PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Muzyka ze szczytu wieży. Dwie gdańskie artystki zagrały wyjątkowy koncert na Święto Miasta

Muzyka ze szczytu wieży. Dwie gdańskie artystki zagrały wyjątkowy koncert na Święto Miasta
Kto o godzinie 13 w niedzielę, 31 maja, znalazł się na Głównym Mieście - tego czekała miła niespodzianka. Ponad pół godziny trwał koncert muzyki dawnej, w wykonaniu dwóch gdańskich artystek: Laury Haras i Moniki Kaźmierczak. Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo z tego niezwykłego wydarzenia.
Muzyka dawna, to i strój nie mógł być nowoczesny. Laura Haras podczas występu wieży ratusza
Muzyka dawna, to i strój nie mógł być nowoczesny. Laura Haras podczas występu na wieży ratusza
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Monika Kaźmierczak - miejska carillonistka - grała oczywiście na carillonie. Na wieży Ratusza Głównomiejskiego jest to imponujący instrument, złożony z 37 dzwonów, o łącznej masie 4 ton. Wszystkie mieszczą się w kopule ratuszowej wieży, bezpośrednio pod stojącą na szczycie figurą króla Zygmunta II Augusta. Pod dzwonami znajduje się niewielka kabina ze specjalną klawiaturą - właśnie tam Monika Kaźmierczak demonstrowała swój artystyczny kunszt, dołączając między granymi utworami stosowne komentarze.

 

Monika Kaźmierczak podczas koncertu, przy klawiaturze carillonu Ratusza Głównomiejskiego
Monika Kaźmierczak - w ubiorze XVIII-wiecznego urzędnika gdańskiego - podczas koncertu, przy klawiaturze carillonu Ratusza Głównomiejskiego
Kadr z wideo

 

Gdańszczanie przez ostatnie lata wielokrotnie mieli już okazję do polubienia carillonowej muzyki. Tym razem wykonanie wzbogacone zostało o grę na flecie prostym i wokal Laury Haras, która wykonała swoje partie na wysokim tarasie ratuszowej wieży, ubrana w renesansowy strój. Artystki zaprezentowały działa muzyki dawnej, skomponowane w różnych epokach - od średniowiecza (XIII wiek) po barok (XVIII w.). Również Laura Haras dołączała do wykonań swoje komentarze, tłumacząc m.in. kontekst historyczny utworów.

Obie artystki zapowiadają kolejne koncerty w piątki i soboty - na razie z wieży Ratusza Głównomiejskiego, w nieodległej przyszłości, w piątki, z wieży kościoła św. Katarzyny, gdzie również znajduje się carillon.

Niedzielny występ był efektem współpracy Muzeum Gdańska i Gdańskiego Archipelagu Kultury, w ramach miejskiego święta #Czas na Gdańsk.

Wszystko zostało nagrane i zrealizowane przy pomocy kamer - zachęcamy do obejrzenia zapisu wideo. Muzyce towarzyszą wspaniałe widoki Głównego Miasta zrobione z lotu ptaka.

ZOBACZ NAGRANIE KONCERTU (zapis występu mniej więcej od 2-ej minuty):

oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl