• Start
  • Wiadomości
  • Muzyka na Wielki Czwartek i Wielki Piątek - Polski Chór Kameralny zaprasza

Muzyka na Wielki Czwartek i Wielki Piątek - Polski Chór Kameralny zaprasza

Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis, jak co roku, zaprasza do wspólnego przeżywania podniosłego czasu Wielkanocy przy pieśniach pasyjnych. W Wielki Czwartek i Wielki Piątek (18-19 kwietnia) w Gdańsku odbędą się dwa koncerty chóru, podczas których będzie można oddać się wspólnej zadumie przy najbardziej poruszających utworach wielkopostnych. Wstęp na oba wydarzenia jest bezpłatny.
16.04.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis to zaledwie jedna z dwóch samodzielnych instytucji chóralnych w Polsce. Należy do wąskiego grona światowej elity w pełni profesjonalnych chórów kameralnych. W ubiegłym roku obchodził 40-lecie istnienia
Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis to zaledwie jedna z dwóch samodzielnych instytucji chóralnych w Polsce. Należy do wąskiego grona światowej elity w pełni profesjonalnych chórów kameralnych. W ubiegłym roku obchodził 40-lecie swojego istnienia
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl
 
Tradycją stało się, że Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis pod batutą Jana Łukaszewskiego występuje w Kościele pw Matki Bożej Fatimskiej w Gdańsku-Żabiance na rozpoczęcie Triduum Paschalnego, zaraz po mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, a dzień później wbogaca Wielkopiątkową zadumę muzyką pasyjną, przeplataną rozważaniami biskupa Zbigniewa Zielińskiego w Bazylice Mariackiej.
 
- Na tegorocznych koncertach będziemy mieli okazję usłyszeć muzykę światowego formatu, w tym również utwory, które pierwszy raz będą miały okazję trafić do odbiorców - zapowiada Klaudia Gurzyńska z Polskiego Chóru Kameralnego.
 
Podczas obu koncertów chór poprowadzi wybitny dyrygent Jan Łukaszewski
Podczas obu koncertów chór poprowadzi wybitny dyrygent Jan Łukaszewski
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl
 
Na początek, w Wielki Czwartek, 18 kwietnia, poruszające utwory wielkopostne i pasyjne wypełnią wnętrza Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na gdańskiej Żabiance (Plac Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1) podczas koncertu „Muzyka na Wielki Czwartek”.
 
- Koncert, który rokrocznie organizowany jest po wielkoczwartkowej liturgii, ma swoją niemal 20-letnią historię. To dzień, w którym Kościół wspomina ostatnią wieczerzę i ustanowienie sakramentów eucharystii i kapłaństwa. Stanowi on również wprowadzenie do obchodów triduum paschalnego - najważniejszych chrześcijańskich świąt - zaprasza Polski Chór Kameralny.
 
Pod batutą Jana Łukaszewskiego chór wykona utwory włoskiego dyrygenta i pianisty Battisty Pradala „Panem de caelo” (2017) ze zbioru zatytułowanego „Tre pezzi sacri”. Będzie to światowe prawykonanie tego dzieła, ponownie jak w przypadku utworu „Anima Christi” (2018) Pawła Łukaszewskiego. W programie także inne kompozycje tego kompozytora, w tym ze zbioru „Responsoria Tenebrae” na sekstet wokalny (2010): „Tenebrae facte sunt, „Caligaverunt oculi mei”, „Recessit pastor noster”, „O vos omnes”, „Ecce quomodo moritur iustus”. Program zakończy pieśń Cesáreo Gabaraina - „Barka”, ze słowami księdza Stanisława Szmidta SDB, w opracowaniu muzycznym Pawła Łukaszewskiego.
 
Koncert rozpocznie się o godz. 21:00. Wstęp wolny.
 
Dzień później natomiast, w piątek, 19 kwietnia, „Słowo i Muzyka na Wielki Piątek” zabrzmi w Bazylice Mariackiej  Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Gdańsk, ul. Podkramarska 5).
 
Program wieczoru będzie zbliżony do tego, co można było usłyszeć dzień wcześniej. Polski Chór Kameralny pod kierownictwem Jana Łukaszewskiego także wykona bowiem utwory z cyklu „Responsoria Tenebrae” Pawła Łukaszewskiego: „Tenebrae facte sunt”, „Caligaverunt oculi mei”, „Recessit pastor noster”, „O vos omnes” i „Ecce quomodo moritur iustus”.
 
Muzyka będzie wzbogacona przerywnikami - rozważaniami księdza biskupa Zbigniewa Zielińskiego - ponieważ jest to dzień, w którym Kościół wspomina śmierć Jezusa na krzyżu, sprzyja więc zadumie, zachęca do refleksji na temat życia i wiary.
 
Koncert rozpocznie się o godz. 21.00. Wstęp wolny.
 
WIĘCEJ:

 

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim