Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Muzyka awangardowa i góralska, a może zimowy spacer? Podpowiadamy, co robić w weekend

Pogoda nas nie rozpieszcza, więc w ten weekend polecamy chronić się przed wiatrem, śniegiem i deszczem - na przykład w Klubie Żak, gdzie trwają 8. Dni Muzyki Nowej, albo w jednej z gdańskich galerii, gdzie tylko w ten weekend odbędą się aż dwa ciekawe wernisaże. A jeśli jednak komuś zamarzy się spacer - to koniecznie z „Gdańskimi Miniaturami”.

Muzyka awangardowa i góralska, a może zimowy spacer? Podpowiadamy, co robić w weekend
A
A
data publikacji: 19 stycznia 2018 r.

10-osobowa orkiestra Zeitkratzer - grała 'Metal Machine Music' Lou Reeda, a teraz sięgnęła do nagrań Kraftwerk. Wystąpi na zakończenie 8. Dni Muzyki Nowej
10-osobowa orkiestra Zeitkratzer - grała 'Metal Machine Music' Lou Reeda, a teraz sięgnęła do nagrań Kraftwerk. Wystąpi na zakończenie 8. Dni Muzyki Nowej
fot. Johan Coudoux

W klubie Żak (Gdańsk, al. Grunwaldzka 195/197) trwają 8. Dni Muzyki Nowej - festiwal dla miłośników muzyki nietypowej, w którym króluje kreatywna współczesna twórczość muzyczna, wykorzystująca nieznane oblicza instrumentów i urządzeń obecnych w popkulturze. Wydarzenie zakończy się w niedzielę, 21 stycznia. Bilety: 23-35 zł.

Więcej: Dni Muzyki Nowej od dziś do niedzieli. To muzyka, która nas zaskoczy brzmieniem

Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia 2” (Gdańsk, ul. Strajku Dokerów 5) zaprasza w swoje progi na odsłonę najnowszej wystawy - „Tania Candiani - Język jako dźwięk”.

Autorka prac, Tania Candiani, jest laureatką wielu nagród, między innymi Guggenheim Fellowship Award (2011) czy Award of Distinction Prix Ars Electronica (Austria, 2013), a wraz z Luisem Felipem Ortegą reprezentowała Meksyk na 56. Biennale w Wenecji w 2015 roku. W Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2 prace artystki zostaną zaprezentowana na multimedialnej ekspozycji, łączącej video i sound art z performansem. Wszystko to posłuży postawieniu unikalnej diagnozy współczesnej polszczyzny - w ramach swojego projektu Candiani przygląda się - a może raczej przysłuchuje - brzmieniu i rytmowi języka polskiego.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 19 stycznia, o godz. 18. Wstęp wolny. Wystawa potrwa do 4 marca 2018 r. Można ją zwiedzać codziennie, z wyjątkiem poniedziałków - we wtorki, środy, piątki, soboty oraz niedziele w godz. 12-18, i w czwartki w godz. 12-20. Bilety: 5-7 zł, w środy wstęp wolny.

Na swoją nową wystawę zaprasza także Gdańska Galeria Miejska (GGM2, Gdańsk, ul Powroźnicza 13/15. W piątek, 19 stycznia, odbędzie się tam wernisaż „Jak tak dalej pójdzie wchłonę cały wszechświat” - wystawy zbiorowej 12 artystów z całego świata, poszukujących odpowiedzi na najważniejsze, egzystencjalne pytania o przyszłość ludzkości.

- Zacznijmy od zadania prostego pytania, które w 1944 roku sformułował fizyk i laureat Nagrody Nobla Erwin Schrödinger: Czym jest życie? I załóżmy, że odpowiedź na nie znajdziemy w idei amerykańskiego fizyka Michio Kaku, mówiącej, że następcą Internetu będzie sieć połączonych umysłów tworzących sztuczne sieci neuronowe, współdzielące informacje i emocje, będące rodzajem systemu stworzonego dla ludzkości, specjalną biblioteką świadomości - opisują kuratorzy wystawy, Jaro Varga i Piotr Stasiowski.

Wernisaż odbędzie się o godz. 19.30. Wstęp wolny. Wystawa potrwa do 4 marca 2018 r., można ją oglądać codziennie, z wyjątkiem poniedziałków, w godz. 12-19. Wstęp wolny.

Spacer z 'Gdańskimi Miniaturami' zawsze przyciąga wielu chętnych, dorosłych i dzieci
Spacer z 'Gdańskimi Miniaturami' zawsze przyciąga wielu chętnych, dorosłych i dzieci
Fot. Marta Kąkel

Pogoda co prawda jest wyjątkowo kapryśna, ale warto poprzebywać trochę na świeżym powietrzu i sobotę, 20 stycznia, spędzić z Instytutem Kultury Miejskiej na kolejnej odsłonie projektu „Gdańskie Miniatury”. Tym razem czeka nas „Spacer z cyklu Zielone miasto - cis” - zimowy spacer po zielonym Gdańsku, z odrobiną wyobraźni.

- Podczas spaceru odkrywać będziemy, gdzie rosną najpiękniejsze cisy w mieście - zdradzają organizatorzy. - Cis może przybrać formę drzewa lub krzewu, jego drzewa są zawsze zielone i pięknie się prezentują!

Na szlaku styczniowej wędrówki znajdą się kościół, szpital i dawny cmentarz Bożego Ciała przy ulicy 3 Maja, cisy na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy, rozległe Grodzisko i Cmentarz Garnizonowy. Spacerowi jak zawsze będzie towarzyszyć spotkanie z historią w nietypowej formie quizu z zagadkami.

Początek o godz. 12, zbiórka pod Kościołem Bożego Ciała (Gdańsk, ul. 3 Maja 19). Wstęp wolny.

W ten weekend odwiedzić trzeba także Gdański Teatr Szekspirowski (Gdańsk, ul. Bogusławskiego 1), gdzie jeszcze do 4 lutego 2018 r. trwa wystawa „Beksiński nieznany”, którą przygotowały Fundacja „Beksiński” i Muzeum w Sanoku. Możemy na niej obejrzeć ponad 100 prac Zdzisława Beksińskiego - fotografii (1955-1960), fotomontaży i grafik komputerowych (1996-2004).

- Warto pamiętać, że twórca zaczynał od fotografii, a po 1997 roku działał również w obszarze fotomontażu i grafiki komputerowej. I właśnie tę „nieznaną” cząstkę Beksińskiego zobaczymy na wystawie - mówi Ewa Barycka z Fundacji „Beksiński”.

Dodatkową atrakcją, w sobotę, 20 stycznia, będzie wykład multimedialny „Beksiński nieznany”, który pozwali prześledzić drogę twórczą Beksińskiego - od lat dziecięcych po ostatni namalowany obraz. Omówi również style i kierunki, w jakich działał artysta, przedstawi jego wypowiedzi i prace z poszczególnych okresów twórczości. Omówione zostaną istotne kierunki w sztuce XIX i XX wieku - takie jak impresjonizm, surrealizm, abstrakcja, socrealizm, pop-art oraz nawiązania do twórczości innych artystów: Jana Vermeera, Arnolda Böcklina, Salvadora Dali, Artura Grottgera, Tadeusza Brzozowskiego czy Andy’ego Warhola. Wykład poprowadzi Janusz Barycki, prezes Fundacji Beksiński - współorganizator wystawy.

Wykład rozpocznie się o godz. 16. Bilet na wykład upoważnia do wejścia na wystawę. Bilety na wystawę kosztują 15-25 zł, można je kupić w kasie teatru lub przez stronę. Ekspozycję można oglądać codziennie w godz. 14-20.

Zespół Trebunie Tutki
Zespół Trebunie Tutki
zdj. Wojtek Jakubowski/KFP

Stacja Orunia GAK (Gdańsk-Orunia, Dworcowa 9) w sobotę zaprasza natomiast na Koncert Trebunie Tutki, zespołu, który jest ambasadorem Podhala i polskiej kultury na festiwalach w całej Europie, Azji i Ameryce Północnej, m.in. Wystawach Światowych EXPO w Portugalii i Japonii. Jego rozpoznawalny w Europie styl ukształtowały z jednej strony muzyczne tradycje rodzinne i zamiłowanie do góralszczyzny, z drugiej nowatorstwo i awangardowe podejście do swojego dziedzictwa.

Koncert rozpocznie się o godz. 20. Bilety: 30 zł.

'Kraina Śpiochów' to pierwsza premiera Miejskiego Teatru Miniatura w 2018 r.
'Kraina Śpiochów' to pierwsza premiera Miejskiego Teatru Miniatura w 2018 r.
Fot. Piotr Pędziszewski

Atrakcje dla najmłodszych czekają w sobotę m.in. w Teatrze Miniatura (Gdańsk, al. Grunwaldzka 16) - Na Dużej Scenie zobaczymy bajkę „Kraina Śpiochów” w reżyserii Jacka Malinowskiego, na podstawie sztuki jednej z najpopularniejszych autorek dla dzieci Marty Guśniowskiej.

To mądry spektakl o tym, że warto robić coś dla innych, do tego, jeśli ktoś w nocy cierpi na bezsenność z powodu koszmarów - być może dzięki sposobom przedstawionym w „Krainie Śpiochów” znów będzie spał jak dziecko.

Zabawny spektakl o trudnościach z zasypianiem przeznaczony jest dla widzów od 3. roku życia. Spektakl odbędzie się 20 stycznia, o godz. 12. Bilety: normalny 24 zł, ulgowy 20 zł.

Więcej o spektaklu pisaliśmy tutaj: Powiew świeżości w Teatrze Miniatura. Piękna wizualnie „Kraina Śpiochów”.

Dzień później - w niedzielę, 21 stycznia, do Plamy (Gdańsk, ul. Pilotów 11) zaprasza z kolei Teatr Klapa, czyli Koperek i Kminek, który najmłodszym widzom zaprezentuje „Sto bajek”.

To pełna urokliwych żartów opowieść o tym, jak pozór zwykłe sprawy przybierają dziwny obrót: na ulicy deszczowej nigdy nie pada deszcz, kufer z rekwizytami trafia nie do tego teatru, co trzeba, walizka jest pełna śpiących wierszy. Którą z bajek zagrać, skoro się wszystkie wymieszały? Na szczęście Koperek i Kminek odnajdują jeden kompletny scenariusz - „Nowe Szaty Cesarza”, według Hansa Christiana Andersena. Nie muszą dokonywać wielu przeróbek w tekście, bo zarówno cesarz jak i kraj, w którym się rzecz dzieje, wydają się naszym bohaterom zadziwiająco bliskie i dobrze znane...

Spektakl przeznaczony jest dla widzów w wieku 3-12 lat. Początek o godz. 17. Bilety: 10 zł.

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora