• Start
  • Wiadomości
  • Muzyczny Skarb Średniowiecza. Muzyka iberyjska z XIII wieku w Kościele św. Mikołaja

Muzyczny Skarb Średniowiecza. Muzyka iberyjska z XIII wieku w Kościele św. Mikołaja

W piątek, 22 października, w kościele św. Mikołaja w Gdańsku odbędzie się koncert pt. „Muzyczny Skarb Średniowiecza”, podczas którego usłyszeć będzie można unikatową muzykę powstałą na Półwyspie Iberyjskim w XIII wieku. Początek koncertu o godzinie 20:00, koncert dotowany jest przez Miasto Gdańsk, wstęp jest bezpłatny.
21.10.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wnętrze kościoła św. Mikołaja w Gdańsku
Wnętrze kościoła św. Mikołaja w Gdańsku
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl
 
 

Podczas koncertu zatytułowanego "Muzyczny Skarb Średniowiecza", zaprezentowana zostanie muzyczna kolekcja pochodzącą z dworu Alfonsa X el Sabio, tzw. Cantigas de Santa Maria. 
 
Cantigas przenoszą nas do Półwyspu Iberyjskiego i do samego serca kultury, w której mieszają się tradycje chrześcijańskie, muzułmańskie i żydowskie. Pieśni te są bardzo interesujące nie tylko ze względu na ich absolutnie wyjątkowy język muzyczny, ale także ze względu na ich portugalskie i galicyjskie teksty, w których łączą się poezja, popularne opowieści i hymny, z których większość wychwala cuda Dziewicy Maryi.
 
 
W swojej treści utwory przedstawiają Matkę Bożą w sposób bardzo uczłowieczony, często odgrywa ona rolę w epizodach ziemskich. Autorzy nie są znani, choć kilka badań sugeruje, że galicyjski poeta Airas Nunes mógł być autorem wielu wierszy Cantiga. Uważa się również, że autorem niektórych z nich jest król Alfons X, nazywany w Cantigach Alfonso. Wiele źródeł przypisuje Alfonsowi także wpływ na inne dzieła w ramach tradycji poetyckiej, w tym na wstęp do pieśni religijnej. O ile autorstwo króla Alfonsa X jest dyskusyjne, o tyle jego wpływ już nie. Podczas gdy inne ważne dzieła, które wyszły z warsztatu Alfonsa, w tym historie i inne teksty prozatorskie, były w języku kastylijskim, Cantigas są w języku galicyjsko-portugalskim i odzwierciedlają popularność na dworze kastylijskim innych korpusów poetyckich, takich jak cantigas d'amigo i cantigas d’amor.


malunek średniowieczny przedstawiający króla i dworzan
Król Alfonso X El Sabio (Alfons X Mądry) i jego dwór
Public domain, via Wikimedia Commons
Artyści sięgnęli po ten bogaty materiał muzyczno-poetycki, by w autorskim opracowaniu oddać klimat średniowiecznej duchowości. 
 
Co ciekawe czas powstania na półwyspie iberyskim pieśni czasowo zbiega się w budową klasztoru dominikanów w Gdańsku, dlatego jest naturalnym miejscem prezentacji tego dziedzictwa kultury, aby przygotowany program muzyczny mógł wybrzmieć z całym swoim blaskiem i siłą.
 

Wystąpią artyści:

Maja Siemińska - śpiew
Katarzyna Czubek - instrumenty perkusyjne, flety
Maja Miro Wiśniewska - flety poprzeczne
Mirosław Feldgebel - harfa celtycka
Tomasz Wesołowski - dulcian
Agnieszka Wesołowska - pozytyw, klawesyn
 
Koncert odbędzie się 22 października o godzinie 20:00 w kościele pw. Świętego Mikołaja w Gdańsku. Wydarzenia jest finansowane ze środków Miasta Gdańska oraz Klasztoru Dominikanów w Gdańsku. Wstęp bezpłatny. 

TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku