• Start
  • Wiadomości
  • Muzyka w Altanie powraca. Wyjątkowi goście Polskiego Chóru Kameralnego co sobotę, od 17 lipca

Muzyka w Altanie powraca. Wyjątkowi goście Polskiego Chóru Kameralnego co sobotę, od 17 lipca

Polski Chór Kameralny zaprasza w każdą sobotę od 17 lipca do 14 sierpnia, do altany w Parku Oliwskim na 24. odsłonę cyklu „Muzyka w Altanie”. Wystąpią Małgorzata Wójcik, Wiktoria Browarek, młodzi artyści ze szkoły Instytutu Suzuki w Gdańsku, Mateusz Bliskowski Quartet, Paweł Wiśniewski i inni znakomici goście. Koncerty rozpoczynają się punktualnie w południe, wstęp wolny.
16.07.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Polski Chór Kameralny, jak co roku, zaprasza na cykl koncertów pod wspólnym tytułem „Muzyka w Altanie”. Pierwszy koncert już w sobotę, 17 lipca. Wstęp wolny
Polski Chór Kameralny, jak co roku, zaprasza na cykl koncertów pod wspólnym tytułem „Muzyka w Altanie”. Pierwszy koncert już w sobotę, 17 lipca. Wstęp wolny
fot. Klaudia Gurzyńska

 

 

„Muzyka w Altanie” to popularny i lubiany przez melomanów cykl z długimi tradycjami - sięgającymi 1997 roku, kiedy to dyrektor naczelny i artystyczny Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis Jan Łukaszewski zaprosił wybitną piosenkarkę Łucję Prus do przygotowania programu koncertów w ramach obchodów 1000-lecia Gdańska. Pomysł ten tak spodobał się mieszkańcom miasta, że dyrektor Polskiego Chóru Kameralnego postanowił kontynuować wyjątkowe muzyczne spotkania, w formie wakacyjnego cyklu w Parku Oliwskim.

W programie tegorocznej, 24. już edycji wydarzenia, znajdą się utwory wybitnych Polskich i zagranicznych kompozytorów takich jak Bach, Mozart, Vivaldi, Moniuszko, Piazolla, Vivaldi, Karłowicz, Chopin, Händel, Dvořák czy Wieniawski.

Cykl zainauguruje w sobotę, 17 lipca, występ skrzypaczki Małgorzaty Wójcik - studentki Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku oraz Univeraitat fur Musik und darstellende Kunst Wien. Jest laureatką Stypendium Prezesa Rady Ministrów, Stypendium Artystycznego Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Stypendium Artystycznego Prezydenta Miasta Elbląga (od 2013 roku do chwili obecnej), dwukrotną stypendystką Lutoslawski Youth Orchestra (jako koncertmistrz oraz lider) oraz stypendystką Polskiej Orkiestry Młodzieżowej LYO. Otrzymuje również stypendium Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku dla najlepszych studentów. Zajęła ponadto pierwsze miejsce w konkursie Polish Rising Music Stars, organizowanym w ramach kampanii społecznej Save the Music, której celem jest wspieranie wartościowej muzyki oraz wybitnych twórców, w tym tych będących na początku kariery artystycznej.

Akompaniować jej będzie Wiktoria Browarek - studentka fortepianu na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Została uhonorowana Nagrodą Prezesa Podkarpackiej Fundacji Rozwoju Kultury za najlepsze wykonanie koncertu fortepianowego na XIV Międzynarodowym Forum Pianistycznym „Bieszczady bez granic”. Jest dwukrotną stypendystką Prezesa Rady Ministrów, Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku, Dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca Maxymiliana Bylickiego, a także brała udział w „VIII Euro Chamber Music Festival” w ramach programu stypendialnego Polish Rising Music Stars.

Tydzień później - 24 lipca - scenę przejmą najmłodsi artyści - uczniowie ze szkoły Instytutu Suzuki w Gdańsku, nauczającego dzieci gry na skrzypcach, wiolonczeli, flecie i fortepianie wg światowej sławy metody Suzuki. Dla małych muzyków będzie to okazja, by sprawdzić się przed publicznością - dla publiczności szansa, by zobaczyć na scenie przyszłych wirtuozów.

Ostatnia sobota lipca upłynie pod znakiem brzmień zespołu Mateusz Bliskowski Quartet, reprezentującego nowe pokolenie muzyków ciekawie aranżujących standardy jazzowe. Sobota, 7 sierpnia, należeć będzie natomiast do Krzysztofa Lorka (tenor), któremu akompaniować będzie Marta Kur. Na zakończenie tegorocznej odsłony cyklu, w sobotę, 14 sierpnia, wystąpią Jan Szczypiorski - skrzypce, i Paweł Wiśniewski - akordeon.

Koncerty rozpoczynają się o godzinie 12:00. Wstęp wolny.

TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim