PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Muzyka i sztuka na Winnej Górze - dzisiaj, w rocznicę otwarcia widoku Macieja Kosycarza

Muzyka i sztuka na Winnej Górze - dzisiaj, w rocznicę otwarcia widoku Macieja Kosycarza
W niedzielę, 19 września na Winnej Górze w Gdańsku Siedlcach odbędzie się widowisko artystyczne upamiętniające znanego gdańskiego fotoreportera Macieja Kosycarza. Jest ono częścią cyklu „Muzyka i Sztuka na Gdańskich Szlakach Krajobrazowych”.
Winna Góra - 20 września 2020 r. Odsłonięcie widoku Macieja Kosycarza
Winna Góra - 20 września 2020 r. Odsłonięcie widoku Macieja Kosycarza
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


We wrześniu ubiegłego roku widokowi z Winnej Góry na gdańskich Siedlcach nadano imię Macieja Kosycarza, znanego fotoreportera i społecznika. Otwarciu nowego widoku na miasto, które było częścią projektu prof. Witolda Pawła Burkiewicza „Spojrzenie na Gdańsk”, towarzyszyło widowisko artystyczne. Wydarzenie to przyciągnęło tłumu widzów. Obecni byli członkowie rodziny i znajomi Macieja Kosycarza, władze miasta, dzielnicowi radni, mieszkańcy i przedstawiciele mediów.

Z okazji rocznicy tego wydarzenia Stowarzyszenie Artystyczne Legalna Muzyka zaprasza na spektakl z cyklu „Muzyka i Sztuka na Gdańskich Szlakach Krajobrazowych”. Organizatorzy zapraszają na Winną Górę , w najbliższą niedzielę, 19 września o godzinie 12.00 (wjazd od ulicy Wieniawskiego).


W programie:

- koncert formacji Górski Squad, prezentującej światowe przeboje muzyki rozrywkowej
- metafizyczna poezja performera Władka Zaporowskiego
- ekologiczny esej profesora Pawła Burkiewicza

Prowadzenie Jarek Janiszewski.

Maciej Kosycarz (1964-2020) był znanym gdańskim fotoreporterem, wydawcą i działaczem społecznym. Przez całe swoje dorosłe życie dokumentował zmieniający się Gdańsk. Prace swoje i swojego ojca prezentował w albumowej serii  “Fot. Kosycarz. Niezwykłe zwykłe zdjęcia...”. Prezentował też zdjęcia na wystawach w kraju i za granicą. Stworzył i przez wiele lat prowadził agencję fotograficzną Kosycarz Foto Press (KFP).

Maciej Kosycarz w Galerii Sztuk Różnych podczas promocji wydanego przez siebie albumu papieskiego
Maciej Kosycarz w Galerii Sztuk Różnych podczas promocji wydanego przez siebie albumu papieskiego
zdj. Anna Rezulak/KFP


Wraz z Nadbałtyckim Centrum Kultury od roku 1997 organizował Pomorski Konkurs Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo im. Zbigniewa Kosycarza (jeden z najstarszych konkursów fotografii prasowej w Polsce). Wspólnie z malarką Magdą Benedą założył i prowadził “Galerię Sztuk Różnych Kosycarz & Beneda” przy ul. Ogarnej. Angażował się też społecznie promował walkę z rakiem podczas Onkorejsu, wspierał różne organizacje pozarządowe.

Rada Miasta Gdańska przyznała mu i pośmiertnie jego ojcu Zbigniewowi Medal Księcia Mściwoja II. Wybrany też został Gdańszczaninem Roku 2009. W 2011 r. z rąk marszałka województwa pomorskiego otrzymał Gryfa - Pomorską Nagrodę Artystyczną. Jego imię nosi tramwaj i jeden z gdańskich skwerów.

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl
oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl