na Biskupiej Górce rozbłysła pierwsza dzielnicowa choinka. Był też Św. Mikołaj

Na Biskupiej Górce rozbłysła pierwsza dzielnicowa choinka. Był też Św. Mikołaj
Było wspólne śpiewanie kolęd, odliczanie do odpalenia światełek na choince, był też św. Mikołaj z mnóstwem podarków, a do tego gorący poczęstunek - idealny w mroźne grudniowe popołudnie. W piątek, 6 grudnia, mieszkańcy Biskupiej Górki tłumnie zebrali się na placu przy tutejszym Domu Sąsiedzkim, gdzie wspólnie z Prezydent Gdańska, celebrowali zbliżający się świąteczny czas.
Na Biskupiej Górce wspólnie odśpiewano kolędy i ozdobiono miejską choinkę
Na Biskupiej Górce wspólnie odśpiewano kolędy i ozdobiono miejską choinkę
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Trudno powiedzieć, kto w piątkowe popołudnie cieszył się większym zainteresowaniem - prezydent Gdańska czy Św. Mikołaj. Dzieci, które wzięły udział w wydarzeniu, najpierw otoczyły Aleksandrę Dulkiewicz. Część z nich robiła sobie wspólne selfie, innym pamiątkowe zdjęcia robili rodzice i dziadkowie. Niektórzy chcieli się czymś pochwalić lub koniecznie o czymś jej opowiedzieć. Potem wszystkie maluchy ustawiły się w kółko, wspólnie z Prezydent, otaczając nową miejską choinkę. Razem odśpiewały kolędę i udekorowały świąteczne drzewko.

Silną konkurencją okazał się Św. Mikołaj, który pojawił się na miejscu z ogromnym workiem prezentów. Na brak zainteresowania ze strony najmłodszych nie narzekał. Przez dobre pół godziny cierpliwie każdemu po kolei wręczał prezent. Żadne z dzieci nie odeszło z pustymi rękami.

- To nasza pierwsza w tym roku dzielnicowa choinka. Pierwsza dzielnicowa - na obszarach rewitalizowanych. Stanęła w miejscu, które wspólnie stworzyliście jako mieszkańcy Biskupiej Górki, wspólnie aktywizując różne grupy społeczne - mówiła w trakcie uroczystości Prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Po oficjalnym odpaleniu lampek choinkowych odśpiewano kolędy, dzieci stanęły w długiej kolejce po prezent od Mikołaja, a dorośli udali się na ciepły poczęstunek - barszcz z pasztecikami.

 

Wspólne kolędowanie z Prezydent Gdańska wielu mieszkańców uwieczniało na swoich smartfonach i aparatach fotograficznych
Wspólne kolędowanie z Prezydent Gdańska wielu mieszkańców uwieczniało na swoich smartfonach i aparatach fotograficznych
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Obecni doceniali świetną atmosferę piątkowego wydarzenia, przyznając też wielokrotnie, że z pewną niecierpliwością czekają na zapowiadaną rewitalizację tej części Śródmieścia.

- To bardzo dobry pomysł z tym spotkaniem. Sama pani widzi, ilu ludzi tu przyciągnęło. Widzę dziś dużo znajomych z ulicy Biskupiej, przy której mieszkam. Jest też moja sąsiadka - Krysia, która mieszka na 2. piętrze, ja na 1. Od lat żyjemy w zgodzie, i zawsze kiedy się spotykamy, zamieniamy parę słów. Piątkowe kolędowanie to też dobra okazja do tego - mówiła pani Barbara Kuźniar.

- Jest to pierwsza taka choinka w tej dzielnicy. To bardzo miłe. W młodości mieszkałem na Biskupiej Górce, ale wyprowadziłem się na "stary" Chełm. Od trzech lat jestem ojcem, więc szukam takich wydarzeń, które zaciekawią moje dziecko, na których pojawi się Mikołaj, choinka, i będzie to po prostu atrakcyjne. Stąd nasza tu obecność - nie ukrywał pan Piotr Leszczyński.

Współorganizatorami wspólnego świętowania było Stowarzyszenie WAGA i Biuro Rozwoju Gdańska, odpowiedzialne za przygotowanie programu rewitalizacji czterech gdańskich dzielnic, w tym Biskupiej Górki. O część muzyczną piątkowego programu zadbali uczniowie i uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 21.

 

 

Orunia - 7 grudnia, godz. 14.30
Wspólne świętowanie na Oruni, już po raz 21, zaplanowano w sobotę, 7 grudnia. Rozpocznie się ono o godz. 14.30 w patio Kawiarni Kuźnia przy ul. Gościnnej 10. Będą występy muzyczne dzieci z lokalnych szkół i przedszkoli, wspólne kolędowanie, kiermasz świąteczny oraz orszak prowadzony przez animatora. O godz. 17.00 zaplanowano przywitanie i przemówienia honorowych gości, mini koncert kolęd, przybycie Mikołajów, rozświetlenie choinki przez prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz i zaproszonych gości.
Wydarzenie organizowane jest dzięki aktywności oruńskich instytucji i organizacji należących do partnerstwa Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych „Orunia”. Imprezę wspiera również Rada Dzielnicy Orunia – Św. Wojciech-Lipce i Gdański Archipelag Kultury.

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze