• Start
  • Wiadomości
  • Muzyka i taniec na 23. Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku. PROGRAM

Muzyka i taniec na 23. Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku. PROGRAM

W piątek, 26 lipca, rozpoczyna się 23. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku. Jedno z najważniejszych wydarzeń teatralnych nie tylko w Polsce, ale i Europie, jak co roku obfitować będzie w spektakle najlepszych i najciekawszych teatrów z całego świata. Ważną część tegorocznego programu stanowić będą także wydarzenia muzyczne i taneczne - podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę.
26.07.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
„Lady Makbet”
„Lady Makbet”
mat. prasowe

 

TEATR TAŃCA: „Lady Makbet”, choreografia Walter Matteini & Ina Broeckx, imPerfect Dancers, Włochy

Spektakl powstał z inspiracji ponadczasową szekspirowską tragedią. Odnosi się do wyniszczającej i mrocznej relacji miłosnej Makbeta i jego żony. Ich namiętność, ambicja i niepohamowana żądza władzy powoduje, że stają się ofiarami swoich własnych intryg.

Opowieść rozpoczyna się, kiedy Państwo Makbet umierają - uwolnieni od ziemskich udręk, skazani jednak na nieustające przeżywanie, wciąż na nowo, swoich występków. Obwiniają się wzajemnie, zrzucając odpowiedzialność na drugiego. Myśli stają się ciałem, a postaci ożywają relacjonując dramatyczną historię, której byli bohaterami. Tak samo jednak jak wspomnienia, wydarzenia zmieniają się z upływem czasu, a koszmar przeplata się z momentami czułości i miłosnych uniesień. „Lady Makbet” to tragedia o życiu i śmierci, o zagadkowych relacjach łączących ludzi, która zaprasza widza w podróż w głąb skomplikowanej ludzkiej psychiki.

Pomysł i choreografia: Walter Matteini & Ina Broeckx. Kostiumy: Ina Broeckx. Scenografia: Ina Broeckx. Światła: Bruno Ciulli. Muzyka: Ezio Bosso, Antonio Vivaldi, Max Richter, Philip Glass, J.S. Bach, Alessandro Scarlatti.

Spektakl zobaczymy w nurcie głównym 23. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, w sobotę, 27 lipca, o godz. 20:00, na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (ul. Bogusławskiego 1).

 

WARSZTATY: Ina Broeckx & imPerfect Dancers

W piątek, 26 lipca, w ramach „Letniej Akademii Szekspirowskiej” podczas Festiwalu Szekspirowskiego, w Nowej Synagodze (ul. Partyzantów 7) odbędą się warsztaty taneczne z Iną Broeckx - choreograf i dyrektor artystyczną Teatru imPerfect Dancers.

Uczestnicy będą mieli okazję odbyć podróż przez fragmenty układów z produkcji repertuarowych zespołu. Zajęcia opierać się będą na sekwencji etiud ruchowych wykorzystujących podstawy języka choreograficznego duetu Matteini-Broeckx’s. Warsztat ma na celu poszukiwanie sposobu na wykorzystywanie w tańcu własnych ograniczeń i nieDoskonałości, odkrywając emocjonalną stronę ruchu.

Prowadzenie: Ina Broeckx oraz tancerze z imPerfect Dancers Company z Włoch. Współpraca: Teatr Amareya.

Początek o godz. 16:00 (zakończenie o godz. 17:30). Warsztaty przeznaczone są dla tancerzy profesjonalnych, amatorów, aktorów i ludzi otwartych na eksperymenty. Zajęcia prowadzone będą w j. angielskim, bez tłumaczenia. Wstęp wolny, ale ze względu na ograniczoną ilość miejsc, obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem: amareya.theatre@gmail.com.

O prowadzącej: Ina Broeckx - urodzona 2 czerwca 1971 roku w Belgii, skończyła Królewską Szkołę Baletową w Antwerpii. Tańczyła w tak uznanych międzynarodowo zespołach, jak Nederlands Dans Theater II, the Centre Chorégraphique National de Tours, Les Ballets de Monte-Carlo, the Opéra National de Lyon and the Fondazione Nazionale della Danza - Compagnia Aterballetto. Miała szczęście pracować pod kierunkiem tak wybitnych choreografów jak: Balanchine, Jirí Kilián, Hans Van Manen, Mats Ek, William Forsythe, Angelin Preljoçaj, Nacho Duato, Ohad Naharin, Paul Lightfoot, Itzik Galilli, Jacopo Godani, Maguy Marin, John Alleyne, Karole Armitage, Claude Brumachon i wielu innych.

 

The Tiger Lillies
The Tiger Lillies
mat. prasowe

 

KONCERT: The Tiger Lillies (Wielka Brytania)

Świat The Tiger Lillies jest mroczny, osobliwy, urozmaicony, z momentami głębokiego smutku, bezpardonowej prowokacji i awangardowego humoru. Ich muzyka jest mieszanką przedwojennego berlińskiego kabaretu, anarchicznej opery i cygańskich melodii, w której odbijają się echa głosów Bertolda Brechta i Jacques’a Brela. Jedynymi w swoim rodzaju, brawurowymi przedstawieniami zespół szokuje, rozśmiesza i bawi w stylu postmodernistycznego wodewilu, gdzie żadne granice nie są nieprzekraczalne.

The Tiger Lillies nie przystają do żadnego jednoznacznego opisu i działają w ramach swoich własnych definicji. Od 1989 roku objeżdżają świat zarówno ze swym zapierającym dech w piersiach przedstawieniem Shockheaded Peter, jak i w trasie koncertowej, zdobywając oddanych fanów od Nowego Jorku i San Francisco w Stanach Zjednoczonych po St. Petersburg w Rosji. W przeciągu ostatnich 25 lat The Tiger Lillies dawali średnio 200 występów rocznie i mimo że tyle czasu spędzają w drodze, zdołali jeszcze wydawać więcej niż jeden album rocznie (w sumie wydali ich około 35, ale któż by to liczył?). The Tiger Lillies tworzą Martyn Jaques, Adrian Stout oraz Jonas Golland.

Na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego zobaczymy ich w niedzielę, 28 lipca, o godz. 20:00.

 

Więcej: 23. Festiwal Szekspirowski rusza w piątek. Na te wydarzenia jeszcze są bilety

 

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej