PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Muzyka, taniec, wideo i drzewa Teatru Leśnego. To trzeba zobaczyć
Muzyka, taniec, wideo i drzewa Teatru Leśnego. To trzeba zobaczyć
W jakim miejscu Jacaszek powinien zagrać swój album pt. “Katalog drzew”, jeśli nie w Teatrze Leśnym? 25 czerwca (niedziela) muzykowi na plenerowej scenie towarzyszyć będą fińska tancerka Virpi Pahkinen i artysta wideo Sylwek Łuczak.

Teatr Leśny przy Jaśkowej Dolinie w Gdańsku podczas Nocy Jazsowych`2014
Teatr Leśny przy Jaśkowej Dolinie w Gdańsku podczas Nocy Jazsowych`2014
Mateusz Ochocki/KFP

Teatr Leśny przy Jaśkowej Dolinie ze swoją niepowtarzalną atmosferą i otoczeniem dostojnych drzew aż prosi się o tego rodzaju wydarzenie.

„Inspirują nas drzewa.

Organiczne rzeźby które poruszają się i brzmią”

Trwałe ale delikatne, skomplikowane

ale zarazem logicznie regularne..

z szorstką korą i szemrzącymi liśćmi”

To motto muzyczno - tanecznego performance z video-scenografią, które przygotowała trójka światowej klasy artystów.

Virpi Pahkinen to jedna z najbardziej znanych skandynawskich tancerek i choreografek. Fińska gwiazda występowała już w blisko 50 krajach świata. Jej sposób poruszania się na scenie jest bardzo charakterystyczny, może nasuwać skojarzenia z modlitwą lub medytacją.

Michał Jacaszek aka Jacaszek to gdański kompozytor, muzyk i artysta dźwiękowy, którego muzyka łącząca w sobie elementy akustyczne i elektroniczne zdobyła fanów w Europie i za oceanem. Jacaszek tworzy intymne, kameralne sceny dźwiękowe i nie inaczej jest z albumem “Catalogue des Arbres” (Katalog Drzew).

- W tej muzyce jest dużo ciszy, ma w sobie aurę tajemniczości - mówi Jacaszek o tej płycie.

Właśnie do muzyki z “Katalogu” Virpi Pahkinen stworzyła choreografię, którą zobaczyć będzie można w Teatrze Leśnym - choreografię częściową, bowiem w drugim etapie spektaklu jej taniec będzie improwizowany.

Oprawę wizualną dla taneczno - muzycznego duetu stworzył Sylwek Łuczak, warszawski artysta, który w swojej pracy łączy film, fotografię, pokazy slajdów i projekcje wideo, tworząc multimedialne scenografie. Jego produkcje oglądali widzowie festiwali m.in. w Berlinie, Wiedniu i Paryżu. W przygotowaniu wideo-scenografii do spektaklu w Gdańsku wspomagali go Ula Milanowska i Paweł Grześ.

Duet Pahkinen - Jacaszek występował już razem w Sztokholmie
Duet Pahkinen - Jacaszek występował już razem w Sztokholmie
materiały Dom Sztuki GAK

Trio łączy osoba Michała Jacaszka. Gdański artysta miał okazję występować zarówno z Virpi Pahkinen (w Sztokholmie, gdzie Finka po raz pierwszy tańczyła do kompozycji z “Catalogue des Arbres”), jak i z Sylwkiem Łuczakiem.

- Razem jednak po raz pierwszy wystąpią właśnie w Gdańsku - mówi Katarzyna Andrulonis z Domu Sztuki GAK, który jest jednym z organizatorów wydarzenia. - Każdy z artystów na własną rękę przygotowywał się występu, stworzyli wspólny spektakl, ale “zgrają się” dopiero w niedzielę.

Organizatorami wydarzenia są Winda GAK oraz Dom Sztuki GAK. Współorganizatorzy: Instytut Polski w Sztokholmie, który był inicjatorem współpracy Virpi Pahkinen i Jacaszka, oraz Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”.

Gdański Archipelag Kultury

Katalog drzew: Jacaszek / Virpi Pahkinen / Sylwek Łuczak

25 czerwca 2017 (niedziela), godz. 21:00 / Teatr Leśny, Jaśkowa Dolina

Wstęp: 5 zł

Spektakl odbywa się w ramach jubileuszu 50-lecia Gdańskiego Archipelagu Kultury.

GAK uczcił 50-lecie istnienia: spektaklem Mrożka, wystawą i... tortem

Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze
Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze