Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Muzycznie i tanecznie... Spędź weekend w mieście kulturalnie

Ostatni dzień marca i początek kwietnia 2017 r. upłynie mieszkańcom Trójmiasta pod znakiem muzyki. Rusza najważniejsze muzyczne wydarzenie na Pomorzu: Gdański Festiwal Muzyczny, a do tego przed nami kolejna odsłona Festiwalu Jazz Jantar i wiele innych wydarzeń, których nie można przegapić.

Muzycznie i tanecznie... Spędź weekend w mieście kulturalnie
A
A
data publikacji: 31 marca 2017 r.

Narodowy Balet Gruzji - Sukhishvili
Narodowy Balet Gruzji - Sukhishvili
mat. prasowe

W piątek 31 marca warto także wybrać się do Ergo Areny (Gdańsk/Sopot, pl. Dwóch Miast 1), gdzie wystąpi niezwykły Narodowy Balet Gruzji - Sukhishvili, który zaprezentuje unikalne show taneczne z udziałem 100 tancerzy i orkiestry.

Gruziński Balet Narodowy „Sukhishvili” powstał 70 lat temu i bazuje na tradycyjnych gruzińskich tańcach. Żeby występy były jeszcze bardziej spektakularne, założyciele stworzyli nowe układy, które oczywiście zanurzone były w folku i połączyli je ze współczesnymi krokami.

To spektakularne i bardzo dynamiczne show dla całej rodziny: od dzieci po seniorów. Tancerze mają przepiękne, bardzo dopracowane, kolorowe kostiumy, a do choreografii wplatają elementy sztuk walki i zapierające dech w piersiach akrobacje.

Występ zespołu został uznany „najlepszym show na Broadwayu”, a w Australii zespół był uznany za „ósmy cud świata”! Na najsłynniejszej scenie w Lа Scala po koncercie kurtynę podnoszono 14 razy, czym był pobity rekord Caruso (podniesienie kurtyny 11 razy).

Początek o godz. 19. Bilety: 100-180 zł.

„Plama” Gdański Archipelag Kultury (Gdańsk, ul. Pilotów 11) w piątek 31 marca zaprasza na wieczór pełen rockowych brzmień ze Szwajcarii.

Mischa Maisky
Mischa Maisky
Hideki Shiozawa

W ostatni dzień marca rozpoczyna się Gdański Festiwal Muzyczny. Od piątku muzyka klasyczna dawna i współczesna w znakomitym wykonaniu z udziałem wybitnych artystów z całego świata rozbrzmiewać będzie w salach koncertowych m.in. Filharmonii Bałtyckiej, Akademii Muzycznej czy w Dworze Artusa.

Obok świetnych solistów czy zespołów kameralnych wystąpią także renomowane orkiestry i zespoły wokalne. Natomiast indywidualne piętno programowe zarówno tej edycji, jak i każdej poprzedniej, nadaje festiwalowi postać artysty rezydenta.

Tegorocznym rezydentem Festiwalu został wybitny wiolonczelista Mischa Maisky. Koncert galowy z jego udziałem zainauguruje festiwal w piątek 31 marca, w Filharmonii Bałtyckiej (Gdańsk, ul. Ołowianka 1). Towarzyszyć mu będzie Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, którą poprowadzi słynny skrzypek, pedagog i dyrygent, Maxim Vengerow. Koncert rozpocznie się o godz. 19. Bilety: 55-130 zł.

W sobotę 1 kwietnia odbędą się aż dwa wydarzenia festiwalowe: o godz. 17 w Akademii Muzycznej (Gdańsk, ul. Łąkowa 1-2) poznamy Nowe Brzmienia Gdańskie, czyli koncert współczesnych kompozytorów gdańskich. Wstęp wolny.

Natomiast o godz. 19 w Sali Kameralnej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej (Gdańsk, ul. Ołowianka 1) skrzypce, altówka, wiolonczela i fortepian porozmawiają w ramach koncertu Dialogi I. Wystąpią: Robert Kwiatkowski (skrzypce), Radosław Pujanek (skrzypce), Katarzyna Budnik-Gałązka (altówka), Rafał Kwiatkowski (wiolonczela) i Marcin Sikorski (fortepian). Bilety: 15-30 zł.

W niedzielę 2 kwietnia w Dworze Artusa (Gdańsk, ul. Długi Targ 43-44) Dialogi II podejmie sekstet smyczkowy. Wystąpią: Maria Sławek (skrzypce), Anna Maria Staśkiewicz (skrzypce), Katarzyna Budnik-Gałązka (altówka), Artur Rozmysłowicz (altówka), Marcin Zdunik (wiolonczela) i Rafał Kwiatkowski (wiolonczela). Początek koncertu o godz. 18. Wstęp wolny.

Więcej na temat Gdańskiego Festiwalu Muzycznego piszemy TUTAJ

Closet Disco Queen to szwajcarski duet poruszający się w stylistyce math, noise, experimental i rock. Początkowo zespół ten powstał jako poboczny projekt muzyków znanych z gry w Coilguns czy The Ocean, szybko jednak przerodził się w doskonałą kapelę, która przez dwa lata zagrała 200 koncertów na całym globie. Lada moment wychodzi też ich druga płyta, zatytułowana „Sexy Audio Deviance for Audio Bums”.

Ich występy to niesamowita energia, duża dawka improwizacji i przede wszystkim świetnej zabawy - to wszystko zaprezentują w Gdańsku. Początek koncertu o godz. 20. Bilety: 10 zł.

Prulla
Prulla
Zofia Bobrowska

Wspólne dzierganie na drutach oraz czytanie książek dla dzieci połączone z poznawaniem języka czeskiego to weekendowe propozycje Instytutu Kultury Miejskiej (Gdańsk, ul. Długi Targ 39/40) na wspólne spędzanie czasu rodziców i opiekunów z najmłodszymi.

Na początku kwietnia po raz kolejny spotykamy się z Prullą, czyli Agnieszką Baaske, która pomaga w początkach przygody z robieniem na drutach i pokazuje nowe sposoby i techniki bardziej zaawansowanym osobom.

Warsztaty szyciowe z Prullą to cykl otwartych spotkań, podczas których uczestniczki i uczestnicy w prawie domowej atmosferze tworzą swetry, czapki, szaliki lub samodzielnie wymyślone, zrobione na drutach rzeczy.

Podczas zajęć Prulla. Wspólne dzierganie na drutach i szydle, które odbędą się w sobotę 1 kwietnia, uczestnicy dokończą robótki z poprzedniego miesiąca i nauczą się robić puszyste pompony. Początek o godz. 12. Zajęcia są bezpłatne, należy jednak przynieść własne włóczki (najlepiej grubą jednolitą wełnę) i druty (numer 6) lub szydło.

Ciągnąć Książki za Języki - język czeski to z kolei propozycja IKMu dla dzieci. W niedzielę 2 kwietnia, o godz. 12 prowadzące zajęcia: Viola Wojda i Joanna Kowalska zabiorą uczestników w podróż do Czech, podczas których będzie można poznać zwyczaje, literaturę, muzykę i język czeski.

A ponieważ Ciągnąć książki za języki to cykl mający na celu zapoznanie dzieci, za pośrednictwem literatury i kreatywnej zabawy, z elementami krajów związanych z różnymi językami, bohaterem spotkania będzie kultowa książka „Ucieszki Cieszka” Zdeněka Svěráka.

Bilet: 10 zł. Obowiązują zapisy pod adresem: www.ckzjczeski.evenea.pl.

Batuk
Batuk
Justice Machaba

W sobotę 1 kwietnia w ramach odbywającego się w klubie Żak (Gdańsk, aleja Grunwaldzka 195/197) 20. Festiwalu Jazz Jantar, po raz pierwszy w Polsce wystąpi kolektyw Batuk wywodzący się z Południowej Afryki.

Batuk to kolektyw kreatywny wywodzący się z Południowej Afryki - tworzą go producenci Aero Manyelo i Spoek Mathambo oraz wokalistka Manteiga. W swojej muzyce łączą południowoafrykański house z afrykańską diasporą oraz mieszanką kultur i języków świata. W Polsce Batuk wystąpi po raz pierwszy promując swój debiutancki album „Música Da Terra”, który powstał we współpracy z muzykami z Południowej Afryki, Mozambiku czy Ugandy.

Ich występy na scenie to energetyczne nieprzewidywalne sety, które porywają całą publikę i nikomu nie pozwolą stać w miejscu. Powiedzieć wulkan energii, to nie powiedzieć nic.

Przed Batukiem na scenie Sali Suwnicowej zagra saksofonista Shabaka Hutchings z Barbadosu, któremu będą towarzyszyć południowoafrykańscy muzycy jazzowi.

Pierwszy koncert rozpocznie się o godz. 20. Bilety na oba: 15-40 zł.

Więcej na ten tmat TUTAJ

Puste noce - pieśni, które już się kończą
Puste noce - pieśni, które już się kończą
Paweł Wyszomirski

To nie koniec atrakcji przygotowanych przez Żak. W niedzielę 2 kwietnia klub zaprasza na pokaz spektaklu „Puste noce - pieśni, które już się kończą” w wykonaniu Laboratorium Pieśni i Mama Dance Company.

- Alina Jurczyszyn, reżyserka i autorka konceptu, podeszła do tematu śmierci z ogromną wrażliwością, powagą i spokojem - mówi o spektaklu Małgorzata Bierejszyk. - Po oklaskach, po zejściu muzyków i tancerzy ze sceny, widzowie ucichli i siedzieli na swoich miejscach. Musiało minąć parę minut, zanim wszyscy wróciliśmy do rzeczywistości sali koncertowej. Szczerze zaśpiewane, szczerze zagrane, szczerze zatańczone.

W spektaklu usłyszeć można muzykę tradycyjną w aranżacji Kamili Bigus i Laboratorium Pieśni. Śpiewają: Alina Jurczyszyn, Kamila Bigus, Lila Schally-Kacprzak i Iwona Majszyk.

Spektakl odbędzie się o godz. 19. Bilety: 5-20 zł.

Krystyna Durys
Krystyna Durys
mat. prasowe

W niedzielę 2 kwietnia Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury (Gdańsk, ul. Powstańców Warszawskich 25) zaprasza na koncert jazzu swingującego, zatytułowany Tribute to Ladies of Jazz. Wystąpi Krystyna Durys, laureatka 2. miejsca ankiety „Jazz Top 2016” magazynu „Jazz Forum” w kategorii „Nowa Nadzieja”.

We wrześniu 2016 r. artystka wydała swój debiutancki album „Tribute To Ladies Of Jazz”, zawierający autorskie interpretacje przebojów z repertuaru największych dam światowego jazzu: Elli Fitzgerald, Billy Holiday, Sary Vaghan, Niny Simone, Shirley Horn, Erthy Kitt, czy Natalie Cole, których wykonania od zawsze stanowiły dla niej główne źródło inspiracji. Płyta zebrała znakomite recenzje, zajęła 5. miejsce w kategorii „Polska płyta jazzowa roku 2016” w plebiscycie magazynu „Jazz Press” i 16. miejsce w kategorii „Album Roku” w ankiecie „Jazz Top 2016” magazynu „Jazz Forum”.

Podczas koncertu w Gdańsku z Krystyną Durys zagrają: Paweł Hulisz (trąbka, flugehorn), Marcin Janek (saksofony, klarnet), Adam Wiśniewski (puzon), Marek Jurski (pianino), Maciej Sadowski (kontrabas) i Adam Zagrodzki (perkusja).

Koncert rozpocznie się o godz. 19. Bilety: 25 zł.

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora