• Start
  • Wiadomości
  • Muzyka, brawa i nagrody. Zobacz zdjęcia z jubileuszu Cappelli Gedanensis

Muzyka, brawa i nagrody. Zobacz zdjęcia z jubileuszu Cappelli Gedanensis

To był wspaniały muzyczny wieczór. Sobota, 18 marca, należała w Gdańsku do zespołu Capella Gedanensis i wirtuoza skrzypiec, prof. Konstantego Andrzeja Kulki. Wnętrze Bazyliki Archikatedralnej w Oliwie było wypełnione publicznością niemal po brzegi. Muzycy dostali długie brawa na stojąco.
19.03.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Członkowie zespołu Cappella Gedanensis w czasie jublileuszowego koncertu w Bazylice Archikatedralnej w Oliwie

Okazje do tego koncertu były dwie. Capella Gedanensis została założona 36 lat temu, ale od 25 lat - dzięki władzom Gdańska - ma status samorządowej instytucji kultury i finansowana jest z budżetu gminy, co pozwoliło funkcjonować zespołowi na zupełnie nowych, stabilnych zasadach. Można więc powiedzieć, że w sobotę uczczono ćwierćwiecze istnienia Cappelli Gedanensis pod skrzydłami Miasta. Z tego tytułu pięcioro członków zespołu otrzymało Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska. Laureatami zostali: Katarzyna Rogalska, Alicja Lach-Owsiany, Damian Wdziękoński, Adam Okrój i Marek Więcławek.

Druga okazja, to 70. urodziny prof. Konstantego Andrzeja Kulki - wirtuoza skrzypiec o międzynarodowej sławie, który jest opiekunem muzycznym Cappelli Gedanensis. Jubilat otrzymał Medal Prezydenta Miasta Gdańska za całokształt pracy artystycznej. Profesor Kulka urodził się i wychował w Gdańsku, tutaj też stawiał pierwsze kroki muzycznej kariery. Jest patronem artystycznym Cappelli Gedanensis.

Czytaj: Wirtuoz skrzypiec Konstanty Andrzej Kulka: - Czuję się gdańszczaninem

ZOBACZ FILM Z PRÓBY GENERALNEJ CAPPELLI GEDANENSIS PRZED JUBILEUSZOWYM KONCERTEM:

Publiczność dopisała - przyjść mógł każdy, bowiem wstęp na jubileuszowy koncert był wolny. Prócz licznej rzeszy gdańszczan z zamiłowaniem do dobrej muzyki przyszli więc aktualni członkowie władz samorządowych Miasta (m.in. Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska i Paweł Adamowicz, prezydent Miasta Gdańska), ale także ex-samorządowcy (Andrzej Januszajtis, były przewodniczący Rady Miasta Gdańska i Tomasz Posadzki, były prezydent Miasta Gdańska).

Prof. Konstanty Andrzej Kulka odbiera gratulacje od Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska

Profesor Konstanty Andrzej Kulka - laureat Medalu Prezydenta Miasta Gdańska - to wirtuoz skrzypiec, muzyk zaliczany do najwybitniejszych artystów w Polsce; współpracuje m.in. z Filharmonią Narodową w Warszawie. Laureat konkursów, m.in. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. N. Paganiniego w Genui czy Międzynarodowego Konkursu ARD; występował w salach koncertowych całego świata. W repertuarze prof. Konstantego Andrzeja Kulki znajdują się klasyczne utwory ze wszystkich epok. Jest on również znany jako interpretator twórczości Krzysztofa Pendereckiego. Otrzymał m.in. Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki oraz Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Za nagranie wszystkich utworów skrzypcowych Karola Szymanowskiego otrzymał nagrodę specjalną Polskiego Radia. Prof. Kulka jest też profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. O przyznanie nagrody wnioskowała Cappella Gedanensis, której Kulka jest patronem artystycznym.

Katarzyna Rogalska

Katarzyna Rogalska jest absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie skrzypiec. Związana od wielu lat z Cappellą i odznaczona Brązowym oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi. W 2010 r. była nominowana do Nagrody Splendor Gedanensis. Skrzypaczka, sopranistka. Koncertowała m.in. w Rosji, Niemczech, Izraelu, Włoszech czy Gruzji.

Alicja Lach-Owsiany

Alicja Lach-Owsiany jest wiolonczelistką Cappelli, absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie profesora Romana Sucheckiego. Wykonuje zarówno kunsztowne utwory dawne, jak i współczesny repertuar adresowany do szerokiego grona odbiorców.

Damian Wdziękoński

Damian Wdziękoński jest inspektorem zespołu, kontrabasistą. Uczestniczy w pracach Rady Artystycznej i przesłuchaniach kwalifikujących muzyków do pracy w Cappelli. Przez 20 lat pracy w Cappelli uczestniczył w nagraniu 30 płyt CD. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Adam Okrój

Adam Okrój - śpiewak, operujący basem. Jeden z najstarszych członków zespołu, pracujący od 1984 roku. Często wykonuje najważniejsze partie solowe podczas koncertów Cappelli. Jest też znany z działalności na rzecz promocji i wspierania kultury kaszubskiej.

Marek Więcławek

Marek Więcławek - dyrektor Cappelli Gedanensis, solista, śpiewający tenorem, i pianista. Uczestniczył jako wykonawca w festiwalach międzynarodowych, koncertował w Chinach, Izraelu oraz najważniejszych europejskich miastach. Organizator i wykonawca projektów związanych z 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej w Katedrze miasta Bremy. Dyrektorem Cappelli Gedanensis jest od 2015 r.

Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury to jedne z ważniejszych wyróżnień, których laureatami są wybitni przedstawiciele kultury, oznaczający się osiągnięciami artystycznymi, działaniami na rzecz ochrony kultury oraz jej popularyzacji. Wnioskodawcami mogą być organizacje, instytucje i szkoły kulturalne, radni Gdańska, członkowie komisji oraz dyrektor Biura Prezydenta ds. Kultury. Do tej pory przyznano blisko 770 nagród.



TV

120-letnia kamienica jak nowa